Z tego artykułu dowiesz się:

Gdyby zrobić ranking korzyści obecności w Unii w pierwszej piątce znalazłby się zapewne Roaming w UE. To możliwość wykonywania i odbierania połączeń telefonicznych w innych krajach wspólnoty po niemal krajowych stawkach. Obecne przepisy wygasają jednak już w połowie 2022 r.

Roaming w UE – jak działa

Na początku XXI wieku ceny roamingu dla osób podróżujących po Unii Europejskiej sięgały kosmicznych stawek. Pojawiła się wówczas oddolna inicjatywa m.in. firm transportowych, oraz turystycznych obniżenia kosztów połączeń między operatorami w różnych krajach członkowskich. Idea „Roam like at home” (czyli tani roaming w UE) szybko zdobyła poparcie w Parlamencie Europejskim. Zdecydowano się na rozłożony na lata proces stopniowego schodzenia z cen w roamingu międzynarodowym w UE.

CZYTAJ TAKŻE: Martwy żółw na paczce papierosów, czyli nowe unijne oznaczenie

Co to jest Roam like at home?

Zasada „Roam Like At Home” (RLAH) nakazuje operatorom telekomunikacyjnym takie rozliczanie usług w roamingu, by były one zbieżne z cennikami krajowymi. Obecne rozstrzygnięcia w tym zakresie działają od 15 czerwca 2017 roku i oprócz połączeń głosowych czy SMS-ów obejmują także transmisję danych, czyli internet mobilny

Roaming w UE – przepisy tylko do połowy 2022 roku

Teraz Unia Europejska musi pilnie zająć się tematem roamingu. Obecne przepisy obowiązują do 30 czerwca 2022 roku. Kiedy je uchwalano, wydawała się to bardzo odległa perspektywa. Teraz po tej dacie nie ma niczego, co mogłoby utrzymać unijny bonus dla obywateli wspólnoty.

Prace nad nowym prawem rozpoczęły się wiosną 2021 roku. Już wtedy zapowiedziano, że RLAH ma sens jedynie wtedy, kiedy będzie zasadą obowiązującą przez dłuższy czas. Przyjęto, że nowe przepisy powinny obowiązywać dekadę.

Co z unijnym roamingiem?

Dobrze się stało, że akurat teraz przypada okres prezydencji Republiki Słowenii. Obywatele tego niewielkiego kraju, wciśniętego między Chorwację, Węgry, Austrię i Włochy, często wyjeżdżają do innych krajów UE, więc roaming jest jednym z najważniejszych dobrodziejstw. Jego brak byłby z pewnością dotkliwym ciosem dla portfeli. Słoweńska prezydencja porozumiała się właśnie z Parlamentem Europejskim. Zdecydowano, że nie ma na co czekać. Wiele wskazuje na to, że RLAH dość szybko zostanie wydłużony do 30 czerwca 2032 roku.

Kwestią otwartą jest ustalenie odpowiedniego poziomu cen hurtowych za usługi. Muszą być one tak ustalone, żeby lokalne firmy telekomunikacyjne nie zostały ponadmiarowo obciążone unijnym bonusem dla konsumentów. Wiele wskazuje na to, że pozostaną one na odpowiednio maksymalnym poziomie. „Wyłapanie” odpowiedniego pułapu cen dla operatorów ze wszystkich 27 państw UE jest niezwykle trudnym przedsięwzięciem.

Prenumerata i newsletter “Magazynu Firma”

Aby otrzymać bezpłatną prenumeratę e-wydania “Magazynu Firma”, dopisz się do naszej listy mailingowej

To Cię zainteresuje

Zaskakujące dane z policyjnych rejestrów. Kradzieże w sklepach wyhamowały

Kradzieże w sklepach. Dane zaskakują. Kradzieży w sklepach coraz mniej. Jak długo to potrwa? W I kw. 2024…
kradzieże w sklepach
20 05 24

Kredyt Frankowy - Szanse Przedsiębiorców na Unieważnienie Umowy

Powszechnie uważa się, że największe szanse na unieważnienie umowy kredytowej mają konsumenci, co jest często podkreślane w kontekście…
kredyt

Wykorzystanie nadmiaru przestrzeni magazynowej - strategie i pomysły

Elastyczność w zarządzaniu przestrzenią magazynową staje się kluczowym elementem efektywnej logistyki. Firmy często stoją przed wyzwaniem, jak efektywnie…
przestrzeń magazynowa
07 03 24

Kradzież IP – czym grozi i jak się przed nią uchronić? [KONKRETNE ROZWIĄZANIA]

Dbasz o to, żeby numer Twojego dowodu nie dostał się w niepowołane ręce, prawda? A co z numerem…
09 02 24

Niewypłacalność przedsiębiorcy. Jak zrobić to skutecznie?

Niewypłacalność przedsiębiorcy. Jak to zrobić skutecznie? Prawnik radzi     Przedsiębiorcy w trudnej sytuacji finansowej mają na to…

Umowa leasingu po nowemu? Przedsiębiorców czeka rewolucja

Umowa leasingu jest zbyt sztywna, mało elastyczna. Pojawił się projekt zmian, który ma pomóc w tym by leasing…
umowa leasingu

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier