Do końca czerwca 2022 właściciele domów, a także zarządcy budynków muszą poinformować urzędników o tym jakie jest źródło ogrzewania nieruchomości. Wszystkie informacje na ten temat znajdą się w Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków.
Czytaj także: Węgiel z PGG. Jak wpisać się do bazy zweryfikowanych przewoźników PGG?
Czasu na zgłoszenie jest niewiele. Trzeba to zrobić do końca czerwca 2022 roku. Przepisy zakładając, że deklarację czym ogrzewane są nieruchomości składają właściciele budynków i zarządcy. Co ważne, zgłoszenie dotyczy nie tylko budynków mieszkalnych, a wszystkich, w których jest zainstalowane źródło ciepła o mocy do 1 MW. Jak czytamy w przepisach, obowiązkiem zgłoszenia są objęci wspomniani właściciele i zarządcy. Jeśli wiec jako przedsiębiorca wynajmujesz lokal (mieszkalny albo niemieszkalny) to w tej kwestii nie musisz robić nic. Chyba, że jesteś właścicielem nieruchomości. Wtedy zgłoszenia trzeba dokonać. I to niezależnie od tego, czy nieruchomość wykorzystywana jest do działalności gospodarczej czy nie.
Za brak wpisu w terminie właścicielowi budynku grozi grzywna do 500 zł. Gdy sprawa trafi do sądu to nawet 5 000.
Do wpisywania się do rejestru namawiają między innymi kominiarze. Zachętą do wpisywania się do rejestru stał się dodatek osłonowy. Żeby go dostać, trzeba było zgłosić źródło ciepła.
Deklarację można wypełnić on-line za pośrednictwem strony Głównego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego, a także przekazać w wersji papierowej do urzędu gminy.
Urzędnicy otrzymali już deklaracje od ponad ¾ właścicieli domów. Najpopularniejszym źródłem ogrzewania jest kocioł na paliwo stałe. Zgłoszono ponad 2 mln takich kotłów. Ponad połowa nie spełnia norm emisyjności, czyli są to tzw. kopciuchy. Głównym paliwem dla tych pieców jest węgiel i paliwa węglopochodne, a także drewno. Rośnie popularność kotłów gazowych i kominków na gaz. Co dziesiąty właściciel domu ma już pompę ciepła.
Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków (CEEB), która powstała na mocy noweli ustawy termomodernizacyjnej, ma pomóc w identyfikowaniu źródeł niskiej emisji z budynków w Polsce. W tym ogólnokrajowym systemie są gromadzone informacje na temat źródeł emisji w sektorze komunalno-bytowym. Dane, które są zbierane za pośrednictwem CEEB, mają stanowić podstawę m.in. do realizacji programów wymiany starych kotłów grzewczych, polityki niskoemisyjnej oraz przyznawania funduszy na działania wpływające na poprawę jakości powietrza.