2 min. czytania

Co to jest Net-billing? Co z opustami w fotowoltaice?

Net-billing
Autor
Adam Adamski
Opublikowano
29 03 22
Z tego artykułu dowiesz się:

Od 1 kwietnia 2022 roku opusty przechodzą do historii. Prosumentów będzie teraz obowiązywał Net-billing – zupełnie nowy sposób rozliczania energii wyprodukowanej z paneli słonecznych. Na czym będzie polegał nowy system, i kogo będzie dotyczył? Odpowiadamy

Net-billing w fotowoltaice

Osoby, które zamierzają zainwestować w fotowoltaikę, mogą spokojnie odłożyć ołówek i kartkę. Dokonywanie jakichkolwiek obliczeń teraz mija się z celem. Można oczywiście prognozować możliwe korzyści. Nie będzie to jednak tak proste jak w przypadku opustów. Net-billing to zdaniem ministerstwa klimatu, sprawiedliwy i atrakcyjny system, na którym można skorzystać. Nie ma jednak wątpliwości, że będzie on jednak mniej przewidywalny. Dlaczego?

W ocenie resortu klimatu nowy system zapewni stabilny rozwój OZE i zachęci do większej autokonsumpcji energii przez prosumenta. Nadwyżki będzie można magazynować. Krótko mówiąc, nowe rozwiązanie polega na wartościowym rozliczeniu energii, którą wyprodukujemy w oparciu o jej wartość ustaloną docelowo wg ceny z Rynku Dnia Następnego, czyli RDN. I właśnie ten element dodaje nieco nieprzewidywalności w całej układance.

Czy obecni prosumenci muszą przechodzić na Net-billing?

Nie. Zmiana uwzględnia prawa nabyte prosumentom. To oznacza, że jeśli do 1 kwietnia korzystali ze starych rozwiązań, nikt siłą nie może narzucić im nowego systemu. Co więcej, nie będą musieli w związku z tym robić niczego. Żadnych pism, oświadczeń, interwencji. Jeśli dotąd obowiązywały ich opusty, nikt nie zabierze im takiej formy rozliczenia wyprodukowanej energii. Trzeba przyznać, że jest to jedyne sprawiedliwe rozwiązanie – pozostawić wybór prosumentowi.

CZYTAJ TAKŻE: Gdzie paliwo jest najtańsze, a gdzie najdroższe?

Czy można przejść z opustów na Net-billing?

Nowe prawo oczywiście daje możliwość przejścia na nowy system. W takiej jednak sytuacji będzie trzeba złożyć specjalne oświadczenie do sprzedawcy energii. Jeżeli ktoś woli nowe podejście do rozliczania wyprodukowanej energii ze słońca, może bez większych problemów skorzystać z nowej propozycji. Odwrotu jednak nie będzie. Pożegnanie z systemem opustów będzie w takim wypadku ostateczne i nieodwołalne.

Kto może skorzystać jeszcze z opustów?

Nowelizacja ustawy o OZE z 29.10.2021 roku wskazuje wprost. Tylko dotychczasowi prosumenci, którzy do 31.03.2022 roku złożyli kompletne i pozbawione błędów zgłoszenie do Operatora Sieci Dystrybucyjnej, mają zielone światło na pozostanie w systemie opustów. Mogą w nim pozostać przez kolejne półtorej dekady, czyli 15 lat. Wszyscy nowi prosumenci, którzy inwestycję w OZE zakończyli po 1.04.2022 roku na takie rozwiązanie liczyć już nie mogą.

 

Prenumerata i newsletter “Magazynu Firma”

Aby otrzymać bezpłatną prenumeratę e-wydania “Magazynu Firma”, dopisz się do naszej listy mailingowej

To Cię zainteresuje

Wykorzystanie nadmiaru przestrzeni magazynowej - strategie i pomysły

Elastyczność w zarządzaniu przestrzenią magazynową staje się kluczowym elementem efektywnej logistyki. Firmy często stoją przed wyzwaniem, jak efektywnie…
przestrzeń magazynowa
07 03 24

Kradzież IP – czym grozi i jak się przed nią uchronić? [KONKRETNE ROZWIĄZANIA]

Dbasz o to, żeby numer Twojego dowodu nie dostał się w niepowołane ręce, prawda? A co z numerem…

Aż 35% Polaków przyznaje, że problemy finansowe mają wpływ na ich zdrowie psychiczne

Aż 35% Polaków przyznaje, że problemy finansowe mają wpływ na ich zdrowie psychiczne Problemy finansowe to nie tylko…
problemy_finansowe

Rynek produktów bez opakowania notuje ogromne wzrosty. Ciekawy pomysł na biznes?

Rynek produktów bez opakowania notuje wzrosty. Bez pudełek sprzedaje się dziś nie tylko kaszę, ryż czy makaron ale…
produkty bez opakowania

Braki kadrowe w budowlance. Oto wolne miejsca pracy branży budowlanej

W porównaniu z końcem 2023 r. branża budowlana rozpoczęła rok w całkiem dobrych nastrojach. W styczniu 2024 r. wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury…

BIG Liczba: W 2023 r. firmy znalazły w rejestrze BIG InfoMonitor 2 mln niesolidnych dłużników

8,15 mln osób, czyli co czwartego dorosłego Polaka (26 proc.) sprawdziły banki i przedsiębiorcy w Rejestrze Dłużników BIG…
BIK

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier