2 min. czytania

Co to jest Net-billing? Co z opustami w fotowoltaice?

Net-billing
Autor
Adam Adamski
Opublikowano
29 03 22
Z tego artykułu dowiesz się:

Od 1 kwietnia 2022 roku opusty przechodzą do historii. Prosumentów będzie teraz obowiązywał Net-billing – zupełnie nowy sposób rozliczania energii wyprodukowanej z paneli słonecznych. Na czym będzie polegał nowy system, i kogo będzie dotyczył? Odpowiadamy

Net-billing w fotowoltaice

Osoby, które zamierzają zainwestować w fotowoltaikę, mogą spokojnie odłożyć ołówek i kartkę. Dokonywanie jakichkolwiek obliczeń teraz mija się z celem. Można oczywiście prognozować możliwe korzyści. Nie będzie to jednak tak proste jak w przypadku opustów. Net-billing to zdaniem ministerstwa klimatu, sprawiedliwy i atrakcyjny system, na którym można skorzystać. Nie ma jednak wątpliwości, że będzie on jednak mniej przewidywalny. Dlaczego?

W ocenie resortu klimatu nowy system zapewni stabilny rozwój OZE i zachęci do większej autokonsumpcji energii przez prosumenta. Nadwyżki będzie można magazynować. Krótko mówiąc, nowe rozwiązanie polega na wartościowym rozliczeniu energii, którą wyprodukujemy w oparciu o jej wartość ustaloną docelowo wg ceny z Rynku Dnia Następnego, czyli RDN. I właśnie ten element dodaje nieco nieprzewidywalności w całej układance.

Czy obecni prosumenci muszą przechodzić na Net-billing?

Nie. Zmiana uwzględnia prawa nabyte prosumentom. To oznacza, że jeśli do 1 kwietnia korzystali ze starych rozwiązań, nikt siłą nie może narzucić im nowego systemu. Co więcej, nie będą musieli w związku z tym robić niczego. Żadnych pism, oświadczeń, interwencji. Jeśli dotąd obowiązywały ich opusty, nikt nie zabierze im takiej formy rozliczenia wyprodukowanej energii. Trzeba przyznać, że jest to jedyne sprawiedliwe rozwiązanie – pozostawić wybór prosumentowi.

CZYTAJ TAKŻE: Gdzie paliwo jest najtańsze, a gdzie najdroższe?

Czy można przejść z opustów na Net-billing?

Nowe prawo oczywiście daje możliwość przejścia na nowy system. W takiej jednak sytuacji będzie trzeba złożyć specjalne oświadczenie do sprzedawcy energii. Jeżeli ktoś woli nowe podejście do rozliczania wyprodukowanej energii ze słońca, może bez większych problemów skorzystać z nowej propozycji. Odwrotu jednak nie będzie. Pożegnanie z systemem opustów będzie w takim wypadku ostateczne i nieodwołalne.

Kto może skorzystać jeszcze z opustów?

Nowelizacja ustawy o OZE z 29.10.2021 roku wskazuje wprost. Tylko dotychczasowi prosumenci, którzy do 31.03.2022 roku złożyli kompletne i pozbawione błędów zgłoszenie do Operatora Sieci Dystrybucyjnej, mają zielone światło na pozostanie w systemie opustów. Mogą w nim pozostać przez kolejne półtorej dekady, czyli 15 lat. Wszyscy nowi prosumenci, którzy inwestycję w OZE zakończyli po 1.04.2022 roku na takie rozwiązanie liczyć już nie mogą.

 

Prenumerata i newsletter “Magazynu Firma”

Aby otrzymać bezpłatną prenumeratę e-wydania “Magazynu Firma”, dopisz się do naszej listy mailingowej

To Cię zainteresuje

Kryzysy, które czekają MŚP w 2025 roku. I jak się przed nimi bronić

Z jednej strony rekordowa liczba nowo zakładanych firm, z drugiej – rosnąca fala zamknięć i zawieszeń działalności. Rok…

Jakie są koszty zatrudnienia pracownika w Polsce? Analiza wszystkich wydatków

Jakie są koszty zatrudnienia pracownika w Polsce? Kompleksowy przewodnik dla pracodawców Zatrudnienie pracownika to dla firmy nie tylko…

Dotacje dla małych firm w Polsce w 2025 roku

Przewodnik po dostępnych dotacjach rządowych i unijnych W 2025 roku przedsiębiorcy z sektora MŚP w Polsce mają wiele…
dotacje

Przewodnik po rejestracji firmy – CEIDG vs. KRS

Rejestracja firmy to jeden z najważniejszych kroków przy zakładaniu działalności gospodarczej. W Polsce przedsiębiorcy mają do wyboru dwa…
ceidg

Sztuczna inteligencja w małej firmie: 7 darmowych (i legalnych) narzędzi AI, które odmienią Twoją codzienność

Jeszcze kilka lat temu na myśl o sztucznej inteligencji widzieliśmy humanoidalne roboty lub hollywoodzkie scenariusze. Dziś AI to…
sztuczna inteligencja

Jednoosobowa działalność gospodarcza w 2025 roku: 7 najczęstszych błędów, które popełniają przedsiębiorcy – i jak ich uniknąć

Zakładasz firmę i jesteś przekonany, że wszystko masz pod kontrolą? To świetnie – ale uważaj. Nawet doświadczeni przedsiębiorcy…
jdg

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier