Z tego artykułu dowiesz się:

Na tej ustawie nie zarobią deweloperzy. Ale firmy budowlane mogą liczyć na niemałe profity. Oczywiście jeśli odpowiednio przygotują się na klienta, który chce wybudować dom do 70m2 bez zezwolenia. Na tej ustawie z Polskiego Ładu można zarobić!

Dom do 70 m2 bez zezwolenia – firmy przygotowują oferty

W jednym ze składów budowlanych na Mazowszu oferta jest prawie gotowa. Jego właściciel chce, by inwestor, który planuję wybudować dom do 70 m2 bez zezwolenia, wszelkie niezbędne materiały kupił u niego. Z tego powodu obmyślił już system bonifikat. Liczy, że przy obecnym poziomie cen, będzie w stanie przyciągnąć do siebie co najmniej kilkunastu klientów z czterech powiatów. Przy okazji zarobi na tym zaprzyjaźniona betoniarnia oraz płytkarz.

Projekt ulotek już mam, ale to na razie tajemnica” – mówi. Podobnych osób jest znaczenie więcej. Liczą, że mały dom budowany na specjalnych warunkach będzie dla wielu osób realizacją marzeń, które do tej pory pozostawały w sferze planów. Przyznaje, że telefony od takich osób jeszcze się nie urywają, ale konkretne zapytania już są. „Zrobiliśmy już cztery dość duże kalkulacje kosztów pod konkretne projekty, od czegoś trzeba zacząć” – przyznaje.

 

Dom do 70 m2 bez zezwolenia – szansa i zagrożenie

O domu do 70 m2 niechętnie chcą rozmawiać architekci. Lub inaczej - robią to niechętnie. Wiedzą, że w internecie mają być gotowce do pobrania za symboliczną opłatą. Tymczasem jak przyznaje jeden z nich – taki dom może być fajnym wyzwaniem, mocno jednak ograniczonym przez samą ustawę. Nowe prawo narzuca wręcz „prostą konstrukcję”. Chodzi o bezpieczeństwo. Skro nie będzie zezwolenia, ani nadzoru trudno liczyć na wymyślne bryły. Po drugie, prosta konstrukcja pozwoli na ograniczenie kosztów, a o to przecież beneficjentom tej ustawy chodzi. „Wyciągnąć z 70m2 u podstawy jak najwięcej, by druga kondygnacja nie była tylko strychem, czy antresolą” – czytamy na jednej z grup w internecie. Coś w tym jest.

CZYTAJ TAKŻE: Łatwa budowa domów do 70 m2. Co muszą wiedzieć firmy budowlane?

Nowi klienci dla branży budowlanej

Taki projekt będzie wymagał dobrego zagospodarowania wnętrza i dużej „oszczędności” powierzchni. Niewykluczone, że osoby, które będą chciały skorzystać z takiej opcji, wybiorą się do ekspertów np. projektujących wnętrza. Skorzystać mogą również małe ekipy budowlane, dekarze, płytkarze, hydraulicy, elektrycy i znajdujący w każdym miejscu wyzwanie - eksperci od fotowoltaiki.

CZYTAJ TAKŻE: ZOBACZ NAJLEPSZE OFERTY KREDYTÓW

Zarobią także prawnicy wszędzie tam, gdzie inwestor natknie się na problemy np. z planem zagospodarowania przestrzennego, czy nie dostanie warunków zabudowy. To, że będzie łatwo, nie znaczy, że będzie bardzo łatwo. Nikt w ustawie nie obiecuje bezproblemowej budowy.

Nowy typ inwestora

Słowo „inwestor” w tym przypadku może wydawać się mocno przesadzone. Nie piszemy tego, by obrazić osoby, które pójdą ścieżką pt. „dom do 70 m2 bez zezwolenia" wytyczoną przez ustawę. Chodzi bardziej o to, że samego domu nie będzie można sprzedać. Prawo mówi wyłącznie o własnych potrzebach mieszkaniowych. A skoro tak, „zamrożą” swoje pieniądze, w nieruchomość, która z definicji ma być ich i koniec. W tym przypadku obliczanie jakiejkolwiek stopy zwrotu z inwestycji mija się z celem. To największy mankament tej ustawy. Drugi to ograniczenie powierzchni działki do 500 m2 na jeden dom. Zatem postawienie dwóch „domków” obok siebie np. dla rodziców i wchodzącego w dorosłość dziecka nie wchodzi już w grę.

Z pewnością korzystając z dobrodziejstw ustawy, warto najpierw poszukać „haczyków”. Budowa domu bez zezwolenia, wcale nie oznacza, że będzie to budowa dużo tańsza niż w przypadku domu o powierzchni zabudowy 100 m z zezwoleniami i nadzorem. A skoro tak, może warto trochę dołożyć? I tu pojawia się kolejne wyzwanie – przekonać inwestora do zmiany zdania i powierzenia spraw czterech ścian w stu procentach specjalistom.

Prenumerata i newsletter “Magazynu Firma”

Aby otrzymać bezpłatną prenumeratę e-wydania “Magazynu Firma”, dopisz się do naszej listy mailingowej

To Cię zainteresuje

Zaskakujące dane z policyjnych rejestrów. Kradzieże w sklepach wyhamowały

Kradzieże w sklepach. Dane zaskakują. Kradzieży w sklepach coraz mniej. Jak długo to potrwa? W I kw. 2024…
kradzieże w sklepach

Regionalne Pożyczki dla Firm – Finansowanie dla Mikro, Małych i Średnich Przedsiębiorstw

Regionalne pożyczki dla firm to alternatywa dla zwykłych kredytów bankowych. Są finansowane ze środków unijnych i przeznaczone dla…
regionalne pożyczki dla firm

Ile trwa założenie działalności gospodarczej?

Założenie działalności gospodarczej wymaga spełnienia kilku formalności. Ile trwa założenie działalności gospodarczej? Formalności związane z uruchomieniem jednoosobowej działalności…

40 tys. na start biznesu. Alior Bank rusza z franczyzą

Alior Bank uruchomił program franczyzowy, w ramach którego dofinansowuje otwarcie placówki partnerskiej. Przedsiębiorcy mogą uzyskać nawet do 40…
alior_bank

Braki kadrowe w budowlance. Oto wolne miejsca pracy branży budowlanej

W porównaniu z końcem 2023 r. branża budowlana rozpoczęła rok w całkiem dobrych nastrojach. W styczniu 2024 r. wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury…

Działalność nierejestrowana 2024. Kiedy potrzebna jest kasa fiskalna?

Działalność nierejestrowana to dobry sposób na przetestowanie swojego biznesu i ułatwienie polegające na możliwości poprowadzenia firmy niewielkich rozmiarów.…
działalność nierejestrowana 2024

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier