2 min. czytania

Co to jest Produkt Krajowy Brutto PKB

dolar gospodarka
Autor
Anna Nowakowska
Opublikowano
24 02 21
Z tego artykułu dowiesz się:

W wiadomościach gospodarczych często pojawiają się odniesienia do tego wskaźnika makroekonomicznego. Osobom bez specjalistycznej wiedzy trudno je zrozumieć. Dlatego w prosty sposób wytłumaczymy czym jest Produkt Krajowy Brutto PKB.

Czym jest Produkt Krajowy Brutto

PKB to pojęcie zaczerpnięte z ekonomii. Dzięki niemu opisuje się wartość wszystkich dóbr i usług wytworzonych w danym państwie i czasie. Najczęściej podaje się go w ujęciu kwartalnym. Produkt Krajowy Brutto informuje o wielkości gospodarki oraz poziomie dobrobytu. Stawka wyliczana jest dla każdego kraju. Dla prowadzenia porównań, PKB danych gospodarek ujednolica się wielkości zazwyczaj do wspólnej waluty jaką jest dolar amerykański.

CZYTAJ TAKŻE: Jaka forma opodatkowania będzie najlepsza

PKB podawany jest w trzech różnych ujęciach. Pierwsze to PKB nominalny, czyli liczony według aktualnej wartości pieniądza i cen rynkowych. Drugie to PKB realny, przy obliczaniu którego bierze się pod uwagę realną wartość pieniądza, czyli wolną od bieżącej inflacji. Trzecim jest PKB potencjalny. Pod ostatnią nazwą kryje się najwyższy możliwy poziom produkcji, przy pełnym zatrudnieniu i zachowaniu stabilnych cen. To wielkość pokazująca potencjał drzemiący w tej konkretnej gospodarce.

Jak obliczyć Produkt Krajowy Brutto PKB

To co nie sprawia problemu w teorii, w praktyce wygląda już nieco inaczej. Zamiast jednej metody obliczania wielkości Produktu Krajowego Brutto, dostępne są aż trzy: wydatkowa, dochodowa oraz produkcyjna.

CZYTAJ TAKŻE: Przygotuj się na nowe podatki. I to szybko

W metodzie wydatkowej przyjmuje się, że PKB jest powiązany z popytem. A jego wskaźnik jest przybliżony do wydatków dokonanych w ciągu roku przez nabywców dóbr.

Metoda dochodowa odnosi się do założenia, że PKB odpowiada sumie dochodów czyli: dochodów z pracy, dochodów z kapitału i dochodów państwa z uwzględnieniem amortyzacji.

Metoda produkcyjna skupia się na wartości wytworzonych w danym przedziale czasu dóbr i usług, z pomniejszeniem o koszty produkcji.

CZYTAJ TAKŻE: Najlepsze biznesy na kryzys

Czym jest PKB per capita

Bardzo często w ekonomicznych wyliczeniach pojawia się także wielkość PKB per capita. Mówi ona o wiele więcej o jakości życia w danym kraju niż sam Produkt Krajowy Brutto. Jest to bowiem średnie PKB w przeliczeniu na jednego mieszkańca. To ten właśnie wskaźnik obrazuje przeciętną jakość życia. PKB per capita pokazuje uśrednione dochody i wydatki mieszkańca danego kraju.

CZYTAJ TAKŻE: Pomysł na biznes. Czy warto inwestować w srebrną gospodarkę?

Czy podawanie wielkości PKB ma sens

I tak i nie. Nie ma co ukrywać, PKB nie jest rozwiązaniem idealnym, ale co ważne jest to wielkość wyliczana w skali światowej. Dzięki czemu można prowadzić porównania i obserwacje stanu gospodarek także w ujęciu globalnym. Niestety żadna z metod obliczania Produktu Krajowego Brutto nie bierze pod uwagę parametrów pozarynkowych takich jak: zadowolenie z życia, dostęp do edukacji czy służby zdrowia oraz innych warunków życia, jak np. stan środowiska. Jest to więc metoda bardzo wybiórcza.

Prenumerata i newsletter “Magazynu Firma”

Aby otrzymać bezpłatną prenumeratę e-wydania “Magazynu Firma”, dopisz się do naszej listy mailingowej

To Cię zainteresuje

Kryzysy, które czekają MŚP w 2025 roku. I jak się przed nimi bronić

Z jednej strony rekordowa liczba nowo zakładanych firm, z drugiej – rosnąca fala zamknięć i zawieszeń działalności. Rok…

Jakie są koszty zatrudnienia pracownika w Polsce? Analiza wszystkich wydatków

Jakie są koszty zatrudnienia pracownika w Polsce? Kompleksowy przewodnik dla pracodawców Zatrudnienie pracownika to dla firmy nie tylko…

Dotacje dla małych firm w Polsce w 2025 roku

Przewodnik po dostępnych dotacjach rządowych i unijnych W 2025 roku przedsiębiorcy z sektora MŚP w Polsce mają wiele…
dotacje

Przewodnik po rejestracji firmy – CEIDG vs. KRS

Rejestracja firmy to jeden z najważniejszych kroków przy zakładaniu działalności gospodarczej. W Polsce przedsiębiorcy mają do wyboru dwa…
ceidg

Jednoosobowa działalność gospodarcza w 2025 roku: 7 najczęstszych błędów, które popełniają przedsiębiorcy – i jak ich uniknąć

Zakładasz firmę i jesteś przekonany, że wszystko masz pod kontrolą? To świetnie – ale uważaj. Nawet doświadczeni przedsiębiorcy…
jdg

Zakładanie i wznawianie jednoosobowych firm na lekkim minusie [Dane za I kwartał 2025 r.]

W I kwartale br. liczba wniosków dotyczących założenia jednoosobowej działalności gospodarczej spadła o ponad 2% w porównaniu z…
firma

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier