2 min. czytania

Brak rejestracji w CRPA? Jest sposób by uniknąć kary

crpa
Autor
Anna Nowakowska
Opublikowano
18 08 21
Z tego artykułu dowiesz się:

Brak rejestracji w CRPA nie musi od razu oznaczać kary administracyjnej. Jest sposób by uniknąć konsekwencji.

Na zgłoszenie w Centralnym Rejestrze Podmiotów Akcyzowych (CRPA) przedsiębiorcy mieli czas do końca czerwca 2021. Jeśli nie zdążyłeś, musisz liczyć się z możliwością kary. Można jej jednak uniknąć

Brak wpisu do CRPA – jakie konsekwencje?

W czerwcu w Magazynie Firma pisaliśmy o tym, że brak takiego wpisu dla firm, które są do tego zobowiązane, oznacza de facto, że dalsze prowadzenie działalności gospodarczej jest niemożliwe.

Firmy, których biznes polega na transakcjach w obszarze produktów akcyzowych, a nie zarejestrowały się w CRPA de facto działają dziś… nielegalnie! Przedłużanie tego stanu może się spotkać z poważnymi konsekwencjami karno-skarbowymi. Czy przedsiębiorstwa, które nie są w rejestrze, mogą jeszcze jakoś uratować sytuację? Pewną podpowiedź daje nam… sam fiskus!

CZYTAJ TAKŻE: Czynny żal. Jak go napisać? Wzór czynnego żalu

Nie mam wpisu do CRPA – co robić?

Wygląda na to, że jeśli zapomniałeś o wpisie do CRPA nie jesteś sam. Nie jest to jednak dla fiskusa żadne usprawiedliwienie. Plusem tej sytuacji jest fakt, że ministerstwo finansów samo podpowiada, co zrobić w takiej sytuacji! Wygląda na to, że to jedyna opcja, w której sprawa może się skończyć na upomnieniu.

„Jeśli nie dokonałeś w terminie zgłoszenia rejestracyjnego w Centralnym Rejestrze Podmiotów Akcyzowych (CRPA), możesz złożyć tzw. czynny żal” – czytamy na stronach internetowych MF oraz Krajowej Administracji Skarbowej.

Czym jest czynny żal?

Spieszymy z pomocą. Tu również odsyłamy do jednego z naszych niedawnych artykułów. Podstawę do takiego ratowania się z sytuacji daje nam art. 16 ustawy z dnia 10 września 1999 r. – Kodeks karny skarbowy:

Art. 16. § 1. Nie podlega karze za przestępstwo skarbowe lub wykroczenie skarbowe sprawca, który po popełnieniu czynu zabronionego zawiadomił o tym organ powołany do ścigania, ujawniając istotne okoliczności tego czynu, w szczególności osoby współdziałające w jego popełnieniu.”

Krótko mówiąc, czynny żal to nic innego jak przyznanie się do winy, co może spowodować albo złagodzenie kary, a w wielu sytuacjach także odstąpienie od jej wymierzania. Urzędnicy skarbówki znają wiele podobnych historii, w których oprócz przestępstw umyślnych, były również konflikty z prawem wynikające (w tłumaczeniach podatnika) z zapominalstwa, roztargnienia czy bałaganu w dokumentach.

Jest jednak jeden zasadniczy problem. Czynny żal trzeba napisać, zanim odpowiednie służby zorientują się, że złamaliśmy przepisy. Jeśli wobec nas wszczęto już postępowanie, czynny żal nic nam już nie da. Niestety.

Czynny żal

Jak napisać czynny żal w przypadku braku rejestracji do CRPA? Aby był on w pełni skuteczny, trzeba w nim opisać istotne okoliczności, z powodu których nie dopełniliśmy obowiązku rejestracji. Równolegle, nie ma na co czekać – trzeba zarejestrować się w CRPA.

KAS radzi, by odpowiednie pismo złożyć właściwemu w sprawach akcyzy naczelnikowi skarbówki. Można dokonać tego zarówno tradycyjną, papierową formą, jak również elektronicznie. Innym rozwiązaniem jest złożenie wyjaśnień ustnie do protokołu.

Wbrew obiegowym opiniom forma, jaką wybierzemy, jest nieistotna. Każdy czynny żal, niezależnie od tego, w jaki sposób go złożymy, podlega tym samym procedurom, a skruszony podatnik musi czekać na decyzję naczelnika.

Prenumerata i newsletter “Magazynu Firma”

Aby otrzymać bezpłatną prenumeratę e-wydania “Magazynu Firma”, dopisz się do naszej listy mailingowej

To Cię zainteresuje

Co drugi kasjer sklepowy w Polsce opowiada się za zniesieniem zakazu handlu w niedziele [SONDAŻ]

Zniesienie zakazu handlu w niedzielę coraz bliżej? Jedno z badań wskazuje, że kasjerzy chcą pracować w niedzielę. Z…
handel-tradycyjny
22 05 24

Niedziele handlowe wrócą? Coraz bardziej prawdopodobne

ZPPHiU: Niedziele handlowe – zmiana musi być przemyślana Czas handlu w niedziele powinien być krótszy niż przed wprowadzeniem…
niedziele handlowe
21 05 24

Awaria w ZUS. To był cyberatak?

Awaria w ZUS. We wtorek (21 maja) nie działa strona internetowa Zakładu. Nie da się też skorzystać z…
awaria-w-zus

"Moja Elektrownia Wiatrowa" dla właścicieli budynków mieszkalnych. Do wzięcia nawet 50 tys.

"Moja Elektrownia Wiatrowa" to program dopłat do przydomowego wiatraka dla właścicieli budynków mieszkalnych. "Moja elektrownia wiatrowa" umożliwi otrzymanie…
elektrownia wiatrowa

Regionalne Pożyczki dla Firm – Finansowanie dla Mikro, Małych i Średnich Przedsiębiorstw

Regionalne pożyczki dla firm to alternatywa dla zwykłych kredytów bankowych. Są finansowane ze środków unijnych i przeznaczone dla…
regionalne pożyczki dla firm
20 05 24

Kredyt Frankowy - Szanse Przedsiębiorców na Unieważnienie Umowy

Powszechnie uważa się, że największe szanse na unieważnienie umowy kredytowej mają konsumenci, co jest często podkreślane w kontekście…
kredyt

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier