2 min. czytania

Ile kosztuje polecony priorytet? Nowy cennik Poczty Polskiej 2022

polecony priorytet
Autor
Anna Nowakowska
Opublikowano
29 12 21
Z tego artykułu dowiesz się:

Od 1 stycznia 2022 Poczta Polska „zaktualizuje” cennik swoich usług. To oznacza podniesienie cen wielu popularnych usług pocztowych. Według operatora to pierwsza od trzech lat korekta cen przesyłek listowych wysyłanych do adresatów w Polsce. Ile kosztuje polecony priorytet wg cennika na 2022 rok? Sprawdziliśmy.

Ile kosztuje polecony priorytet? Będzie drożej niż dotąd

Poczta Polska zmienia cennik. Państwowy gigant dostał już zielone światło od Urzędu Komunikacji Elektronicznej, który jest regulatorem rynku pocztowego w Polsce. Spółka dość obszernie tłumaczy się ze zmian. Na to, ile kosztuje polecony priorytet w 2022 roku, złożyło się wiele czynników w tym koszty pracy i transportu.

Rosnące z roku na rok koszty pracy i transportu, ogólnoświatowy wzrost cen surowców wykorzystywanych przez Spółkę oraz spadający wolumen przesyłek listowych, przy zachowaniu wysokiego tempa inwestycji w podnoszenie swojej konkurencyjności na rynku, stały się impulsem do dokonania pierwszej od trzech lat modyfikacji cen przesyłek krajowych. Skala podwyżek wybranych usług w obrocie krajowym oscyluje w granicach od 2 do maksymalnie 11%” - czytamy w komunikacie.

Upraszczając – jest inflacja, są wydatki, więc trzeba podnieść ceny. Dla firm, które często wysyłają listy, oznacza to konieczność znaczącej korekty budżetu na usługi pocztowe w 2022 roku.

CZYTAJ TAKŻE: Startuje usługa e-doręczenia

Ile kosztuje polecony priorytet? Cennik Poczty w 2022 roku

Przesyłki listowe nierejestrowane zdrożeją w najpopularniejszych formatach ok. 30 groszy. Za zwykły list w wersji ekonomicznej w formacie „S” zapłacimy 3,60 zł, w formacie „M” - 4,30 zł, a „L” – 7,20 zł. Wersja priorytetowa tych samych przesyłek wyniesie odpowiednio 4,50 zł, 5,10 zł oraz 8 złotych.

Zdrożeją także listy polecone. Co ciekawe podwyżki w najmniejszym stopniu dotkną przesyłki polecone priorytetowe. W przypadku najmniejszego formatu listu „S” (kartka A4 złożona na pół) podwyżka wyniesie tylko 10 groszy. Ekonomiczny polecony będzie jednak droższy aż o 60 groszy! 

Za list polecony w wersji ekonomicznej w formacie „S” zapłacimy 6,50 zł, w formacie „M” -  7 zł, a „L” – 15,60 zł. Wersja priorytetowa tych samych przesyłek wyniesie odpowiednio 8,50 zł, 9 zł oraz 18,30 złotych.

Czym się różni list ekonomiczny od priorytetowego?

W przypadku przesyłki priorytetowej, jeśli nadamy go do godziny 15:00, powinien dotrzeć do adresata już następnego dnia roboczego. Z kolei list ekonomiczny, będzie podróżował do odbiorcy znaczenie wolniej, standardowym trybem. Co do zasady wynosi on trzy dni robocze po dniu nadania.

Gdzie można znaleźć pełny cennik usług pocztowych?

Pełny cennik usług pocztowych jest dostępny m.in. na stronie internetowej Poczty Polskiej. Wersja obowiązująca od 1.01.2022 r. dostępna jest pod tym linkiem.

Prenumerata i newsletter “Magazynu Firma”

Aby otrzymać bezpłatną prenumeratę e-wydania “Magazynu Firma”, dopisz się do naszej listy mailingowej

To Cię zainteresuje

16 04 24

Wypadek przy pracy — obowiązki pracodawcy

Wypadek przy pracy, zgodnie z definicją prawną, jest sytuacją, która ma miejsce podczas wykonywania pracy lub w związku…
02 04 24

Headhunting – jak przebiega poszukiwanie talentów?

Rekrutacja pracowników na stanowiska liderskie lub o kluczowym znaczeniu dla firmy wymaga dużego wysiłku. Najlepsi specjaliści raczej nie…

Kiedy zwrot podatku 2023r? Jak przyspieszyć zwrot podatku

Chcesz wiedzieć kiedy otrzymasz zwrot podatku 2023? Urząd Skarbowy pozwala sprawdzić dokładny termin zwrotu. W artykule tłumaczymy co…
zwrot podatku
21 03 24

Składka zdrowotna dla przedsiębiorców. Znamy szczegóły.

Składka zdrowotna dla przedsiębiorców po nowemu. Właśnie poznaliśmy szczegóły zmian dotyczących składek płaconych przez przedsiębiorców. Zmiany mają wejść…
20 03 24

Najbardziej zadłużona branża w Polsce walczy z zatorami i wysokimi kosztami

Wysokie koszty zatrudnienia, zatory płatnicze i trudności w dostępie do finansowania to główne problemy branży handlowej. Ten najbardziej…
długi
11 03 24

Rynek leasingu bije rekordy. PKO Leasing umacnia się na pozycji lidera

PKO Leasing umocnił pozycję lidera w rekordowym dla leasingu roku W 2023 roku Grupa PKO Leasing udzieliła klientom finansowania…

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier