2 min. czytania

Co to jest ZUS IMIR i do kiedy trzeba go wysłać

klawiatura
Autor
Anna Nowakowska
Opublikowano
08 02 21
Z tego artykułu dowiesz się:

Przedsiębiorcy, którzy zatrudniają pracowników muszą przestrzegać wynikających z tego faktu obowiązków. Jednym z nich jest przekazywanie ubezpieczonym corocznej informacji o pobranych składach. Z tego artykułu dowiesz się, co to jest ZUS IMIR i jakie obowiązki się z nim wiążą.

Co to jest ZUS IMIR

Formularz ZUS IMIR zastąpił w 2019 roku ZUS RMUA. Jest to dokument zawierający informacje na temat pobranych w danym roku przez pracodawcę składek na ubezpieczenia. Wysyła się go wszystkim pracownikom i zleceniobiorcom. A termin na spełnienie tego obowiązku mija 28 lutego. W tym roku z racji tego, że 28 lutego to niedziela, ostatnim dniem na przekazanie ZUS IMIR jest 1 marca.

CZYTAJ TAKŻE: Koszt całkowity zatrudnienia pracownika w 2021 roku

KIEDY NIE TRZEBA WYSYŁAĆ ZUS IMIR

Płatnicy składek na mocy ustawy z 13 października 1998 roku o systemie ubezpieczeń społecznych powinni co miesiąc informować Zakład Ubezpieczeń Społecznych o kwotach przeznaczanych na składki za każdego wskazanego imiennie pracownika. Współpracownikom można ten dokument przekazać w ujęciu rocznym, wykorzystując właśnie opisywany formularz.

Jeżeli należysz do przedsiębiorców, którzy nie przekazywali pracownikom miesięcznej informacji o składkach musisz we wskazanym terminie dostarczyć im dane za poprzedni rok. Z ZUS IMIR adresat powinien dowiedzieć się o wysokości przekazanych w każdym miesiącu składek. Jeżeli wysyłałeś informacje co miesiąc, jesteś zwolniony w obowiązku przekazania podwładnym rocznego podsumowania. O ile pracownik lub zleceniobiorca nie poprosi o wystawienie wspomnianego dokumentu.

CZYTAJ TAKŻE: Ile wynoszą składki ZUS w 2021 roku? To pewne, zapłacisz więcej

Kolejnym powodem zwolnienia jest fakt, że w trakcie roku odprowadzane były tylko składki na ubezpieczenie zdrowotne. Zatrudnionym emerytom i rencistom także nie przesyłasz ZUS IMIR.

O czym trzeba pamiętać

Formularz możesz przekazać zarówno w wersji elektronicznej jak i tradycyjnej. Ważne, by na dokumencie był podpis pracodawcy lub osoby upoważnionej.

Jeśli pracownik zgłosi, że na formularzy znajduje się błąd, należy zrobić korektę. Żądanie korekty powinno zostać zgłoszone przy użyciu wniosku o sprostowanie. Na wprowadzenie poprawek masz 3 miesiące.

CZYTAJ TAKŻE: Na czym polega mały ZUS plus? Liczymy, ile dokładnie mogą zaoszczędzić przedsiębiorcy

Prenumerata i newsletter “Magazynu Firma”

Aby otrzymać bezpłatną prenumeratę e-wydania “Magazynu Firma”, dopisz się do naszej listy mailingowej

To Cię zainteresuje

21 03 24

Składka zdrowotna dla przedsiębiorców. Znamy szczegóły.

Składka zdrowotna dla przedsiębiorców po nowemu. Właśnie poznaliśmy szczegóły zmian dotyczących składek płaconych przez przedsiębiorców. Zmiany mają wejść…

Braki kadrowe w budowlance. Oto wolne miejsca pracy branży budowlanej

W porównaniu z końcem 2023 r. branża budowlana rozpoczęła rok w całkiem dobrych nastrojach. W styczniu 2024 r. wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury…
24 01 24

Wakacje od ZUS coraz bliżej. Wiadomo, KTO NIE SKORZYSTA

Wakacje od ZUS coraz bliżej. Ministerstwo Rozwoju i Technologii konsultuje pomysł wakacji od ZUS. Tylko w 2024 pomysł…
wakacje od zus
23 01 24

Składka zdrowotna 2024. Ile wynosi składka zdrowotna?

Składki ZUS to nie tylko ubezpieczenie emerytalne, rentowe czy wypadkowe. To też składka zdrowotna. Zobaczy ile wynosi składka…
skladka_zdrowotna
19 01 24

Tysiące przedsiębiorców zamknie firmy? ZUS szykuje katastrofę. Wszystko przez Mały ZUS Plus

Tysiące przedsiębiorców będzie zmuszonych do zamknięcia firm. Wszystko przez wytyczne ZUS dotyczące preferencyjnych składek Mały ZUS Plus. Rzecznik…
zus

O ile wzrosły zarobki Ukraińców w 2023 r.? Czy Polska jest atrakcyjnym miejscem pracy?

O ile wzrosły zarobki Ukraińców w 2023r? Czy Polska jest wciąż atrakcyjna dla pracowników ze wschodu? Postanowiliśmy sprawdzić…
zarobki-ukrainy

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier