2 min. czytania

Od kiedy Polski Ład? Przedsiębiorcy liczą na… opóźnienie!

Autor
Anna Nowakowska
Opublikowano
19 10 21
Z tego artykułu dowiesz się:

Od kiedy Polski Ład wejdzie w życie? Przedsiębiorcy mówią wprost. Im później, tym lepiej. Dlatego Konfederacja Lewiatan proponuje opóźnienie wejścia zmian. Jej zdaniem uderzają w warunki prowadzenia firm. Czy wydłużone vacatio legis wchodzi w tym wypadku w grę?

Od kiedy Polski Ład? Firmy zaczynają odliczanie

Odpowiedź na pytanie „od kiedy Polski Ład wejdzie w życie” nie jest przesądzona. Przynajmniej taką nadzieję mają przedsiębiorcy z Lewiatana. Dlatego apelują do senatorów, by opóźnili wejście zmian, których obawiają się dziś firmy. Teoretycznie, jest to możliwe w bardzo prosty sposób. Poprzez wydłużenie vacatio legis, czyli przewidzianej w ustawie „poczekalni” dla przepisów) do 1 stycznia 2023 roku.

W środę 20 października sprawa Polskiego Ładu trafi na senacki pulpit Komisji Budżetu i Finansów Publicznych izby wyższej polskiego parlamentu. Trzeba jednak wiedzieć, że nawet gdyby senat przegłosował ewentualną poprawkę o opóźnieniu, ta wróciłaby do Sejmu. Partia rządząca obstaje na swoim i chce Polskiego Ładu od 2022 roku. 

CZYTAJ TAKŻE: Polski Ład krok po kroku. Co oznacza dla firm?

Od kiedy Polski Ład jest znany, niepokój przedsiębiorców rośnie

Recenzje proponowanych zmian kreślone przez przedsiębiorców wyglądają bardzo ponuro. „Proponowane zmiany stanową największą w historii podwyżkę podatków dla przedsiębiorców i osób najbardziej zaangażowanych w budowę polskiej gospodarki. Sprzeciwiamy się tym bardzo fiskalnym zmianom i apelujemy o wprowadzenie korekt, powodujących, że Polski Ład nie będzie oznaczał zwiększenia opodatkowania i oskładkowania przedsiębiorców i pracowników” – grzmi doradca podatkowy i ekspert Konfederacji Lewiatan, Przemysław Pruszyński. 

Jednocześnie apeluje do senatorów: „Dla kontrowersyjnych przepisów wydłużmy vacatio legis do stycznia 2023 roku. Dajmy sobie czas na ich poprawienie”.

Które przepisy chcą opóźnić przedsiębiorcy?

Wśród postulatów przedsiębiorców znalazło się przesunięcie o rok wejścia w życie wszystkich zmian zawartych w ustawie, które wiążą się ze zwiększeniem obciążeń podatkowych, składkowych, administracyjnych i sprawozdawczych. W opinii Konfederacji Lewiatan, ustawodawcy muszą zapewnić przedsiębiorcom czas na to, by zapoznać się, wdrożyć i wreszcie rozpocząć stosowanie dość złożonych przepisów. To zresztą nie pierwszy głos, który zwraca uwagę na skomplikowaną materię nowego prawa. 

Mało czasu na wdrożenie Polskiego Ładu

Lewiatan zwrócił także uwagę, że jeśli zmiany, jakie proponuje rząd, trafią do publikacji pod koniec listopada, a miałyby wejść w życie już od Nowego Roku, firmom zostanie mało czasu. Eksperci obawiają się, że przedsiębiorcy i ich księgowi, nawet jeśli ambitnie przyłożą się do zmian, mogą nie zdążyć z przygotowaniem się do nowej rzeczywistości. „Największym problem pojawi się jeżeli firmy informatyczne nie zdążą stworzyć i wdrożyć aktualizacji systemów płacowo-księgowych służących do obliczania wynagrodzeń pracowników, a jest to wysoce prawdopodobne” – sygnalizuje Konfederacja Lewiatan.

Pełną listę postulatów pracodawców można znaleźć na stronie internetowej Konfederacji Lewiatan w specjalnym komunikacie.

 

Prenumerata i newsletter “Magazynu Firma”

Aby otrzymać bezpłatną prenumeratę e-wydania “Magazynu Firma”, dopisz się do naszej listy mailingowej

To Cię zainteresuje

Dobrowolny podatek kasowy. To może być ogromna rewolucja

Dobrowolny podatek kasowy czyli możliwość płacenia podatku dopiero gdy otrzyma się zapłatę od kontrahenta. Ministerstwo Finansów chce wprowadzić…
podatek-kasowy

Kiedy zwrot podatku 2023r? Jak przyspieszyć zwrot podatku

Chcesz wiedzieć kiedy otrzymasz zwrot podatku 2023? Urząd Skarbowy pozwala sprawdzić dokładny termin zwrotu. W artykule tłumaczymy co…
zwrot podatku
09 02 24

Niewypłacalność przedsiębiorcy. Jak zrobić to skutecznie?

Niewypłacalność przedsiębiorcy. Jak to zrobić skutecznie? Prawnik radzi     Przedsiębiorcy w trudnej sytuacji finansowej mają na to…

Umowa leasingu po nowemu? Przedsiębiorców czeka rewolucja

Umowa leasingu jest zbyt sztywna, mało elastyczna. Pojawił się projekt zmian, który ma pomóc w tym by leasing…
umowa leasingu

Działalność nierejestrowana 2024. Kiedy potrzebna jest kasa fiskalna?

Działalność nierejestrowana to dobry sposób na przetestowanie swojego biznesu i ułatwienie polegające na możliwości poprowadzenia firmy niewielkich rozmiarów.…
działalność nierejestrowana 2024

Umowa spółki z o.o. - jak wygląda umowa spółki z o.o.?

Umowa spółki z o.o. to podstawowy dokument, który jest potrzebny przy  zakładaniu umowy spółki. Jak sporządzić umowę spółki?…
umowa spółki z o.o.

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier