2 min. czytania

Czy spółka z o.o. chroni przed długami z jdg

spółka
Autor
Adam Adamski
Opublikowano
09 08 21
Z tego artykułu dowiesz się:

Kalkulacja wydaje się prosta. W jednoosobowej działalności za długi firmy odpowiadamy całym majątkiem. W spółce - do wysokości kapitału zakładowego. Czemu więc nie zrobić manewru taktycznego z ucieczką do spółki i zapomnieć o długach? Prawnicy mają jedną odpowiedź na taki plan – nic z tego nie wyjdzie!

Ucieczka do spółki z o.o.

Ucieczka do spółki z.o.o. jako sposób na uniknięcie długów, w jakie popadliśmy w ramach jednoosobowej działalności gospodarczej, to jedynie mocno teoretyczna ścieżka. Praktyka szybko weryfikuje scenariusz nie raz roztaczany na forach przez niektórych przedsiębiorców, lub osób, które za nich się podają.

„Pomysł” na ucieczkę z JDG do spółki z o.o. wydaje się na pierwszy rzut oka logiczny. W spółce odpowiedzialność za długi jest ograniczona, a zatem może się okazać, że desant do innej organizacji prawnej to sposób na przechytrzenie systemu, wierzycieli i na końcu komornika. Przynajmniej w ten sposób z absolutną pewnością opisują takie przekształcenie internetowi „specjaliści”. Nic z tych rzeczy.

Realizacja tego planu, może być dla takich osób szybką lekcją prawa i prowadzenia biznesu. Za zaciągnięte zobowiązania jako osoba fizyczna ponosimy odpowiedzialność. I nie pomogą w tym żadne prawne fortele.

Ucieczka z JDG do sp z o.o. okiem prawnika

Z pytaniem o szanse powodzenia takiej operacji zwróciliśmy się do mecenasa Roberta Mikulskiego, partnera zarządzającego Kancelarii BRILLAW by Mikulski & Partners, która specjalizuje się w kompleksowej obsłudze prawnej każdego rodzaju działalności.

„To że działalność zostanie przekształcona w sp. z o.o., absolutnie nie powoduje, że za automatu pozbędziemy się problemów, a ewentualna egzekucja nie będzie prowadzona” – wyjaśnia mec. Mikulski.

„Przez chwile można mieć wrażenie, że oto pojawia się nowy podmiot, bo doszło do skutecznego przekształcenia. To jednak nie oznacza, że zobowiązania, które ciągną się za jednoosobową działalnością gospodarczą, przestaną istnieć. Dalej będą związane z osobą fizyczną, która tę działalność prowadziła” – dodaje prawnik.

Przekształcenie w sp. z o.o. a utrudnienie egzekucji komorniczej

Mecenas Robert Mikulski przyznaje, że operacja, o której mówimy „może na pewien czas zaburzyć proces prowadzonej egzekucji, jednak nie będzie sposobem na ucieczkę od odpowiedzialności”.

Ustalenie dłużnika nie jest w tym przypadku czymś trudnym, a argument, że właśnie przekształcił swoją działalność w spółkę z o.o., może być dla komornika mało ważną informacją uzupełniającą. Na koniec dnia i tak będzie trzeba zapłacić...

To Cię zainteresuje

KRD: w tych powiatach jest największe zadłużenie na 1000 mieszkańców 

Średnie zadłużenie Polaków, według danych Krajowego Rejestru Długów, wynosi 20 tys. zł. Ale nie w każdym regionie kraju…
19 09 23

Ceny prądu będą niższe. Energia tańsza o 12 proc.

Ceny prądu będą niższe. Jak zapowiedziała minister klimatu i środowiska Anna Moskwa, sprzedawcy energii elektrycznej będą musieli w…
ceny-pradu
05 09 23

Biznes piwny ze stratami. Pijemy mniej piwa

Biznes piwny nie jest zadowolony z wyników w ostatnim okresie. Branża piwna notuje straty. Powody? Cena piwa wzrosła…
branża piwna
31 08 23

Inflacja w Polsce w sierpniu

Inflacja w Polsce wciąż dwucyfrowa Najbardziej oczekiwany raport makroekonomiczny z Polski jest już za nami. Inflacja CPI wstępnie…
inflacja

Akademia PARP – bezpłatny dostęp do biznesowej wiedzy

Akademia PARP bije rekordy popularności wśród małych i średnich przedsiębiorców, a także osób zainteresowanych rozpoczęciem własnej działalności i…
29 08 23

Recesja techniczna – co to jest?

Coraz częściej słyszymy pojęcie „recesja techniczna”. Co to takiego? Co oznacza recesja techniczna? Recesja nie kojarzy nam się…
recesja_techniczna

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier