Z tego artykułu dowiesz się:

Zadłużenie handlu wzrosło za sprawą pandemicznych obostrzeń. Zadłużenie handlu wynosi obecnie 2,1 mld zł, czyli o ćwierć miliarda więcej, niż rok wcześniej. Najpoważniejsza sytuacja jest w największych województwach. Tylko na Mazowszu, na Śląsku i Wielkopolsce łączne długi handlu zbliżają się do 1 mld złotych – wynika z danych opublikowanych przez Krajowy Rejestr Długów (KRD).

  • 981, 5 mln złotych muszą oddać kontrahentom firmy handlowe tylko z trzech województw

  • O 13% wzrosło zasłużenie w handlu przez pandemię

  • Najlepiej radzą sobie sklepy najmniejsze

Gdzie najtrudniejsza sytuacja handlu

981,5 mln złotych mają do oddania firmy z sektora handlowego w trzech województwach: mazowieckim (469 mln zł), śląskim (295,5 mln zł) i wielkopolskim (217 mln zł) – wylicza KRD. Dodajmy, że łączne zadłużenie całej branży w Polsce wynosi obecnie 2,1 mld złotych, a zatem na wymienionych regionach ciąży prawie połowa ogólnokrajowego długu sektora.

Tę sytuację można tłumaczyć po pierwsze wielkością wspomnianych województw. Po drugie, należy pamiętać, że to właśnie w tych regionach znajdują się siedziby wielu potężnych firm, działających w skali ogólnopolskiej.

Krajowy Rejestr Długów wspomina także o rekordziście w branży handlowej z województwa kujawsko-pomorskiego, który musi zwrócić wierzycielom przeszło 11 mln złotych. Na tak wysoki dług złożyły się głównie zobowiązania wobec innych przedsiębiorców, firmy windykacyjnej oraz leasingodawcy.

Wpływ obostrzeń na sytuację w handlu - zadłużenie handlu

Pandemia zwiększyła długi sprzedawców o 13%. Obecnie problemy z zaległościami ma aż 48,1 tys. podmiotów. Ta liczba wzrosła w ciągu ostatnich 12 miesięcy o kolejne 405 firm. Średnie zadłużenie firmy działającej w sektorze handlowym KRD wylicza na prawie 45 tys. złotych.

CZYTAJ TAKŻE: Pomysł na biznes. Jak zarabiać na dowozach jedzenia i zakupów?

W sposób szczególny pandemiczne obostrzenia uderzyły w sklepy działające w galeriach handlowych, które co chwile obejmowane były lockdownem. Aby przetrwać, musiały wykazać się potężną elastycznością oraz odpornością na nagły spadek obrotów. Według Polskiej Rady Centrów Handlowych w 2020 roku, centra i galerie odwiedziło o blisko 1/3 mniej klientów niż w 2019 roku.

To przełożyło się na znaczący spadek obrotów punktów handlowych oraz usługowych, który jest oceniany na około 26%. Rykoszetem ucierpiały także stale otwarte sklepy spożywcze działające w galeriach. Mimo wyłączenia ich spod lockdownu, w ich przypadku można mówić o spadku obrotów o 5%.

Jakie sklepy najlepiej radzą sobie w pandemii?

Według Polskiej Izby Handlu (PIH) najlepsza sytuacja utrzymuje się w tzw. sklepach małoformatowych, czyli nieprzekraczających powierzchni 300 metrów kwadratowych. Według PIH tylko w pierwszym półroczu 2020 roku ich obroty wzrosły o 6% w stosunku do analogicznego okresu rok wcześniej. Co ciekawe zanotowany wzrost zanotowano przy jednoczesnym spadku łącznej liczby transakcji aż o… 16%.

CZYTAJ TAKŻE: Obrona przed pomówieniami byłego pracownika

Czy sklepy uciekają do internetu?

Obecna sytuacja przyspieszyła transformację cyfrową wielu firm, w tym także tych działających w branży handlowej. Wielu przedsiębiorców szukało swoich szans na podreperowanie budżetu w sprzedaży w internecie. Rzeczywiście, jak wynika z danych PwC, sprzedaż w sieci wzrosła o 35% w porównaniu z 2019 rokiem. Dodajmy, że ta sama dynamika przed pandemią osiągała wartość 18%. Dodatkową zachętą do przeniesienia sprzedaży do internetu są statystyki GUS, z których wynika, że liczba konsumentów, którzy tylko w ostatnim kwartale zdecydowali się na zamówienie czegokolwiek online, wzrosła o 5%.

Prognozy dla branży handlowej

Jak wynika z różnych opracowań, najgorszy moment handel powinien mieć już za sobą. Według Adama Łąckiego, prezesa Krajowego Rejestru Długów - „rosnąca liczba zaszczepionych osób, a tym samym malejąca liczba zakażeń, wciąż niskie bezrobocie i znaczne oszczędności gospodarstw domowych to czynniki, które pozwalają na prognozowanie wzrostu konsumpcji wewnętrznej. Nie można też nie wspomnieć o ogromnej potrzebie wśród konsumentów odreagowania miesięcy ograniczeń, co będzie dodatkowym pozytywnym bodźcem dla wzrostu sprzedaży” - powiedział cytowany w raporcie KRD.

CZYTAJ TAKŻE: Koszt pracodawcy umowa zlecenie

Zatory płatnicze w handlu

Wciąż ogromnym problemem firm zajmujących się handlem są zatory płatnicze. Ze szczegółowych danych KRD wynika, że zadłużenie sektora można podzielić na dwie równe połowy. Ponad 1 mld to zadłużenie hurtowni. Za drugi miliard odpowiadają detaliści.

Sytuacji nie poprawia fakt, że wielu kontrahentów nie reguluje w terminie faktur. W ten sposób wygenerowano ponad 1,4 mld długu w branży. Problemy te są potęgowane przez długie terminy zapłaty sięgające 30 czy nawet 60 dni (!). To uderza przede wszystkim w małe firmy, które łatwo mogą stracić płynność finansową.

 

Prenumerata i newsletter “Magazynu Firma”

Aby otrzymać bezpłatną prenumeratę e-wydania “Magazynu Firma”, dopisz się do naszej listy mailingowej

To Cię zainteresuje

16 04 24

Wypadek przy pracy — obowiązki pracodawcy

Wypadek przy pracy, zgodnie z definicją prawną, jest sytuacją, która ma miejsce podczas wykonywania pracy lub w związku…
02 04 24

Headhunting – jak przebiega poszukiwanie talentów?

Rekrutacja pracowników na stanowiska liderskie lub o kluczowym znaczeniu dla firmy wymaga dużego wysiłku. Najlepsi specjaliści raczej nie…

Kiedy zwrot podatku 2023r? Jak przyspieszyć zwrot podatku

Chcesz wiedzieć kiedy otrzymasz zwrot podatku 2023? Urząd Skarbowy pozwala sprawdzić dokładny termin zwrotu. W artykule tłumaczymy co…
zwrot podatku
21 03 24

Składka zdrowotna dla przedsiębiorców. Znamy szczegóły.

Składka zdrowotna dla przedsiębiorców po nowemu. Właśnie poznaliśmy szczegóły zmian dotyczących składek płaconych przez przedsiębiorców. Zmiany mają wejść…
20 03 24

Najbardziej zadłużona branża w Polsce walczy z zatorami i wysokimi kosztami

Wysokie koszty zatrudnienia, zatory płatnicze i trudności w dostępie do finansowania to główne problemy branży handlowej. Ten najbardziej…
długi
11 03 24

Rynek leasingu bije rekordy. PKO Leasing umacnia się na pozycji lidera

PKO Leasing umocnił pozycję lidera w rekordowym dla leasingu roku W 2023 roku Grupa PKO Leasing udzieliła klientom finansowania…

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier