Z tego artykułu dowiesz się:

Szef Orlenu ogłasza na Twitterze – „Obniżamy ceny paliw”. Analitycy rynkowi zauważają, że przecież tanieje ropa, a złoty odrobił część strat. Obniżka cen na pylonach nie jest dobroduszną decyzją, ale wynika z aktualnego trendu.

Tanieje ropa naftowa

W zalewie złych wiadomości jedna może cieszyć. Tanieje ropa naftowa. Rynek nieco ochłonął, po ubiegłotygodniowych rekordach. Przypomnijmy, 8 marca ceny baryłki ropy Brent przekroczyły 131 USD. Po weekendzie sytuacja zdecydowanie się uspokoiła. Cena surowca spadała momentami do 103,53 USD. To spora, dwudziestokilkuprocentowa korekta. Nie wiadomo czy trend jest trwały, ale powinien przełożyć się na ceny na pylonach stacji paliw.

Jeśli dodamy do tego, że złoty umocnił część strat względem dolara z ponad 4,60 PLN tydzień temu do 4,32 PLN obecnie, mamy gotowy przepis na nieco tańsze paliwa. Trudno oczekiwać super obniżek. Jednak pewną ulgę zapowiadali już w piątek rynkowi analitycy. I właśnie ona nadeszła.

Obniżka cen paliw

W takim rynkowym krajobrazie pojawia się wpis na Twitterze szefa Orlenu, który oznajmia wszem i wobec „Obniżamy ceny na stacjach!”. Tak, z wykrzyknikiem.

Prawdą jest, że w paliwo w Polsce jest tańsze niż u naszych sąsiadów w Czechach, czy na Litwie. Wynika to z działania tarczy antyinflacyjnej. Zauważmy jednak, że również u naszych sąsiadów ceny paliw musiały spaść z powodu rynkowej korekty na ropie.

Zatem wprowadzając korektę, wpis szefa PKN powinien brzmieć „Tanieje ropa, umacnia się złoty, więc obniżamy ceny na stacjach”. Wykrzyknik zbędny. Tymczasem mamy do czynienia z wpisem mocno marketingowym, który sugeruje, ze oto podjęto ważną decyzję z myślą o kierowcach. Gdyby jednak ropa nie potaniała, a złoty nie odrobił strat, takiego komunikatu by nie było. Można być tego pewnym!

CZYTAJ TAKŻE: Drogie paliwa. Jak ograniczyć koszty w firmie?

Prognozy dla ropy

Uspokojenie nastrojów na rynku ropy raczej nie będzie trwałym trendem. Przypomnijmy, że amerykańskie banki prognozowały w skrajnych scenariuszach, że w obecnej, złożonej sytuacji geopolitycznej, cena baryłki może przekroczyć 180 dolarów jeszcze w 2022 roku. Pamiętajmy jednak, że w dłuższym terminie tego typu prognozy rzadko się sprawdzają.

Cena ropy a sankcje dla Rosji

Nikt nie ma jednak wątpliwości, że czarne prognozy mogłyby się sprawdzić gdyby nałożone zostały sankcje na rosyjską ropę, od której, nie ukrywajmy, jesteśmy uzależnieni. Gdyby jednak świat zacisnął zęby i zdecydował się na taki rodzaj kary, broń byłaby obosieczna. Wówczas dyskusje, czy na pylonach polskich stacji zmieszczą się wartości dwucyfrowe, byłyby jak najbardziej aktualne.

To Cię zainteresuje

KRD: w tych powiatach jest największe zadłużenie na 1000 mieszkańców 

Średnie zadłużenie Polaków, według danych Krajowego Rejestru Długów, wynosi 20 tys. zł. Ale nie w każdym regionie kraju…
19 09 23

Ceny prądu będą niższe. Energia tańsza o 12 proc.

Ceny prądu będą niższe. Jak zapowiedziała minister klimatu i środowiska Anna Moskwa, sprzedawcy energii elektrycznej będą musieli w…
ceny-pradu
05 09 23

Biznes piwny ze stratami. Pijemy mniej piwa

Biznes piwny nie jest zadowolony z wyników w ostatnim okresie. Branża piwna notuje straty. Powody? Cena piwa wzrosła…
branża piwna
31 08 23

Inflacja w Polsce w sierpniu

Inflacja w Polsce wciąż dwucyfrowa Najbardziej oczekiwany raport makroekonomiczny z Polski jest już za nami. Inflacja CPI wstępnie…
inflacja

Akademia PARP – bezpłatny dostęp do biznesowej wiedzy

Akademia PARP bije rekordy popularności wśród małych i średnich przedsiębiorców, a także osób zainteresowanych rozpoczęciem własnej działalności i…
29 08 23

Recesja techniczna – co to jest?

Coraz częściej słyszymy pojęcie „recesja techniczna”. Co to takiego? Co oznacza recesja techniczna? Recesja nie kojarzy nam się…
recesja_techniczna

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier