2 min. czytania

Czy spółka z o.o. chroni przed długami z jdg

spółka
Autor
Adam Adamski
Opublikowano
09 08 21
Z tego artykułu dowiesz się:

Kalkulacja wydaje się prosta. W jednoosobowej działalności za długi firmy odpowiadamy całym majątkiem. W spółce - do wysokości kapitału zakładowego. Czemu więc nie zrobić manewru taktycznego z ucieczką do spółki i zapomnieć o długach? Prawnicy mają jedną odpowiedź na taki plan – nic z tego nie wyjdzie!

Ucieczka do spółki z o.o.

Ucieczka do spółki z.o.o. jako sposób na uniknięcie długów, w jakie popadliśmy w ramach jednoosobowej działalności gospodarczej, to jedynie mocno teoretyczna ścieżka. Praktyka szybko weryfikuje scenariusz nie raz roztaczany na forach przez niektórych przedsiębiorców, lub osób, które za nich się podają.

„Pomysł” na ucieczkę z JDG do spółki z o.o. wydaje się na pierwszy rzut oka logiczny. W spółce odpowiedzialność za długi jest ograniczona, a zatem może się okazać, że desant do innej organizacji prawnej to sposób na przechytrzenie systemu, wierzycieli i na końcu komornika. Przynajmniej w ten sposób z absolutną pewnością opisują takie przekształcenie internetowi „specjaliści”. Nic z tych rzeczy.

Realizacja tego planu, może być dla takich osób szybką lekcją prawa i prowadzenia biznesu. Za zaciągnięte zobowiązania jako osoba fizyczna ponosimy odpowiedzialność. I nie pomogą w tym żadne prawne fortele.

Ucieczka z JDG do sp z o.o. okiem prawnika

Z pytaniem o szanse powodzenia takiej operacji zwróciliśmy się do mecenasa Roberta Mikulskiego, partnera zarządzającego Kancelarii BRILLAW by Mikulski & Partners, która specjalizuje się w kompleksowej obsłudze prawnej każdego rodzaju działalności.

„To że działalność zostanie przekształcona w sp. z o.o., absolutnie nie powoduje, że za automatu pozbędziemy się problemów, a ewentualna egzekucja nie będzie prowadzona” – wyjaśnia mec. Mikulski.

„Przez chwile można mieć wrażenie, że oto pojawia się nowy podmiot, bo doszło do skutecznego przekształcenia. To jednak nie oznacza, że zobowiązania, które ciągną się za jednoosobową działalnością gospodarczą, przestaną istnieć. Dalej będą związane z osobą fizyczną, która tę działalność prowadziła” – dodaje prawnik.

Przekształcenie w sp. z o.o. a utrudnienie egzekucji komorniczej

Mecenas Robert Mikulski przyznaje, że operacja, o której mówimy „może na pewien czas zaburzyć proces prowadzonej egzekucji, jednak nie będzie sposobem na ucieczkę od odpowiedzialności”.

Ustalenie dłużnika nie jest w tym przypadku czymś trudnym, a argument, że właśnie przekształcił swoją działalność w spółkę z o.o., może być dla komornika mało ważną informacją uzupełniającą. Na koniec dnia i tak będzie trzeba zapłacić...

Prenumerata i newsletter “Magazynu Firma”

Aby otrzymać bezpłatną prenumeratę e-wydania “Magazynu Firma”, dopisz się do naszej listy mailingowej

To Cię zainteresuje

Aż 35% Polaków przyznaje, że problemy finansowe mają wpływ na ich zdrowie psychiczne

Aż 35% Polaków przyznaje, że problemy finansowe mają wpływ na ich zdrowie psychiczne Problemy finansowe to nie tylko…
problemy_finansowe

Rynek produktów bez opakowania notuje ogromne wzrosty. Ciekawy pomysł na biznes?

Rynek produktów bez opakowania notuje wzrosty. Bez pudełek sprzedaje się dziś nie tylko kaszę, ryż czy makaron ale…
produkty bez opakowania

Braki kadrowe w budowlance. Oto wolne miejsca pracy branży budowlanej

W porównaniu z końcem 2023 r. branża budowlana rozpoczęła rok w całkiem dobrych nastrojach. W styczniu 2024 r. wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury…

BIG Liczba: W 2023 r. firmy znalazły w rejestrze BIG InfoMonitor 2 mln niesolidnych dłużników

8,15 mln osób, czyli co czwartego dorosłego Polaka (26 proc.) sprawdziły banki i przedsiębiorcy w Rejestrze Dłużników BIG…
BIK

Podatek Belki raczej szybko nie zniknie. Tymczasem fiskus ściąga z Polaków kolejne grube miliardy

W Ministerstwie Finansów trwają prace nad zapowiedzianymi ulgami w tzw. podatku Belki. Politycy z różnych ugrupowań opowiadają się…
limit gotówki

Ruch w sklepach w 2023 na minusie. PEŁNY RAPORT

Sklepy zakończyły 2023 rok na lekkim minusie. Największe spadki dotknęły hipermarkety. PODSUMOWANIE RUCHU I WIZYT W SKLEPACH DETALICZNYCH…
ruch w sklepach

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier