Z tego artykułu dowiesz się:

Niedziele handlowe 2022 czekają zmiany. Od 1 lutego nie będzie możliwe omijanie zakazu handlu. Co czeka handel od 1 lutego? I czy Żabka zwiększy przewagę?

NIedziele handlowe po nowemu. 1 lutego to data wejścia w życie przepisów uszczelniających zakaz handlu w niedzielę. Nie będzie można już korzystać z luk w prawie. Duże sklepy były otwarte mimo zakazu handlu. Od lutego to się skończy.

Choć zakaz handlu w niedziele jest z nami od dawna, od kilku tygodni obserwowaliśmy wzmożony ruch w kierunku otwierania sklepów w niedzielę. Również tych o większej powierzchni sprzedaży. Wszystko dlatego, że duże sieci korzystały z luki w przepisach. Wystarczyło, że sklepy te stały się punktami pocztowymi i mogły działać normalnie. Od 1 lutego takie sklepy będą musiały być zamknięte. Przepis dotknie przede wszystkim największe sieci, takie jak chociażby Auchan, Carrefour, Lidl, czy Dino ale także sklepy budowlane takie jak Leroy Merlin czy Castorama.

Niedziele handlowe od 1 lutego

1 lutego zaczyna obowiązywać w tej kwestii nowe prawo. Ustawodawca postanowił uszczelnić przepisy. Wprowadzono zapis, który pozwala na otwarcie sklepu w niedzielę niehandlową, jeśli punkt świadczy usługi pocztowe ale jednocześnie przychody z tej działalności przekraczają 40 procent całościowego przychodu.

CZYTAJ TAKŻE: Tylko jednej firmie nie zabrakło półprzewodników. Czy Lean to przeżytek?

Powoduje to sytuację, że duże sklepy nie będą mogły otworzyć swoich placówek. Nie są w stanie bowiem spełnić wymogu 40 procent przychodów z działalności pocztowej.

Sklepy otwarte w niedzielę

Na ograniczeniu konkurencji skorzysta bezdyskusyjnie Żabka. Model biznesowy sieci Żabka zakłada, że sklepy prowadzone są przez franczyzbiorców, którzy prowadzą działalność jako niezależni przedsiębiorcy. Już wcześniej korzystali z wyłączenia, które pozwala na otwarcie sklepu w niedzielę, że prowadzi się handel osobiście i na własny rachunek.

CZYTAJ TAKŻE: Prowadzisz małą firmę? Nie licz na tańszy gaz. Senacka poprawka w koszu

Przepisy pozwalają na to, by właścicielowi sklepu pomogli w prowadzeniu sklepu członkowie rodziny (np. małżonek czy dzieci). I Żabka korzysta właśnie z tej możliwości. Trudno znaleźć Żabkę, w której 40 proc. przychodu stanowią przesyłki pocztowe, czy bilety komunikacji miejskiej. Dlatego sieci Żabka wystarczy możliwość otwarcia sklepów przez franczyzbiorców. Jeśli więc chcesz handlować co niedzielę, pozostaje Ci wejście do sieci Żabka.

Zmiany w prawie nie oznaczają, że w niedziele nie zrobimy zakupów w ogóle w większych sklepach. Ustalono tzw. niedziele handlowe 2022. To takie niedziele, w które wszystkie sklepy mogą być otwarte na normalnych warunkach. Oto lista niedziel handlowych 2022

  • 30 stycznia
  • 10 kwietnia
  • 24 kwietnia
  • 26 czerwca
  • 28 sierpnia
  • 11 grudnia
  • 18 grudnia

W pozostałe niedziele zakupy da się zrobić wyłącznie w małych sklepach prowadzonych samodzielnie przez przedsiębiorcę.

Prenumerata i newsletter “Magazynu Firma”

Aby otrzymać bezpłatną prenumeratę e-wydania “Magazynu Firma”, dopisz się do naszej listy mailingowej

To Cię zainteresuje

06 06 24

Ile firm w Polsce założyli obcokrajowcy? Są najnowsze dane

Obcokrajowcy stawiają na JDG w Polsce. Tylko w I kw. 2024 r. otworzyli blisko 12 tys. firm [DANE…
dotacje_na_firmę

Zaskakujące dane z policyjnych rejestrów. Kradzieże w sklepach wyhamowały

Kradzieże w sklepach. Dane zaskakują. Kradzieży w sklepach coraz mniej. Jak długo to potrwa? W I kw. 2024…
kradzieże w sklepach

Regionalne Pożyczki dla Firm – Finansowanie dla Mikro, Małych i Średnich Przedsiębiorstw

Regionalne pożyczki dla firm to alternatywa dla zwykłych kredytów bankowych. Są finansowane ze środków unijnych i przeznaczone dla…
regionalne pożyczki dla firm
20 05 24

Kredyt Frankowy - Szanse Przedsiębiorców na Unieważnienie Umowy

Powszechnie uważa się, że największe szanse na unieważnienie umowy kredytowej mają konsumenci, co jest często podkreślane w kontekście…
kredyt

Skuteczne rozwiązywanie problemów w przedsiębiorstwie

W organizacji napotykanie wyzwań i ich skuteczne rozwiązywanie to umiejętność, którą nie każdy posiada. Zwłaszcza gdy mówimy o…

Ile trwa założenie działalności gospodarczej?

Założenie działalności gospodarczej wymaga spełnienia kilku formalności. Ile trwa założenie działalności gospodarczej? Formalności związane z uruchomieniem jednoosobowej działalności…

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier