3 min. czytania

Jak obniżyć podatek w firmie? Oto kilka sprawdzonych metod!

podatki
Autor
Krzysztof Swoboda
Opublikowano
02 09 21
Z tego artykułu dowiesz się:

Nikt nie lubi płacić wysokich podatków. Zdaniem wielu osób, jest to wręcz "kara za pracę". Czy istnieją zgodne z literą prawa sposoby, by oddawać państwu mniej pieniędzy? Owszem! Dziś przedstawimy Wam kilka przykładowych metod.

Jakie są podatki, każdy widzi

Szacuje się, że około 80% polskiego budżetu stanowią daniny, jakie aparat państwowy pobiera właśnie od przedsiębiorców. Najwięcej firm, to jednoosobowe działalności gospodarcze. Nie powinno więc dziwić, że to właśnie one dokładają się do budżetu najbardziej.

Liczba firm, gdzie szef jest jednocześnie jedynym pracownikiem (czyli właśnie jednoosobowych działalności gospodarczych) w Polsce, to około 2,5 miliona podmiotów. Szacuje się, że łączna liczba podmiotów gospodarczych działających w naszym kraju, to około czterech milionów firm. Pokazuje to dość jednoznacznie, jak mocną pozycję mają JDG.

Większość działalności zgodnie przyznaje, że obciążenie podatkowe w polskim porządku prawnym jest dla nich bardzo wysokie. Poza podatkiem VAT, który w zdecydowanej większości przypadków wynosi 23%, trzeba też zapłacić 17 lub 32% podatku dochodowego. Firmy działające na podstawie podatku liniowego muszą zaś oddać państwu 19%. Nie są to jednak wszystkie zobowiązania.

Sporym problemem są też rosnące daniny na Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Owszem, programy takie jak Ulga na Start czy Mały ZUS+ pomagają wejść w świat biznesu, jednak gdy skończy się okres przejściowy, nagle trzeba wyciągnąć z portfela o wiele więcej pieniędzy. W 2021 roku pełny ZUS wraz z chorobowym kosztuje aż 1451 złotych! Nie powinno więc dziwić, że wątek obniżenia podatków w firmie pojawia się dość często. Jak się za to zabrać?

Jakie koszta w firmie pomogą obniżyć wysokość podatku?

Kluczową rolę odgrywają koszty uzyskania przychodów, czyli wydatki, które umożliwiają nam zarabianie. Warto jednak pamiętać o tym, że nie wszystko może być kosztem. W pewnym uproszczeniu rzecz ujmując, są to wydatki, które są bezpośrednio związane z działalnością firmy.

Pracujesz jako dziennikarz lub programista? Kosztem może być dla Ciebie laptop lub komputer stacjonarny. Jeśli jesteś trenerem personalnym, który dużo podróżuje po kraju, to takim kosztem może być zakup samochodu do przemieszczania się.

Jeśli zaś prowadzisz firmę, która działa w sektorze księgowości, to kosztem może być zakup umeblowania do biura, a także dodatki, które będą się w tym biurze znajdować, na przykład akcesoria designerskie. W tej sytuacji kosztem może być też oprogramowanie, z jakiego korzystasz w ramach swojej pracy.

Przykładowe koszty w firmie

Jednym z najpopularniejszych rodzajów kosztów w działalnościach gospodarczych jest oczywiście leasing pojazdu lub wynajem długoterminowy. Różnice dotyczą pojazdu i tego, co się z nim stanie po zakończeniu obowiązywania umowy, jednak - z formalnego punktu widzenia - pod względem podatkowym proces rozliczania przebiega bardzo podobnie.

Kosztem jest też paliwo. Warto jednak pamiętać o tym, że pełne odliczenie VAT-u wymaga prowadzenia kilometrażówki, a pojazd musi być wykorzystywany tylko do celów zarobkowych. Wyjazd na wakacje nie jest takim wydatkiem, tak samo, jak podjechanie do najbliższego sklepu po zakupy dla rodziny.

Ustawodawca zachował też możliwość 50-procentowego odliczenia VAT-u od paliwa. W tej sytuacji z pojazdu można korzystać zarówno w celach prywatnych, jak i komercyjnych. To rozsądny kompromis dla osób, które nie mogą pozwolić sobie na posiadanie dwóch aut: "domowego" i firmowego.

Niemal żadna działalność gospodarcza nie może obejść się bez komputera. Żyjemy w czasach, kiedy jego brak to w pewnym sensie wręcz wykluczenie cyfrowe. Urządzenie przydatne w naszej pracy również można uznać za koszt.

Jak wspomniano już wyżej, takim wydatkiem może być też umeblowanie miejsca pracy. Można tu wskazać na biurka, krzesła czy drukarkę i materiały biurowe. W polskim porządku prawnym dość ciekawą formą zwolnienia z części podatków jest możliwość ubiegania się o zwolnienie przedmiotowe z VAT. Reguluje to Artykuł 113 ustawy o VAT.

Nie tylko podatki. Można uzyskać też dofinansowania!

W polskim porządku prawnym można skorzystać też z formy dofinansowania, która jako tako nie zwalnia nas z podatków, ale daje nam możliwość uzyskania wybranych dóbr po niższej cenie lub wręcz za darmo. Można tu wskazać na przykład na doposażenie miejsca pracy na podstawie umowy z Powiatowym Urzędem Pracy.

Kolejnym przykładem wsparcia, jakie daje państwo, jest dofinansowanie do zakupu pojazdu elektrycznego. Po zakupie takiego auta można odzyskać nawet 30% jego wartości, jednak kwota ta nie może przekraczać 37,5 tysiąca złotych. Warto wskazać też na ogromne możliwości, jakie daje KSOW, czyli Krajowa Sieć Obszarów Wiejskich.

To Cię zainteresuje

Powstaje coraz więcej jednoosobowych firm. Częściej też wznawiane są zawieszone działalności

W pierwszym kwartale br. do rejestru CEIDG wpłynęło ponad 80 tys. wniosków dot. założenia jednoosobowej działalności gospodarczej. Tym…

Pożyczka hipoteczna - jak działa

Pożyczka hipoteczna to specjalny rodzaj kredytu, który jest zabezpieczony na nieruchomości. Jest to popularna forma finansowania zakupu domu…
pożyczka hipoteczna

8 na 10 firm w Polsce ma problem z klientami niepłacącymi na czas - wnioski z raportu EPR 2023

Nieterminowe płatności to zmora polskiego biznesu. Wyniki z raportu Euroean Payment Report 2023. Brak możliwości dalszego rozwoju przedsiębiorstwa,…
płatności

Składki ZUS im niestraszne. Dlaczego przedsiębiorcy wolą JDG od spółki?

Dlaczego jednoosobowa działalność gospodarcza jest lepsza od spółki? Skąd wśród internetowych guru biznesowych taka niechęć do jednoosobowych działalności…
360ksiegowosc

Wreszcie wygrała ergonomia. Zakładanie konta firmowego bez zbędnych formalności

Biznes to nie tylko pasja, współpraca i konsekwencja w działaniu, ale także… formalności, które czasem mogą przytłaczać. Dzięki…
credit agricole

Jak firmy zamierzają radzić sobie z wysoką inflacją? Mniej podwyżek, więcej kredytów i zwolnień

Dalszego wzrostu inflacji i kosztów prowadzenia działalności – tego obawia się odpowiednio 91% i 72% mikro, małych i…

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier