Na zgłoszenie w Centralnym Rejestrze Podmiotów Akcyzowych (CRPA) przedsiębiorcy mieli czas do końca czerwca 2021. Jeśli nie zdążyłeś, musisz liczyć się z możliwością kary. Można jej jednak uniknąć
W czerwcu w Magazynie Firma pisaliśmy o tym, że brak takiego wpisu dla firm, które są do tego zobowiązane, oznacza de facto, że dalsze prowadzenie działalności gospodarczej jest niemożliwe.
Firmy, których biznes polega na transakcjach w obszarze produktów akcyzowych, a nie zarejestrowały się w CRPA de facto działają dziś… nielegalnie! Przedłużanie tego stanu może się spotkać z poważnymi konsekwencjami karno-skarbowymi. Czy przedsiębiorstwa, które nie są w rejestrze, mogą jeszcze jakoś uratować sytuację? Pewną podpowiedź daje nam… sam fiskus!
CZYTAJ TAKŻE: Czynny żal. Jak go napisać? Wzór czynnego żalu
Wygląda na to, że jeśli zapomniałeś o wpisie do CRPA nie jesteś sam. Nie jest to jednak dla fiskusa żadne usprawiedliwienie. Plusem tej sytuacji jest fakt, że ministerstwo finansów samo podpowiada, co zrobić w takiej sytuacji! Wygląda na to, że to jedyna opcja, w której sprawa może się skończyć na upomnieniu.
„Jeśli nie dokonałeś w terminie zgłoszenia rejestracyjnego w Centralnym Rejestrze Podmiotów Akcyzowych (CRPA), możesz złożyć tzw. czynny żal” – czytamy na stronach internetowych MF oraz Krajowej Administracji Skarbowej.
Spieszymy z pomocą. Tu również odsyłamy do jednego z naszych niedawnych artykułów. Podstawę do takiego ratowania się z sytuacji daje nam art. 16 ustawy z dnia 10 września 1999 r. – Kodeks karny skarbowy:
„Art. 16. § 1. Nie podlega karze za przestępstwo skarbowe lub wykroczenie skarbowe sprawca, który po popełnieniu czynu zabronionego zawiadomił o tym organ powołany do ścigania, ujawniając istotne okoliczności tego czynu, w szczególności osoby współdziałające w jego popełnieniu.”
Krótko mówiąc, czynny żal to nic innego jak przyznanie się do winy, co może spowodować albo złagodzenie kary, a w wielu sytuacjach także odstąpienie od jej wymierzania. Urzędnicy skarbówki znają wiele podobnych historii, w których oprócz przestępstw umyślnych, były również konflikty z prawem wynikające (w tłumaczeniach podatnika) z zapominalstwa, roztargnienia czy bałaganu w dokumentach.
Jest jednak jeden zasadniczy problem. Czynny żal trzeba napisać, zanim odpowiednie służby zorientują się, że złamaliśmy przepisy. Jeśli wobec nas wszczęto już postępowanie, czynny żal nic nam już nie da. Niestety.
Jak napisać czynny żal w przypadku braku rejestracji do CRPA? Aby był on w pełni skuteczny, trzeba w nim opisać istotne okoliczności, z powodu których nie dopełniliśmy obowiązku rejestracji. Równolegle, nie ma na co czekać – trzeba zarejestrować się w CRPA.
KAS radzi, by odpowiednie pismo złożyć właściwemu w sprawach akcyzy naczelnikowi skarbówki. Można dokonać tego zarówno tradycyjną, papierową formą, jak również elektronicznie. Innym rozwiązaniem jest złożenie wyjaśnień ustnie do protokołu.
Wbrew obiegowym opiniom forma, jaką wybierzemy, jest nieistotna. Każdy czynny żal, niezależnie od tego, w jaki sposób go złożymy, podlega tym samym procedurom, a skruszony podatnik musi czekać na decyzję naczelnika.