3 min. czytania

Czy warto być VATowcem? Czy bycie VATowcem się opłaca?

vat
Autor
redakcja
Opublikowano
25 10 21
Z tego artykułu dowiesz się:

Jedna z najpoważniejszych decyzji stojących przed osobą, która chce założyć działalność gospodarczą jest ta czy opłaca się być VATowcem. W czym pomaga działanie jako czynny podatnik VAT?

Każdy, kto planuje uruchomienie biznesu musi podjąć wiele decyzji. Jedną z poważniejszych jest ta dotycząca podatku VAT, a dokładnie czy opłaca się być VATowcem?

Co to jest VAT?

Zanim odpowiemy na pytanie zadane w tytule, warto uświadomić sobie co to jest VAT i jak działa. VAT to skrót od angielskiego określenia value added tax, który jest podatkiem od wartości dodanej. Podatek VAT rozliczany jest przez przedsiębiorców, choć jego koszt ponosi go ostateczny nabywca produktu lub usługi.

Kiedy nie trzeba być VATowcem?

Podstawowa zasada mówi, że jeśli przedsiębiorca osiąga przychody nie większe niż 200 tys zł rocznie, nie musi być VATowcem. Jeśli przekracza takie przychody, to musi zostać VATowcem. Od tego obowiązku są jednak wyjątki.

CZYTAJ WIĘCEJ: Ryczałt. Duża zmiana dla rozliczających się. Ma być taniej

Ustawa o VAT

Ustawa o VAT daje możliwość zwolnienia z VAT przedsiębiorcom, którzy świadczą określone, wymienione w ustawie, usługi. Chodzi tu np. o świadczenie opieki medycznej albo nauczania. Niezależnie od wysokości dochodu VAT muszą rozliczać przedsiębiorcy, którzy nie mają zarejestrowanej działalności w naszym kraju. Ustawa o VAT zawiera też katalog działalności, które niezależnie od innych uwarunkowań muszą być zarejestrowane jako płatnicy VAT.

I tak, VATowami muszą być zawsze przedsiębiorcy, którzy świadczą usługi prawnicze, takie jak np. komornik, adwokat, czy radca prawny. Obowiązek rejestracji do VAT mają np. przedsiębiorcy prowadzący działalność jubilerską.

Kiedy opłaca się bycie VATowcem?

Jeśli chcemy prowadzić inny rodzaj działalności, kwestia VATu będzie naszym wyborem. Przedsiębiorca może sam zdecydować, czy chce być czynnym podatkiem VAT, czy też nie. I tu pojawia się trudno do rozstrzygnięcia kwestia: kiedy opłaca się bycie VATowcem?

Rozważając wybór tej opcji trzeba zastanowić się jaki rodzaj klientów będziemy obsługiwać. Jeśli będą to firmy – płatnicy VAT, to zdecydowanie warto będzie do VATu przystąpić. Będziemy mogli wtedy odliczyć sobie podatek wykazany na fakturach kontrahentów. Mało tego, jeśli przedsiębiorca jest VATowcem może odliczyć podatek VAT od zakupów, których dokonuje na firmę.

I tak np. kupując komputer czy meble do biura ma prawo odliczenia całej wartości podatku VAT wskazanego na fakturze za ten towar. Podatkiem VAT opłaca się być chociażby wtedy gdy usługi czy produkty, które sprzedajemy objęte są niższą niż 23% stawką podatku VAT. Będzie to też opłacalne, gdy importujemy towary z zagranicy. Wtedy będzie można odliczyć VAT z dokumentów celnych.

Kiedy nie opłaca się bycie VATowcem

W sytuacji gdy będziemy nasze usługi świadczyć głównie dla osób indywidualnych, bycie podatnikiem VAT może się nie opłacać. Jeśli klienci są nie-vatowcami albo osobami prywatnymi, to bycie VATowcem się nie opłaca. W przypadku osób prywatnych do ceny produktu, czy usługi dodajesz VAT i wtedy nie jesteś konkurencyjny. Właśnie dlatego w takiej sytuacji nie warto decydować się na bycie VATowcem.

Wady tego, że jest się VATowcem

Jedyną poważną wadą formalną bycia VATowcem jest konieczność dopełnienia dodatkowych obowiązków. Choćby prowadzić rejestr VAT. Jeśli jesteśmy VATowcem i otrzymujemy dokumenty od kontrahentów, nie-VATowcwó nie będzie można odliczyć podatku VAT bo nie jest on wyszczególniony na tym dokumencie.

 

To Cię zainteresuje

Ulga podatkowa na działalność badawczo-rozwojową wciąż mało popularna. Potwierdzają to dane dot. CIT-u

Ministerstwo Finansów udostępniło dane dotyczące wybranych ulg z rozliczenia CIT za 2022 rok. W porównaniu z rokiem wcześniejszym,…

Zarządzanie finansami w małej firmie: Kluczowe zasady i narzędzia

Zarządzanie finansami w małej firmie: Kluczowe zasady i narzędzia Skuteczne zarządzanie finansami jest kluczowe dla powodzenia każdej małej…
zarządzanie finansami

Zaległości podatkowe liczone w miliardach. Podatnicy winni fiskusowi ogromną sumę.

Podatnicy wciąż są winni fiskusowi ogromną kwotę. Według danych pochodzących z Ministerstwa Finansów, należności do zapłaty z tytułu…
zaległości podatkowe

Dr Artur Bartoszewicz: Chiny kolonizują Polskę

Dr Artur Bartoszewicz w wywiadzie dla kanału YT BiznesnaOstro.pl przekonuje, że polskie firmy rodzinne są coraz bardziej interesujące…
26 04 23

Dodatkowe 550 zł z ZUS. Nowy dodatek bez ograniczenia wiekowego

Dodatkowe 550 zł można dostać z ZUS. Dodatek przeznaczony jest nie tylko dla emerytów ale i dla osób…
zus

Netflix w kosztach firmy

Czy korzystanie z platformy Netflix można wliczyć w koszty działalności i dzięki temu obniżyć podatek? Sprawdźmy. Przedsiębiorca prowadzi…
netflix

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier