3 min. czytania

Czy warto być VATowcem? Czy bycie VATowcem się opłaca?

vat
Autor
redakcja
Opublikowano
25 10 21
Z tego artykułu dowiesz się:

Jedna z najpoważniejszych decyzji stojących przed osobą, która chce założyć działalność gospodarczą jest ta czy opłaca się być VATowcem. W czym pomaga działanie jako czynny podatnik VAT?

Każdy, kto planuje uruchomienie biznesu musi podjąć wiele decyzji. Jedną z poważniejszych jest ta dotycząca podatku VAT, a dokładnie czy opłaca się być VATowcem?

Co to jest VAT?

Zanim odpowiemy na pytanie zadane w tytule, warto uświadomić sobie co to jest VAT i jak działa. VAT to skrót od angielskiego określenia value added tax, który jest podatkiem od wartości dodanej. Podatek VAT rozliczany jest przez przedsiębiorców, choć jego koszt ponosi go ostateczny nabywca produktu lub usługi.

Kiedy nie trzeba być VATowcem?

Podstawowa zasada mówi, że jeśli przedsiębiorca osiąga przychody nie większe niż 200 tys zł rocznie, nie musi być VATowcem. Jeśli przekracza takie przychody, to musi zostać VATowcem. Od tego obowiązku są jednak wyjątki.

CZYTAJ WIĘCEJ: Ryczałt. Duża zmiana dla rozliczających się. Ma być taniej

Ustawa o VAT

Ustawa o VAT daje możliwość zwolnienia z VAT przedsiębiorcom, którzy świadczą określone, wymienione w ustawie, usługi. Chodzi tu np. o świadczenie opieki medycznej albo nauczania. Niezależnie od wysokości dochodu VAT muszą rozliczać przedsiębiorcy, którzy nie mają zarejestrowanej działalności w naszym kraju. Ustawa o VAT zawiera też katalog działalności, które niezależnie od innych uwarunkowań muszą być zarejestrowane jako płatnicy VAT.

I tak, VATowami muszą być zawsze przedsiębiorcy, którzy świadczą usługi prawnicze, takie jak np. komornik, adwokat, czy radca prawny. Obowiązek rejestracji do VAT mają np. przedsiębiorcy prowadzący działalność jubilerską.

Kiedy opłaca się bycie VATowcem?

Jeśli chcemy prowadzić inny rodzaj działalności, kwestia VATu będzie naszym wyborem. Przedsiębiorca może sam zdecydować, czy chce być czynnym podatkiem VAT, czy też nie. I tu pojawia się trudno do rozstrzygnięcia kwestia: kiedy opłaca się bycie VATowcem?

Rozważając wybór tej opcji trzeba zastanowić się jaki rodzaj klientów będziemy obsługiwać. Jeśli będą to firmy – płatnicy VAT, to zdecydowanie warto będzie do VATu przystąpić. Będziemy mogli wtedy odliczyć sobie podatek wykazany na fakturach kontrahentów. Mało tego, jeśli przedsiębiorca jest VATowcem może odliczyć podatek VAT od zakupów, których dokonuje na firmę.

I tak np. kupując komputer czy meble do biura ma prawo odliczenia całej wartości podatku VAT wskazanego na fakturze za ten towar. Podatkiem VAT opłaca się być chociażby wtedy gdy usługi czy produkty, które sprzedajemy objęte są niższą niż 23% stawką podatku VAT. Będzie to też opłacalne, gdy importujemy towary z zagranicy. Wtedy będzie można odliczyć VAT z dokumentów celnych.

Kiedy nie opłaca się bycie VATowcem

W sytuacji gdy będziemy nasze usługi świadczyć głównie dla osób indywidualnych, bycie podatnikiem VAT może się nie opłacać. Jeśli klienci są nie-vatowcami albo osobami prywatnymi, to bycie VATowcem się nie opłaca. W przypadku osób prywatnych do ceny produktu, czy usługi dodajesz VAT i wtedy nie jesteś konkurencyjny. Właśnie dlatego w takiej sytuacji nie warto decydować się na bycie VATowcem.

Wady tego, że jest się VATowcem

Jedyną poważną wadą formalną bycia VATowcem jest konieczność dopełnienia dodatkowych obowiązków. Choćby prowadzić rejestr VAT. Jeśli jesteśmy VATowcem i otrzymujemy dokumenty od kontrahentów, nie-VATowcwó nie będzie można odliczyć podatku VAT bo nie jest on wyszczególniony na tym dokumencie.

 

Prenumerata i newsletter “Magazynu Firma”

Aby otrzymać bezpłatną prenumeratę e-wydania “Magazynu Firma”, dopisz się do naszej listy mailingowej

To Cię zainteresuje

Kiedy zwrot podatku 2023r? Jak przyspieszyć zwrot podatku

Chcesz wiedzieć kiedy otrzymasz zwrot podatku 2023? Urząd Skarbowy pozwala sprawdzić dokładny termin zwrotu. W artykule tłumaczymy co…
zwrot podatku

Działalność nierejestrowana 2024. Kiedy potrzebna jest kasa fiskalna?

Działalność nierejestrowana to dobry sposób na przetestowanie swojego biznesu i ułatwienie polegające na możliwości poprowadzenia firmy niewielkich rozmiarów.…
działalność nierejestrowana 2024

Podatek od darowizny 2024r. Jaki podatek za darowiznę od rodziców?

Podatek od darowizny trzeba rozliczyć w każdym przypadku. Nawet wtedy gdy darowizna przekazywana jest od rodziny. W tym…
podatek od darowizny

Ulgi na działalność badawczo rozwojową. Dodatkowe kontrole fiskusa to mit

Ulga badawczo-rozwojowa nie naraża firmy na dodatkową kontrolę fiskusa. To mit często powielany na rynku.   opracowanie Doradca…
ulga badawczo-rozwojowa

Twój e-PIT 2024 także dla przedsiębiorców. Jak wysłać PIT?

Twój e-PIT 2024 będzie dostępny także dla przedsiębiorców. Ministerstwo Finansów potwierdziło, że udostępni wstępnie wypełnione roczne zeznania PIT dla osób…
twój epit

Podatek minimalny już jest. Zapłacisz nawet jeśli generujesz straty

Podatek minimalny, czyli postrach przedsiębiorców już funkcjonuje. Podatek minimalny to efekt reformy o nazwie Polski Ład. Kontrowersyjny podatek…
podatek-minimalny

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier