Z tego artykułu dowiesz się:

W Polsce istnieje cała masa firm zajmujących się pośrednictwem pracy. Dzięki nim szybko znajdziemy pracownika z Ukrainy z odpowiednimi kwalifikacjami. Wielu przedsiębiorców woli jednak szukać rąk do pracy samodzielnie. Pracownik z Ukrainy w firmie to często najlepsze rozwiązanie. Szczególnie w dobie obecnych problemów na rynku zatrudnienia.

Pracownik z Ukrainy w firmie

Załóżmy, że szukamy pracownika z Ukrainy, ale nie chcemy, by odbywało się to z udziałem pośrednika, np. agencji zatrudnienia. Możliwości jest kilka. Trzeba pamiętać, że nie jest to zbyt skomplikowane, choć trzeba przy okazji odrzucić kilka mitów.

Po pierwsze, są zawody, w których w obecnej sytuacji będzie trudno znaleźć fachowca. Choć nie piszemy, że jest to niemożliwe. Mowa o zawodach wykonywanych przede wszystkim przez mężczyzn. Pamiętajmy, że kilkaset tysięcy pracowników, po rozpoczęciu przez Rosję działań wojennych wróciło do ojczyzny. Ci, którzy zostali, są często związani od dłuższego czasu ze swoimi pracodawcami i nie planują zmiany miejsca zatrudnienia, ani zamieszkania. Szczególnie mówimy o osobach, które do Polski sprowadziły swoje rodziny.

Drugim mitem jest przekonanie, że uchodźcy zadowolą się najniższą krajową. Wielu z nich, głównie tych, którzy posługują się już językiem polskim i znają specyfikę rynku pracy, ma konkretne oczekiwania. Coraz częściej zbliżone są one do tych, jakie wyrażają polscy fachowcy.

Praca dla obywateli Ukrainy

Jak informuje Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej od 15 marca 2022 roku, czyli od wejścia w życie przepisów, które pozwalają na łatwiejszą ścieżkę zatrudnienia uchodźców z Ukrainy w Polsce, do tej pory legalne zatrudnienie zdobyło 270 tys. osób. W przeważającej części są to kobiety.  Obywatele Ukrainy pracują głównie w przetwórstwie przemysłowym, transporcie, gospodarce magazynowej oraz w działalności związanej z zakwaterowaniem i usługami gastronomicznymi, a także w rolnictwie i budownictwie. Wśród zgłoszeń od pracodawców są również powiadomienia o zatrudnieniu w tak potrzebnych zawodach, jak: lekarz, pielęgniarka, opiekun osoby starszej i pomocniczy personel medyczny”.

CZYTAJ TAKŻE: Rekordowa inflacja w Polsce

Rekrutacja pracowników z Ukrainy

Firmy, które chcą legalnie i samodzielnie zatrudnić obywateli Ukrainy mogą np. zgłosić się do urzędów pracy, które często dysponują bazą danych uchodźców gotowych do podjęcia zatrudnienia. Skuteczne okazują się także ogłoszenia w języku ukraińskim lub rosyjskim publikowane w mediach społecznościowych. Sprawdzają się także tradycyjne ogłoszenia wywieszane w takich punktach jak przystanki, urzędy, okolice kościołów i cerkwi.

Dobrym pomysłem jest prośba o pomoc obywatela Ukrainy, który już u nas pracuje o polecenie znajomych lub członków rodziny do konkretnej pracy. Wiele działów HR, także dużych firm prowadzi m.in. programy rekomendacyjne, w które zaangażowani są Ukraińcy, lub osoby zaangażowane w pomoc uchodźcom. W ocenie części rekruterów to najefektywniejszy sposób bezpośredniego zatrudniania obcokrajowców.

 

To Cię zainteresuje

Powstaje coraz więcej jednoosobowych firm. Częściej też wznawiane są zawieszone działalności

W pierwszym kwartale br. do rejestru CEIDG wpłynęło ponad 80 tys. wniosków dot. założenia jednoosobowej działalności gospodarczej. Tym…

Składki ZUS im niestraszne. Dlaczego przedsiębiorcy wolą JDG od spółki?

Dlaczego jednoosobowa działalność gospodarcza jest lepsza od spółki? Skąd wśród internetowych guru biznesowych taka niechęć do jednoosobowych działalności…
360ksiegowosc

Jak firmy zamierzają radzić sobie z wysoką inflacją? Mniej podwyżek, więcej kredytów i zwolnień

Dalszego wzrostu inflacji i kosztów prowadzenia działalności – tego obawia się odpowiednio 91% i 72% mikro, małych i…

Uśmiech „made in Turkey”. O co chodzi z nowym trendem na rynku i czy to bezpieczne rozwiązanie?

Ostatnio zrobiła się moda na tzw. turystykę stomatologiczną. Polacy wyjeżdżają np. do Turcji, żeby zafundować sobie hollywoodzki uśmiech.…
turystyka stomatologiczna
09 05 23

Pomysł na biznes – 5 nietypowych pomysłów, które mogą odnieść sukces w 2023 roku

Sklep spożywczy, wypożyczalnia samochodów, usługi fryzjerskie – to wszystko już jest! A gdyby tak zrealizować jakiś oryginalny pomysł…
Pomysł na biznes
04 05 23

Roczne rozliczenie składek ZUS – jest nowy wzór dokumentu

Roczne rozliczenie składki zdrowotnej to nowy obowiązek przedsiębiorców, który trzeba wypełnić w tym roku po raz pierwszy. Ostateczny…
roczne rozliczenie ZUS

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier