Umowa użyczenia pojazdu

umowa-uzyczenia
Autor
Anna Nowakowska
Opublikowano
09 06 23
Z tego artykułu dowiesz się:

Umowa użyczenia pojazdu pozwala z niego korzystać nieodpłatnie. Jak działa umowa użyczenia?

Jak działa umowa użyczenia?

Umowa użyczenia pojazdu jest oświadczeniem woli wynajmującego (który może być również właścicielem pojazdu) o przekazaniu do bezpłatnego korzystania z określonego przedmiotu (w tym przypadku pojazdu) w jasno określonym celu. Innymi słowy, jest to umowa, która zezwala drugiej stronie na nieodpłatne korzystanie z pojazdu.

Tym, co odróżnia taką umowę od umowy najmu czy leasingu, jest jej nieodpłatny charakter. Umowa użyczenia pojazdu może zostać zawarta zarówno w formie ustnej, jak i pisemnej. Nie ma w tym zakresie szczególnych reguł. Decyzję w tym zakresie pozostawia się stronom.

Umowa użyczenia musi zawierać wszystkie dane umożliwiające prawidłową identyfikację stron. Podstawą jest imię i nazwisko, PESEL oraz numer dowodu osobistego. W przypadku osób prawnych jest to nazwa przedsiębiorcy, adres siedziby, NIP i KRS. Należy zaznaczyć, że pojazd może być wynajmowany nie tylko przez właściciela, ale również np. najemcę.

Jeżeli wynajmujący nie jest właścicielem, to wszelkie roszczenia właściciela spadną na wynajmującego.

CZYTAJ TAKŻE: Lexus LBX - najmniejsze auto w gamie marki. Premierowe zdjęcia

Przedmiot umowy użyczenia

Umowa użyczenia pojazdu stanowi, że jej przedmiotem jest pojazd. Musi zatem określać wszystkie szczegóły dotyczące pojazdu. Trzeba więc zawrzeć w niej model, pojemność silnika, wiek i kolor. Wskazane jest również wskazanie wszelkich wad pojazdu, który ma zostać użyczony.

Jak można używać użyczonego pojazdu?

Strony mogą określić sposób użytkowania pojazdu. Mogą zastrzec, że pojazd będzie wykorzystywany wyłącznie do jazd krajowych lub że jego przebieg nie przekroczy określonej wartości.

Jeśli nie zostanie to wcześniej ustalone, pojazd może być używany zgodnie z przeznaczeniem, ale bez takich ograniczeń. Nie oznacza to jednak, że pojazd może być swobodnie wynajmowany osobom trzecim. W takim przypadku wymagana jest zgoda wynajmującego.

Czas trwania umowy użyczenia

Umowa wypożyczenia musi określać okres, na jaki została zawarta. Jeśli umowa została zawarta na czas określony, kończy się ona po upływie tego okresu. Jeśli umowa nie ma ustalonej daty końcowej, to domniemuje się, że wygasa w momencie wypełnienia celu w jakim użyczono samochodu (np. po zrealizowaniu podróży w określone miejsce)

Kto ponosi koszty użytkowania pojazdu w umowie użyczenia?

Zwykłe koszty związane z użytkowaniem pojazdu muszą być ponoszone przez wynajmującego. Dotyczy to m.in. paliwa, myjni czy napraw. W przypadku napraw wykraczających poza zwykłe używanie zastosowanie mają przepisy kodeksu cywilnego.

Warunki zwrotu

Strona, która przejęła pojazd, musi zwrócić go w stanie, w jakim znajdował się przed wypożyczeniem. Należy jednak wyraźnie zaznaczyć, że najemca nie ponosi odpowiedzialności za zużycie pojazdu w okresie użyczenia. Możliwe jest jednak określenie w umowie, że wynajmujący jest odpowiedzialny w zakresie pokrycia kosztów związanych ze zużycia konkretnych części.

No i na koniec jeszcze jeden ważny element. Umowa użyczenia nie wymaga zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych.

To Cię zainteresuje

Spotkania PARP dla przedsiębiorców. Sprawdź harmonogram

Najbliższe tygodnie będą obfitowały w spotkania organizowane przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości. Będą one skierowane do przedsiębiorców, operatorów…
spotkanie parp

Volkswagen Amarok - nowe wersje do wyboru

Nowy Amarok – model marki Volkswagen Samochody Dostawcze, to wszechstronność na czterech kołach. Ten nowoczesny pickup dostępny jest…
nowy_amarok

Czynniki ekonomiczne na czele największych obaw Polaków. Inflacja wciąż „królową”

Inflacja wciąż na czele rankingu największych lęków Polaków. Jak wynika z cyklicznego badania pt. „Bieżące lęki i obawy…
KSEF

Inter Cars i Polski Związek Przemysłu Oponiarskiego zorganizują szkolenia dla wulkanizatorów

Akademia Oponiarska – powołana i prowadzona przez Polski Związek Przemysłu Oponiarskiego (PZPO) – rozpoczęła współpracę z Inter Cars,…
szkolenia dla wulkanizatorów

Czy można odwołać darowiznę?

Darowizna to jeden ze sposobów przekazania konkretnej rzeczy lub praw na obdarowanego. Przy okazji pojawia się pytanie: czy…
odwołać darowiznę
06 06 23

Lexus LBX - najmniejsze auto w gamie marki. Premierowe zdjęcia

Lexus LBX to najmniejsze auto w gamie marki Lexus. Producent przedstawił właśnie zdjęcia nowego modelu. Przez lata Lexus…

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier