Jak układać harmonogram pracy?

grafik optymalny
Autor
redakcja
Opublikowano
23 11 22
Z tego artykułu dowiesz się:

Ułożenie grafiku dla pracowników to ogromne wyzwanie dla każdej osoby za to odpowiedzialnej. W danym miesiącu należy uwzględnić nie tylko urlopy i szkolenia, ale też i ewentualne dni wolne od pracy. Jak poprawnie ułożyć harmonogram pracy, aby był zgodny z przepisami kodeksu?

Co powinien zawierać grafik pracowniczy

Miesięczny harmonogram pracy to rozplanowanie dni pracy dla osób zatrudnionych w firmie (zakładzie pracy). Grafik tworzony jest dla każdego z pracowników, zatem powstaje na podstawie indywidualnych możliwości podwładnych. Harmonogram wszystkich pracowników musi zostać ułożony tak, aby jego normy były zgodne z Kodeksem pracy, a każdy pracownik mógł wyrobić miesięczną normę godzinową.

Planując harmonogram pracy - https://www.grafikoptymalny.pl/ - należy uwzględnić godzinę rozpoczęcia i zakończenia czasu pracy, dobę pracowniczą, wymiar czasu pracy, odpoczynki dobowe, odpoczynki tygodniowe, dni wolne od pracy oraz urlopy zamieszczone w planie urlopowym. Ponadto konieczne jest zapewnienie każdemu z pracowników wolnej niedzieli przynajmniej raz na 4 tygodnie.

Określenie liczby godzin w danym okresie rozliczeniowym

Do sporządzenia prawidłowego harmonogramu pracy niezbędne jest określenie, ile godzin każdy z pracowników powinien przepracować w danym okresie rozliczeniowym. Ustala się to poprzez pomnożenie liczby pełnych tygodni przez 40 (norma tygodniowa), a następnie dodanie iloczynu liczby 8 (norma dzienna) i liczby dni przypadających od poniedziałku do piątku, które nie zostały wcześniej uwzględnione w pełnych tygodniach.

Jeśli w danym miesiącu wypada jakieś święto (i nie jest to niedziela), będące dniem wolnym od pracy, od powyższego wyniku należy odjąć 8.

Doba pracownicza i odpoczynki dobowe

Podczas tworzenia harmonogramu pracy nie wolno zapominać, że pracownik musi mieć zapewnioną tzw. dobę pracowniczą. W praktyce oznacza to, że pracownik, który rozpoczyna pracę o wyznaczonej porze, nie może się jej podjąć ponownie przed upływem 24 godzin. Najprościej ujmując, osoba zaczynająca pracę o godzinie 8 rano powinna rozpocząć swoją dobę pracowniczą kolejnego dnia najwcześniej również o godzinie 8 rano.

Kodeks pracy zakłada, że pracownik powinien mieć zapewniony odpoczynek dobowy pomiędzy kolejnymi dniami pracy. Zgodnie z zapisem prawnym odstęp ten musi wynosić przynajmniej 11 godzin.

Harmonogram pracy w firmie

Przepisy Kodeksu pracy bezwzględnie nakazują przestrzeganie wszelkich norm, co sprawia, że układanie grafiku pracowniczego jest niezwykle czasochłonne. Tworzenie arkuszy kalkulacyjnych czy ręczne układanie harmonogramu jest mozolne i nie wyklucza popełniania błędów. Rozwiązaniem tego problemu jest korzystanie z narzędzia online, które automatycznie sporządza harmonogram pracy z uwzględnieniem wszelkich świąt, absencji oraz urlopów. Narzędzie funkcjonuje zgodnie z Kodeksem pracy, jest także kompatybilne z programem do ewidencji czasu pracy.

System tworzenia grafików roboczych online pomoże zaoszczędzić czas przeznaczony na układanie harmonogramu, a także zoptymalizować pracę firmy, a dzięki temu również zwiększyć jej zyski.

To Cię zainteresuje

Wysokie zarobki w IT i benefity się kończą. Programiści mają problemy ze znalezieniem pracy

Informatycy mają problem ze znalezieniem pracy? Eldorado w sektorze IT się kończy? Bajecznie wysokie zarobki, praca nawet dla…
informatyk

Jak działają programy lojalnościowe dla firm?

W dzisiejszym konkurencyjnym świecie biznesu zdobycie nowych klientów to tylko jedna część sukcesu. Równie ważne jest utrzymanie relacji…
program lojalnościowy

KRD: w tych powiatach jest największe zadłużenie na 1000 mieszkańców 

Średnie zadłużenie Polaków, według danych Krajowego Rejestru Długów, wynosi 20 tys. zł. Ale nie w każdym regionie kraju…

Stojaki na ulotki i materiały reklamowe

Stojaki na ulotki stały się nieodłącznym elementem współczesnych strategii marketingowych, służąc nie tylko jako praktyczne narzędzie do przechowywania…
stojaki-na-ulotki

Zarządzanie finansami w małej firmie: Kluczowe zasady i narzędzia

Zarządzanie finansami w małej firmie: Kluczowe zasady i narzędzia Skuteczne zarządzanie finansami jest kluczowe dla powodzenia każdej małej…
zarządzanie finansami

W jaki sposób system motywacyjny wspiera realizację strategicznych planów firmy?

Skuteczny system motywacyjny stanowi nie tylko narzędzie motywacji pracowników, ale także kluczowy element w osiąganiu strategicznych celów organizacji.…

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier