Z tego artykułu dowiesz się:

Wszystko wskazuje na to, że od 2024 roku, KSeF i e-Faktury i KSeF staną się codziennością WSZYSTKICH przedsiębiorców. MF zachęca do testowania aplikacji do wystawiania ustandaryzowanych dokumentów sprzedaży i dzielenia się uwagami. Kto rozpozna temat teraz, nie będzie miał niespodzianek, kiedy nowy obowiązek stanie się faktem.

e-Faktury i KSeF – o co chodzi?

Czy tego chcemy, czy nie, prawo wprowadzi dla wszystkich przedsiębiorców (wszystkich wg stanu na dziś) e-Faktury i KSeF. Co to takiego? Chodzi o ustandaryzowane dokumenty sprzedaży, które od początku będą przechowywane w Krajowym Systemie e-Faktur. Upraszczając, będą one znajdowały się na serwerach Ministerstwa Finansów. Według fiskusa ma tu ułatwić nam wszystkim życie. Według przedsiębiorców to kolejny obowiązek, na temat którego wielu z nas nie zdążyło wyrobić sobie zdania. Początkowo planowano, że e-Faktury wejdą w życie już od 2023 roku. Komunikat MF sprzed kilku miesięcy wprowadził nowy termin – 2024 rok. Od właśnie tego roku, Bruksela miała się zgodzić na wprowadzenie nowej cyfrowej rewolucji w firmach.

W takim razie jak wyrobić sobie zdanie o e-Fakturach? Można je na przykład przetestować. Aplikacja testowa jest dostępna na stronie podatki.gov.pl. Z tego co wiadomo jest już grono sprawdzających nowe rozwiązanie. Mało tego, to dość aktywna grupa, bowiem zgłasza do ministerstwa swoje poprawki i sugestie, a resort, jak się okazuje, bierze je pod uwagę i wprowadza zmiany do systemu.

Ulepszenia w aplikacji testowej

W ubiegłym tygodniu Ministerstwo Finansów udostępniło zaktualizowaną wersję testową Aplikacji Podatnika KSeF. Co do zasady aplikacja umożliwia wystawianie i odbieranie faktur z KSeF, a także ich podgląd. Opierając się na uwagach użytkowników, fiskus zdecydował się na wprowadzenie kilku zmian.

Wśród nich znalazł się m.in. mechanizm walidacji sum kontrolnych NIP. Każdy, komu chociaż raz zdarzyła się kłopotliwa literówka (lub bardziej cyfrówka) wie, jak przydatne może być to narzędzie. Po drugie wprowadzono możliwość generowania e-Faktury oraz Urzędowego Potwierdzenia Odbioru w pliku .pdf. Z ulgą odetchnęli więc ci, którzy na swoim komputerze mają katalog z kolekcją urzędowych pdf-ów na wszelki wypadek.

Zaktualizowana wersja testowej Aplikacji Podatnika posiada także mechanizm ostrzegania przed możliwym wystawieniu e-Faktury z tym samym numerem. Wszystko po to, by nie wygenerować niechcący duplikatu. Dodatkowo istnieje możliwość pobierania paczki faktur z poziomu „Listy faktur”.

Jak będą wyglądały e-Faktury?

Lista zmian wprowadzonych właśnie przez fiskusa jest dłuższa. Z pełnym zakresem ostatnich modyfikacji można zapoznać się tutaj. Wiele wskazuje na to, że przed 2024 rokiem wzrośnie popyt na szkolenia z nowego rozwiązania. Można jednak w wolnym czasie, na nowy system przestawiać się już teraz, testując KSeF do woli. A jeśli znajdziecie obszar do poprawy, zawsze można napisać do Ministerstwa z własnymi sugestiami. Może faktycznie, do zmian lepiej zacząć przygotowywać się już teraz? Jakkolwiek to nie zabrzmi: fiskus zaprasza. Wiemy jednak również, że firmy nie spieszą się szczególnie do nowego obowiązku.

 

Prenumerata i newsletter “Magazynu Firma”

Aby otrzymać bezpłatną prenumeratę e-wydania “Magazynu Firma”, dopisz się do naszej listy mailingowej

To Cię zainteresuje

Podatek od prezentów ślubnych. Kiedy trzeba go zapłacić?

Podatek od prezentów ślubnych. Kiedy trzeba go płacić?   Lato to nie tylko czas wyjazdów wakacyjnych i odpoczynku.…
wesele

Zaskakujące dane z policyjnych rejestrów. Kradzieże w sklepach wyhamowały

Kradzieże w sklepach. Dane zaskakują. Kradzieży w sklepach coraz mniej. Jak długo to potrwa? W I kw. 2024…
kradzieże w sklepach
20 05 24

Kredyt Frankowy - Szanse Przedsiębiorców na Unieważnienie Umowy

Powszechnie uważa się, że największe szanse na unieważnienie umowy kredytowej mają konsumenci, co jest często podkreślane w kontekście…
kredyt

Kiedy zwrot podatku 2023r? Jak przyspieszyć zwrot podatku

Chcesz wiedzieć kiedy otrzymasz zwrot podatku 2023? Urząd Skarbowy pozwala sprawdzić dokładny termin zwrotu. W artykule tłumaczymy co…
zwrot podatku
09 02 24

Niewypłacalność przedsiębiorcy. Jak zrobić to skutecznie?

Niewypłacalność przedsiębiorcy. Jak to zrobić skutecznie? Prawnik radzi     Przedsiębiorcy w trudnej sytuacji finansowej mają na to…

Umowa leasingu po nowemu? Przedsiębiorców czeka rewolucja

Umowa leasingu jest zbyt sztywna, mało elastyczna. Pojawił się projekt zmian, który ma pomóc w tym by leasing…
umowa leasingu

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier