Z tego artykułu dowiesz się:

List polecony zniknie na stałe? Ułatwienia dla przedsiębiorców wejdą w życie później

Adres e-mail do doręczeń dla firm zamiast papierowego listu poleconego. Ułatwienia dla przedsiębiorców zakłada system e-Doreczenia. Maksymalny termin wdrożenia systemu to 1 stycznia 2024.

List polecony poczta polska

Listy polecone wciąż wykorzystuje się do kontaktów z urzędnikami lub po to by potwierdzić nadanie bardzo ważnych dokumentów. Rosnące koszty przesyłek listowych ale także spory kłopot związany z koniecznością przygotowania przesyłki, transportu jej na pocztę, a potem jeszcze zewidencjonowania powoduje, że wielu przedsiębiorców próbuje wykorzystywać do wysyłki dokumentów prywatne firmy kurierskie. Problem w tym, że w postępowaniach sądowych czy sprawach związanych z koniecznością komunikacji z urzędnikami, formalnie uznawany jest jedynie list polecony wysłany za pośrednictwem Poczty Polskiej, jako operatora narodowego. Co istotne, w takiej sytuacji potwierdzeniem wysłania jest dokument z poczty.

System e-doreczeń

System e-Doreczeń ma zastąpić tradycyjne przesyłki rejestrowane. Mówią wprost: list polecony wysyłany w kopercie na poczcie odejdzie do lamusa.

E-Doręczenia mają ułatwić kontakty przedsiębiorców z urzędami. Każdy podmiot ma mieć przypisany jeden adres elektroniczny, który będzie służył do przyjmowania i wysyłania przesyłek listowych. Wysłanie takiej przesyłki będzie równoważne z wysłaniem listu poleconego za potwierdzeniem odbioru.

Od kiedy system e-Doręczeń?

System E-Doręczeń wprowadziła ustawa z 18 listopada 2020, która weszła w życie w październiku 2021. Zakładała, że od października 2022 wszyscy przedsiębiorcy wpisani do rejestru KRS mają obowiązkowo wprowadzić system e-Doręczeń. Przepisy jednak zostały zmienione. 27 maja 2022 zmiany ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku z rozwojem publicznych systemów teleinformatycznych wydłużyły termin wejścia w życie konkretnych rozwiązań e-Doręczeń m.in dla spółek.

Termin wejścia w życie zmian ma ogłosić minister ds. informatyzacji. Kiedy ostatecznie on nastąpi, nie wiadomo

 

Prenumerata i newsletter “Magazynu Firma”

Aby otrzymać bezpłatną prenumeratę e-wydania “Magazynu Firma”, dopisz się do naszej listy mailingowej

To Cię zainteresuje

Wykorzystanie nadmiaru przestrzeni magazynowej - strategie i pomysły

Elastyczność w zarządzaniu przestrzenią magazynową staje się kluczowym elementem efektywnej logistyki. Firmy często stoją przed wyzwaniem, jak efektywnie…
przestrzeń magazynowa
07 03 24

Kradzież IP – czym grozi i jak się przed nią uchronić? [KONKRETNE ROZWIĄZANIA]

Dbasz o to, żeby numer Twojego dowodu nie dostał się w niepowołane ręce, prawda? A co z numerem…
09 02 24

Niewypłacalność przedsiębiorcy. Jak zrobić to skutecznie?

Niewypłacalność przedsiębiorcy. Jak to zrobić skutecznie? Prawnik radzi     Przedsiębiorcy w trudnej sytuacji finansowej mają na to…

Umowa leasingu po nowemu? Przedsiębiorców czeka rewolucja

Umowa leasingu jest zbyt sztywna, mało elastyczna. Pojawił się projekt zmian, który ma pomóc w tym by leasing…
umowa leasingu

Czy wdrożenie elektronicznych cenówek jest naprawdę opłacalne?

Elektroniczne cenówki stają się coraz popularniejszą alternatywą dla tradycyjnych, mniej trwałych etykiet cenowych wykonanych z papieru. W dzisiejszym…

Kasa fiskalna 2024. Kto nie musi mieć kas fiskalnej? PEŁNA LISTA

Kasa fiskalna to nieodłączny element wielu biznesów. Są jednak takie, kiedy kasa fiskalna nie jest potrzebna. Kto nie…
kasa fiskalna

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier