2 min. czytania

Co to jest Produkt Krajowy Brutto PKB

dolar gospodarka
Autor
Anna Nowakowska
Opublikowano
24 02 21
Z tego artykułu dowiesz się:

W wiadomościach gospodarczych często pojawiają się odniesienia do tego wskaźnika makroekonomicznego. Osobom bez specjalistycznej wiedzy trudno je zrozumieć. Dlatego w prosty sposób wytłumaczymy czym jest Produkt Krajowy Brutto PKB.

Czym jest Produkt Krajowy Brutto

PKB to pojęcie zaczerpnięte z ekonomii. Dzięki niemu opisuje się wartość wszystkich dóbr i usług wytworzonych w danym państwie i czasie. Najczęściej podaje się go w ujęciu kwartalnym. Produkt Krajowy Brutto informuje o wielkości gospodarki oraz poziomie dobrobytu. Stawka wyliczana jest dla każdego kraju. Dla prowadzenia porównań, PKB danych gospodarek ujednolica się wielkości zazwyczaj do wspólnej waluty jaką jest dolar amerykański.

CZYTAJ TAKŻE: Jaka forma opodatkowania będzie najlepsza

PKB podawany jest w trzech różnych ujęciach. Pierwsze to PKB nominalny, czyli liczony według aktualnej wartości pieniądza i cen rynkowych. Drugie to PKB realny, przy obliczaniu którego bierze się pod uwagę realną wartość pieniądza, czyli wolną od bieżącej inflacji. Trzecim jest PKB potencjalny. Pod ostatnią nazwą kryje się najwyższy możliwy poziom produkcji, przy pełnym zatrudnieniu i zachowaniu stabilnych cen. To wielkość pokazująca potencjał drzemiący w tej konkretnej gospodarce.

Jak obliczyć Produkt Krajowy Brutto PKB

To co nie sprawia problemu w teorii, w praktyce wygląda już nieco inaczej. Zamiast jednej metody obliczania wielkości Produktu Krajowego Brutto, dostępne są aż trzy: wydatkowa, dochodowa oraz produkcyjna.

CZYTAJ TAKŻE: Przygotuj się na nowe podatki. I to szybko

W metodzie wydatkowej przyjmuje się, że PKB jest powiązany z popytem. A jego wskaźnik jest przybliżony do wydatków dokonanych w ciągu roku przez nabywców dóbr.

Metoda dochodowa odnosi się do założenia, że PKB odpowiada sumie dochodów czyli: dochodów z pracy, dochodów z kapitału i dochodów państwa z uwzględnieniem amortyzacji.

Metoda produkcyjna skupia się na wartości wytworzonych w danym przedziale czasu dóbr i usług, z pomniejszeniem o koszty produkcji.

CZYTAJ TAKŻE: Najlepsze biznesy na kryzys

Czym jest PKB per capita

Bardzo często w ekonomicznych wyliczeniach pojawia się także wielkość PKB per capita. Mówi ona o wiele więcej o jakości życia w danym kraju niż sam Produkt Krajowy Brutto. Jest to bowiem średnie PKB w przeliczeniu na jednego mieszkańca. To ten właśnie wskaźnik obrazuje przeciętną jakość życia. PKB per capita pokazuje uśrednione dochody i wydatki mieszkańca danego kraju.

CZYTAJ TAKŻE: Pomysł na biznes. Czy warto inwestować w srebrną gospodarkę?

Czy podawanie wielkości PKB ma sens

I tak i nie. Nie ma co ukrywać, PKB nie jest rozwiązaniem idealnym, ale co ważne jest to wielkość wyliczana w skali światowej. Dzięki czemu można prowadzić porównania i obserwacje stanu gospodarek także w ujęciu globalnym. Niestety żadna z metod obliczania Produktu Krajowego Brutto nie bierze pod uwagę parametrów pozarynkowych takich jak: zadowolenie z życia, dostęp do edukacji czy służby zdrowia oraz innych warunków życia, jak np. stan środowiska. Jest to więc metoda bardzo wybiórcza.

Prenumerata i newsletter “Magazynu Firma”

Aby otrzymać bezpłatną prenumeratę e-wydania “Magazynu Firma”, dopisz się do naszej listy mailingowej

To Cię zainteresuje

Aż 35% Polaków przyznaje, że problemy finansowe mają wpływ na ich zdrowie psychiczne

Aż 35% Polaków przyznaje, że problemy finansowe mają wpływ na ich zdrowie psychiczne Problemy finansowe to nie tylko…
problemy_finansowe

Rynek produktów bez opakowania notuje ogromne wzrosty. Ciekawy pomysł na biznes?

Rynek produktów bez opakowania notuje wzrosty. Bez pudełek sprzedaje się dziś nie tylko kaszę, ryż czy makaron ale…
produkty bez opakowania

Braki kadrowe w budowlance. Oto wolne miejsca pracy branży budowlanej

W porównaniu z końcem 2023 r. branża budowlana rozpoczęła rok w całkiem dobrych nastrojach. W styczniu 2024 r. wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury…

BIG Liczba: W 2023 r. firmy znalazły w rejestrze BIG InfoMonitor 2 mln niesolidnych dłużników

8,15 mln osób, czyli co czwartego dorosłego Polaka (26 proc.) sprawdziły banki i przedsiębiorcy w Rejestrze Dłużników BIG…
BIK

Podatek Belki raczej szybko nie zniknie. Tymczasem fiskus ściąga z Polaków kolejne grube miliardy

W Ministerstwie Finansów trwają prace nad zapowiedzianymi ulgami w tzw. podatku Belki. Politycy z różnych ugrupowań opowiadają się…
limit gotówki

Ruch w sklepach w 2023 na minusie. PEŁNY RAPORT

Sklepy zakończyły 2023 rok na lekkim minusie. Największe spadki dotknęły hipermarkety. PODSUMOWANIE RUCHU I WIZYT W SKLEPACH DETALICZNYCH…
ruch w sklepach

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier