Z tego artykułu dowiesz się:

Na pierwszy rzut oka, prosta i przydatna aplikacja, która pomoże uporządkować konsumentom sprawy swoich wydatków. Z drugiej jednak strony narzędzie do zgłaszania skarbówce wszelkich nieprawidłowości. Brak paragonu? Uważaj, klient zgłosi Cię jednym kliknięciem w smartfona!

Jak klient może zgłosić brak paragonu?

Czasem zdarza się, że w codziennym zamieszaniu, przy obsłudze czterysta pięćdziesiątego ósmego klienta przy kasie, sprzedawcy umknie przekazanie paragonu, lub zrobi to za wolno. Złośliwy klient (a może sympatyk konkurencji) może w prostszy niż kiedykolwiek wcześniej sposób zgłosić ten fakt skarbówce. Od powiadomienia dzieli go jedno kliknięcie. A co jeśli, ktoś będzie chciał złożyć fałszywy donos? Zrobi pewnie dokładnie to samo.

Donos przez e-Paragony

W ręce konsumentów trafiła bowiem aplikacja e-Paragony. To bezpłatny program, którego wydawcą jest Ministerstwo Finansów. Jak zachwala resort, można za jego pośrednictwem zarządzać wydatkami, sprawdzać paragony z kodem QR oraz zgłaszać… nieprawidłowości.

CZYTAJ TAKŻE: Fiskus namawia Twoich klientów by donieśli na Ciebie

Funkcje e-Paragonów

W komunikacie Ministerstwo Finansów pisze o wielu funkcjach jak np. możliwości zbierania danych dotyczących zakupów, dokumentowania wydatków, przeglądu statystyk czy uzupełniania informacji o gwarancjach. Z pewnością, to wszystko się przyda. Resort informuje także, że aplikacja jest w pełni anonimowa i wszystkie dane przechowywane są jedynie w pamięci osobistego urządzenia, czyli telefonu.

Która funkcja e-paragonów jest zatem najważniejsza? Wchodząc w aplikację na pierwszej pozycji mamy „Zgłoś nieprawidłowość”. Dopiero później „Dodaj wydatek” oraz „Sprawdź paragon QR”. Niepokojące jest zatem, że zgłoszenie nieprawidłowości jest pozycją numer jeden w menu. Może za bardzo się czepiamy…

Wchodząc w opcję "zgłoś nieprawidłowość" pojawia nam się długa lista możliwych przewin, które oczywiście nie powinny mieć miejsca, bo są oczywistym złamaniem prawa. Poinformowanie o nich jest teraz dziecinnie proste. A skoro tak, może być przyczynkiem do głupich, bardzo głupich żartów. W jaki sposób system będzie weryfikował prawdziwość donosów? Nie wiemy.

Aplikacja do elektronicznych paragonów przyszłości

Warto wspomnieć, że Ministerstwo Finansów zapowiada, że aplikacja będzie rozbudowana o kolejną funkcjonalność, która pozwoli na pobranie elektronicznego paragonu prosto ze sklepowej kasy. I to jest z pewnością funkcja, która może się świetnie przyjąć, dokładnie tak samo jak płatności zbliżeniowe.

To Cię zainteresuje

Dlaczego warto zastrzec markę na siebie, a nie na firmę?

W erze, gdzie silne marki dyktują trendy i wpływają na percepcję kulturową, wielu z nas automatycznie zakłada, że…

Wysokie zarobki w IT i benefity się kończą. Programiści mają problemy ze znalezieniem pracy

Informatycy mają problem ze znalezieniem pracy? Eldorado w sektorze IT się kończy? Bajecznie wysokie zarobki, praca nawet dla…
informatyk

Spotkania PARP dla przedsiębiorców. Sprawdź harmonogram

Najbliższe tygodnie będą obfitowały w spotkania organizowane przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości. Będą one skierowane do przedsiębiorców, operatorów…
spotkanie parp
04 08 23

KSeF - prace nad KSeF przyspieszają

Kiedy KSeF wejdzie do użytku? Co z KSeF? Ministerstwo Finansów udostępniło zaktualizowaną wersję środowiska testowego Krajowego Systemu e-Faktur.…
ksef

Jak efektywnie zarządzać projektem?

Głównym założeniem każdego projektu jest osiągnięcie konkretnych celów. Zarządzanie takim projektem może być bardzo dużym wyzwaniem, dlatego trzeba…

Czynniki ekonomiczne na czele największych obaw Polaków. Inflacja wciąż „królową”

Inflacja wciąż na czele rankingu największych lęków Polaków. Jak wynika z cyklicznego badania pt. „Bieżące lęki i obawy…
KSEF

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier