2 min. czytania

Czym jest Flubot? Dane Twojej firmy mogą być zagrożone!

Flubot
Autor
Anna Nowakowska
Opublikowano
21 12 21
Z tego artykułu dowiesz się:

SMS-y rozsyłane przez cyberprzestępców mogą spowodować nie tylko włamanie na konto bankowe użytkownika, ale także być źródłem poważnego wycieku danych z firmy! Czym jest Flubot? Wyjaśniamy.

Czym jest Flubot i dlaczego jest niebezpieczny?

Wiele osób robiąc zakupy w internecie, decyduje się na przesłanie paczki do firmy. To wygodne i przecież nieszkodliwe rozwiązanie. Część z nich wpisuje w formularzu numer swojego telefonu służbowego, aby szybko otrzymać informacje o nadejściu przesyłki. To również nic złego. Problem pojawia się wtedy, kiedy na telefon przychodzi SMS z informacją o paczce, który wcale nie pochodzi od kuriera, ale od cyberprzestępcy. Tu warto powiedzieć o tym, czym jest Flubot.

Flubot to SMS, który może mieć przeróżną treść. Ostatnio dość często raportowane są wiadomości o rzekomych przesyłkach. Są napisane w taki sposób, by do złudzenia przypominać wiadomość od kuriera np. „Twoja paczka jest w drodze. Kliknij link, by śledzić jej trasę”. Problem w tym, że spełnienie tego oczekiwania i kliknięcie wskazanego tekstu sprawi, że cyberoszuści mają nas w garści.

Jak wygląda fałszywy SMS?

Kilka przykładów takich wiadomości ostatnio ujawnił zespół ekspertów bezpieczeństwa CERT Orange Polska. Zostały poddane szczegółowej analizie. Można się z nimi zapoznać tutaj. To, co je łączy to często dziwna interpunkcja, a nawet błędy ortograficzne lub gramatyczne. Doświadczenie pokazuje, że wiele ofiar Flubotów, mimo wszystko kliknęło wskazane linki w pośpiechu. I zaczęły się problemy.

CZYTAJ TAKŻE: Tego nie przewidziało nawet RODO. Wyciek danych z firmy przez... samochód!

Flubot w firmie

Kliknięcie linku w podejrzanej wiadomości kieruje do bardzo szkodliwej aplikacji, której działanie opiera się na trojanie Flubot. Urządzenie mobilne zostaje zaatakowane. I choć głównym celem przestępców jest wykradanie danych logowania do banku osoby fizycznej, problem może dotknąć naszej firmy. Tą drogą mogą zostać wykradzione np. dane do logowania do firmowej poczty lub chmury. Niestety trojan dobiera się także do zapisanych w telefonie SMS-ów, a przez to także do kodów dwuskładnikowego uwierzytelniania.

To jednak nie wszystko. Flubot jest w stanie przejąć całą skrzynkę adresową w telefonie, czyli dane naszych kontrahentów i innych pracowników. W ten sposób może rozsyłać szkodliwe SMS-y do innych osób. Sam fakt wycieku danych jest jednak poważnym problemem z punktu widzenia RODO.

Jak ochronić firmę przed Flubotem?

Po pierwsze porozmawiaj z pracownikami. W przypadku małych firm nie jest to trudne. Jeśli nie możecie się spotkać, roześlij maila np. z linkiem do tego artykułu (nie mamy nic przeciwko) do swoich podwładnych. Wyjaśnij, że SMS-y, szczególnie przypominające wiadomości od kurierów, sklepów internetowych, gazowni czy zakładu energetycznego mogą być bardzo niebezpieczne!

Rozwiązaniem jest korzystanie z gotowych aplikacji, które mają wszystkie duże firmy kurierskie. Warto także zrezygnować w ogóle z klikania linków znajdujących się w wiadomościach SMS. Nie jest powiedziane, że kolejne wersje Flubota, nie będą podszywały się pod kuriera, a naszych bliskich i znajomych. Warto mieć oczy szeroko otwarte!

To Cię zainteresuje

06 11 23

Europaleta - podstawowa paleta transportowa

Co to jest Europaleta? Jaka jest konstrukcja europlalety?   W erze globalizacji i rosnącego znaczenia logistyki, efektywny transport…
25 10 23

Wypełniacz do prezentów - top 5 propozycji dla każdego

Prezentowanie upominków w sposób przemyślany i estetyczny to sztuka, która wymaga nie tylko kreatywności, ale i odpowiednich materiałów.…
06 10 23

Sukcesja w firmach rodzinnych: klucz do długotrwałego sukcesu biznesowego

Firmy rodzinne stanowią istotną część gospodarki na całym świecie. Charakteryzują się one unikalnymi cechami i wyzwaniami. Jednym z…
sukcesja

Wysokie zarobki w IT i benefity się kończą. Programiści mają problemy ze znalezieniem pracy

Informatycy mają problem ze znalezieniem pracy? Eldorado w sektorze IT się kończy? Bajecznie wysokie zarobki, praca nawet dla…
informatyk

Jak efektywnie zarządzać czasem w małej firmie

Jak efektywnie zarządzać czasem w małej firmie? Poznaj sposoby na poprawę efektywności Prowadzenie małej firmy to pasjonujące wyzwanie,…
zarządzanie czasem
09 08 23

Wirtualne biuro- czym jest i jak działa?

Do rejestracji każdej firmy konieczne jest posiadanie adresu. Nie każdy przedsiębiorca chce posługiwać się adresem prywatnym, wybiera więc…

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier