Z tego artykułu dowiesz się:

Wśród większości naukowców panuje zgodna opinia, że szczyt czwartej fali zachorowań dotrze do Polski na przełomie września i października. Wielu przedsiębiorców głowi się nad tym, jak przygotować firmę do pracy zdalnej. Oto kilka kwestii, na które warto zwrócić uwagę.

Praca zdalna w erze wariantu Delta

COVID-19 pokazał, że w pracy zdalnej drzemie gigantyczny potencjał. Szacuje się, że około 50% działalności gospodarczych, które przystały na pracę zdalną lub hybrydową, odnotowało wzrost wydajności. Nielimitowany czas pracy, który nie podlega rygorystycznej kontroli, ma wiele zalet. Zdanie to potwierdza wiele firm.

Pracownicy, którzy nie muszą pracować "na gwizdek", a są tylko rozliczani z zadań, jakie mieli wykonać. Myślą bardziej kreatywnie, a także szybciej wykonują swoje zadania. Nawet po zakończeniu trzeciej fali pandemii wielu właścicieli firm zdecydowało się utrzymać ten model zatrudnienia. Rośnie też popularność pracy hybrydowej.

CZYTAJ TAKŻE: Dzień wolny na szczepienie przeciwko COVID-19. Czy przysługuje pracownikowi

Korzyści wynikające z tego modelu pracy dostrzega też ustawodawca. Trwają właśnie prace nad nowelizacją Kodeksu Pracy, które mają udzielić odpowiedzi na wiele kwestii, które wciąż nie zostały uregulowane. Warto na tę kwestię zwrócić dużą uwagę. Takie nowelizacje mogą znacznie ułatwić pracę w erze pandemii.

Podstawowe zasady pracy zdalnej

Właściciele działalności gospodarczych muszą jasno wskazać to miejsce, gdzie przebiega granica między dozwolonym użytkiem urządzeń. Zwłaszcza jeśli te są pracownikom wypożyczane na czas pracy zdalnej. Jeśli jest to na przykład firmowy laptop, to po powrocie do firmy nie powinno znajdować się tam prywatne oprogramowanie użytkownika.

Może rodzić to wiele sytuacji problematycznych. Gdyby w firmie nagle zjawiła się kontrola, która obejmowałaby kwestie legalności oprogramowania, to mogłoby okazać się, że wybrane narzędzie - mimo tego, że dozwolone do użytku prywatnego - jest zabronione do użytkowania komercyjnego.

Warto zwrócić też uwagę na kwestię bezpieczeństwa kont. Praca zdalna z założenia bazuje na pracy z domu. Warto uczulić pracowników, by z firmowych urządzeń nie łączyli się z publicznymi sieciami WiFi, na przykład w hotelach. To prosta droga do kradzieży haseł i ważnych danych firmowych.

Jak monitorować pracowników podczas pracy zdalnej?

Warto zastanowić się nad tym, czy warto tracić czas i środki na takie działania. Jeśli zespół wywiązuje się z powierzonych im zadań, to nie warto komplikować dodatkowo tego procesu. Jeśli menedżer ma w swoim zespole osoby, które lubią wstać nieco później, ale w zamian pracują popołudniem i wieczorem, to nie warto wprowadzać tu daleko idących zmian.

Kiedy jednak mamy w zespole osoby, których nie można obdarzyć takim pełnym zaufaniem, to dużo może dać oprogramowanie do zarządzania projektami, na przykład Trello czy Asana. Wszystkie działania są monitorowane, a przenoszenie tasków do kolejnych tablic sprawi, że zawsze będziemy wiedzieć, jak wygląda stopień zaawansowania projektu.

Widać więc dość dobrze, że odpowiedź na pytanie o to, jak przygotować firmę do pracy zdalnej jest dość elastyczna.

To Cię zainteresuje

Powstaje coraz więcej jednoosobowych firm. Częściej też wznawiane są zawieszone działalności

W pierwszym kwartale br. do rejestru CEIDG wpłynęło ponad 80 tys. wniosków dot. założenia jednoosobowej działalności gospodarczej. Tym…

Składki ZUS im niestraszne. Dlaczego przedsiębiorcy wolą JDG od spółki?

Dlaczego jednoosobowa działalność gospodarcza jest lepsza od spółki? Skąd wśród internetowych guru biznesowych taka niechęć do jednoosobowych działalności…
360ksiegowosc

Jak firmy zamierzają radzić sobie z wysoką inflacją? Mniej podwyżek, więcej kredytów i zwolnień

Dalszego wzrostu inflacji i kosztów prowadzenia działalności – tego obawia się odpowiednio 91% i 72% mikro, małych i…

Uśmiech „made in Turkey”. O co chodzi z nowym trendem na rynku i czy to bezpieczne rozwiązanie?

Ostatnio zrobiła się moda na tzw. turystykę stomatologiczną. Polacy wyjeżdżają np. do Turcji, żeby zafundować sobie hollywoodzki uśmiech.…
turystyka stomatologiczna
09 05 23

Pomysł na biznes – 5 nietypowych pomysłów, które mogą odnieść sukces w 2023 roku

Sklep spożywczy, wypożyczalnia samochodów, usługi fryzjerskie – to wszystko już jest! A gdyby tak zrealizować jakiś oryginalny pomysł…
Pomysł na biznes
04 05 23

Roczne rozliczenie składek ZUS – jest nowy wzór dokumentu

Roczne rozliczenie składki zdrowotnej to nowy obowiązek przedsiębiorców, który trzeba wypełnić w tym roku po raz pierwszy. Ostateczny…
roczne rozliczenie ZUS

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier