2 min. czytania

Czy brat lub siostra mogą pomagać w sklepie?

zakupy
Autor
Anna Nowakowska
Opublikowano
04 10 21
Z tego artykułu dowiesz się:

Są sytuacje, w których każda para rąk w biznesie może się przydać. Czy brat lub siostra mogą nieodpłatnie pomagać w sklepie? To ważne pytanie choćby dla osób, które otwierają placówkę handlową w niedzielę.

Brat lub siostra mogą pomagać w sklepie w niedzielę?

Furtka legislacyjna umożliwiająca prowadzenie sklepu w niedzielę, uchyliła się nieco szerzej. A to za sprawą niedawnej decyzji sejmu. Posłowie uchwalili ustawę nowelizującą przepisy o ograniczeniu handlu w niedziele, święta o niektóre inne dni. Udało się to za sprawą pomysłu Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców. Postulował on poszerzenie kręgu osób, które mogą pomagać prowadzącemu placówkę handlową.

Kto jest najbliższą rodziną?

W myśl projektowanej ustawy przedsiębiorca, który chciałby otworzyć placówkę handlową w niedzielę, mógłby korzystać np. z pomocy dzieci własnych, dzieci małżonka, dzieci przysposobionych, rodziców, macochy i ojczyma. Ten katalog wydawał się, i pewnie słusznie, zbyt wąski dla Rzecznika Małych i Średnich Firm. Gdyby został utrzymany, odpowiedź na pytanie - „czy brat lub siostra mogą pomagać w sklepie w niedzielę” brzmiałaby NIE.

W ostatecznych rozrachunku sejm przegłosował ustawę w nowym, bardziej elastycznym brzmieniu.

Przedsiębiorca, (…)  może korzystać z nieodpłatnej pomocy małżonka, dzieci własnych, dzieci małżonka, dzieci przysposobionych, rodziców, macochy, ojczyma, rodzeństwa, wnuków, dziadków”. A zatem krąg osób, które mogą pomóc w rodzinnym biznesie, jest zdecydowanie szerszy. Oprócz rodzeństwa znaleźli się w nim właśnie dziadkowie oraz wnukowie. A to już spore wsparcie.

W opinii rzecznika przedsiębiorców To bardzo dobra informacja, że udało się rozszerzyć katalog osób spokrewnionych z przedsiębiorcą o rodzeństwo, wnuków i dziadków, z których nieodpłatnej pomocy w niehandlowe niedziele, będzie mógł korzystać właściciel punktu. To ogromne ułatwienie i tak już ciężkiej sytuacji przedsiębiorców”.

Za mało osób do pomocy?

Brat lub siostra mogą pomagać w sklepie, i to jest dobra informacja, jednak w opinii przedsiębiorców w przepisach brakuje innych osób. Nie ma tutaj mowy np. o zięciu czy synowej, czyli małżonkach dzieci przedsiębiorcy. Jest jeszcze nadzieja, że katalog ten będzie poszerzony w wyniku senackich poprawek. Ustawa trafiła właśnie do izby wyższej. Wielu ekspertów zwraca jednak uwagę, że wprowadzenie zbyt szerokiego katalogu osób, stworzy trudny w interpretacji wyjątek. Ten  mógłby być nadużywany w wielu sytuacjach. Póki co należy się cieszyć, że w momencie wejścia ustawy w życie, przedsiębiorcy prowadzący handel w niedzielę, będą mieli do dyspozycji zdecydowanie więcej możliwości, niż wcześniej.

Prenumerata i newsletter “Magazynu Firma”

Aby otrzymać bezpłatną prenumeratę e-wydania “Magazynu Firma”, dopisz się do naszej listy mailingowej

To Cię zainteresuje

Jak założyć firmę: Kompletny przewodnik krok po kroku

Jak założyć firmę: Kompletny przewodnik krok po kroku Założenie własnej firmy to marzenie wielu osób, które pragną samodzielnie…
jak założyc firmę

Podatek od prezentów ślubnych. Kiedy trzeba go zapłacić?

Podatek od prezentów ślubnych. Kiedy trzeba go płacić?   Lato to nie tylko czas wyjazdów wakacyjnych i odpoczynku.…
wesele
06 06 24

Ile firm w Polsce założyli obcokrajowcy? Są najnowsze dane

Obcokrajowcy stawiają na JDG w Polsce. Tylko w I kw. 2024 r. otworzyli blisko 12 tys. firm [DANE…
dotacje_na_firmę

Zaskakujące dane z policyjnych rejestrów. Kradzieże w sklepach wyhamowały

Kradzieże w sklepach. Dane zaskakują. Kradzieży w sklepach coraz mniej. Jak długo to potrwa? W I kw. 2024…
kradzieże w sklepach
20 05 24

Kredyt Frankowy - Szanse Przedsiębiorców na Unieważnienie Umowy

Powszechnie uważa się, że największe szanse na unieważnienie umowy kredytowej mają konsumenci, co jest często podkreślane w kontekście…
kredyt

Skuteczne rozwiązywanie problemów w przedsiębiorstwie

W organizacji napotykanie wyzwań i ich skuteczne rozwiązywanie to umiejętność, którą nie każdy posiada. Zwłaszcza gdy mówimy o…

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier