Z tego artykułu dowiesz się:

Zajmujesz się transportem i ciągle korzystasz z wygaszanego systemu viaToll? Najwyższa pora przesiąść się na nowy system e-Toll i to przed 30 września. Czym są urządzenia OBU i ZSL? Jak odliczyć je od podatku? Podpowiadamy.

Urządzenia OBU – co to takiego?

Jeśli zajmujesz się profesjonalnie transportem, pewnie wiesz, jak działa monitoring floty. Pokładowe urządzenie z modułem GPS oraz zapewniającą łączność kartą SIM, wysyła za pomocą danych komórkowych informacje o aktualnym położeniu samochodu z Twojej floty. Bardzo podobny „patent” będzie od teraz wykorzystywany przez fiskusa, który na poważnie zajął się ściąganiem pieniędzy za używanie dróg płatnych.

Urządzenia Pokładowe OBU, czyli z angielskiego „On-board-unit” działają dokładnie w taki sposób. Nie służą one jednak do monitoringu floty, ale za pomocą danych pozycjonowania satelitarnego sprawdzają, kiedy i w którym miejscu twój samochód wjechał na płatny odcinek.

Taka sama informacja jest przekazywana przy zjeździe z objętego opłatami fragmentu drogi. Co się dzieje dalej? System mnoży liczbę przejechanych kilometrów przez stawkę i… system może pobrać od ciebie stosowną opłatę. Proste i właściwie bezobsługowe.

Ministerstwo finansów opublikowało listę dopuszczonych operatorów OBU. Pełną listę można znaleźć tutaj.

Czym jest urządzenie ZSL?

Innym rodzajem urządzeń, które mogą obsługiwać system e-Toll w bardzo podobny sposób są ZSL, czyli (tym razem z języka polskiego) Zewnętrzne Systemy Lokalizacyjne. Działają one podobnie do OBU.

 „W przypadku urządzeń ZSL należy skontaktować się ze swoim operatorem ZSL, celem uruchomienia dodatkowej usługi e-TOLL oraz jeśli to konieczne, wymiany urządzenia. W przypadku nowych użytkowników chcących korzystać z usług operatora ZSL należy skontaktować się z jednym z operatorów wskazanych na stronie Ministerstwa Finansów” – informuje resort. Dla ułatwienia, zamieszczamy link do tabeli z pełną listą operatorów ZSL, których resort dopuścił do obsługi w ramach system e-Toll.

Ile czasu na przesiadkę na e-Toll?

Czasu nie jest zbyt wiele. Aby zachować ciągłość i legalnie świadczyć usługi transportowe na płatnych odcinkach, konieczna jest przeprowadzka do systemu e-Toll, który w naszym kraju już działa od 24 czerwca 2021 roku. Wygaszany system viaToll będzie jeszcze funkcjonował do 30 września po czym nieodwołalnie zostanie wyłączony.

Po tym czasie, nie będzie można legalnie korzystać z płatnych odcinków dróg, jeśli nie będziemy użytkownikami nowego systemu e-Toll.

Jak wynika z danych przedstawionych przez resort finansów do połowy lipca, w nowym systemie zarejestrowano już 50 tys. pojazdów.

Ulga podatkowa na urządzenia e-Toll

Zgodnie z ustawą z 20 maja 2021 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw, została wprowadzona ulga dla tych właścicieli firm, którzy zdecydują się na zakup urządzeń, które są odpowiedzialne za obliczanie płatności w systemie e-Toll. Ulga ta obowiązuje od 29 czerwca 2021 roku.

Mowa o wspomnianych przed chwilą urządzeniach OBU oraz ZSL. Zgodnie z wykładnią ustawy, przedstawioną przez Ministerstwo Finansów można odliczyć od dochodu poniesione w bieżącym roku koszty nabycia urządzeń OBU oraz ZSL, i to niezależnie, czy był to bezpośredni zakup, czy leasing takich urządzeń. Odliczyć można także koszty związane utrzymaniem urządzeń, czyli np. koszty abonamentu.

Co zrobić, by skorzystać z ulgi na e-Toll?

Maksymalna wysokość ulgi to 500 złotych netto, jednak osobno na każdy pojazd podatnika. Trzeba jednak spełnić jeden, podstawowy warunek. Każdy z samochodów z naszej floty, wyposażony w takie urządzenie, musi  dokonać w 2021 roku przynajmniej jednego przejazdu na płatnym odcinku. Ponadto, musi zostać dokonana elektroniczna płatność za taki przejazd.

 

Prenumerata i newsletter “Magazynu Firma”

Aby otrzymać bezpłatną prenumeratę e-wydania “Magazynu Firma”, dopisz się do naszej listy mailingowej

To Cię zainteresuje

Co drugi kasjer sklepowy w Polsce opowiada się za zniesieniem zakazu handlu w niedziele [SONDAŻ]

Zniesienie zakazu handlu w niedzielę coraz bliżej? Jedno z badań wskazuje, że kasjerzy chcą pracować w niedzielę. Z…
handel-tradycyjny
22 05 24

Niedziele handlowe wrócą? Coraz bardziej prawdopodobne

ZPPHiU: Niedziele handlowe – zmiana musi być przemyślana Czas handlu w niedziele powinien być krótszy niż przed wprowadzeniem…
niedziele handlowe
21 05 24

Awaria w ZUS. To był cyberatak?

Awaria w ZUS. We wtorek (21 maja) nie działa strona internetowa Zakładu. Nie da się też skorzystać z…
awaria-w-zus

"Moja Elektrownia Wiatrowa" dla właścicieli budynków mieszkalnych. Do wzięcia nawet 50 tys.

"Moja Elektrownia Wiatrowa" to program dopłat do przydomowego wiatraka dla właścicieli budynków mieszkalnych. "Moja elektrownia wiatrowa" umożliwi otrzymanie…
elektrownia wiatrowa

Regionalne Pożyczki dla Firm – Finansowanie dla Mikro, Małych i Średnich Przedsiębiorstw

Regionalne pożyczki dla firm to alternatywa dla zwykłych kredytów bankowych. Są finansowane ze środków unijnych i przeznaczone dla…
regionalne pożyczki dla firm
20 05 24

Kredyt Frankowy - Szanse Przedsiębiorców na Unieważnienie Umowy

Powszechnie uważa się, że największe szanse na unieważnienie umowy kredytowej mają konsumenci, co jest często podkreślane w kontekście…
kredyt

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier