magazyn-firma

Jak układać harmonogram pracy?

grafik optymalny
Autor
redakcja
Opublikowano
23 11 22
Z tego artykułu dowiesz się:

Ułożenie grafiku dla pracowników to ogromne wyzwanie dla każdej osoby za to odpowiedzialnej. W danym miesiącu należy uwzględnić nie tylko urlopy i szkolenia, ale też i ewentualne dni wolne od pracy. Jak poprawnie ułożyć harmonogram pracy, aby był zgodny z przepisami kodeksu?

Co powinien zawierać grafik pracowniczy

Miesięczny harmonogram pracy to rozplanowanie dni pracy dla osób zatrudnionych w firmie (zakładzie pracy). Grafik tworzony jest dla każdego z pracowników, zatem powstaje na podstawie indywidualnych możliwości podwładnych. Harmonogram wszystkich pracowników musi zostać ułożony tak, aby jego normy były zgodne z Kodeksem pracy, a każdy pracownik mógł wyrobić miesięczną normę godzinową.

Planując harmonogram pracy - https://www.grafikoptymalny.pl/ - należy uwzględnić godzinę rozpoczęcia i zakończenia czasu pracy, dobę pracowniczą, wymiar czasu pracy, odpoczynki dobowe, odpoczynki tygodniowe, dni wolne od pracy oraz urlopy zamieszczone w planie urlopowym. Ponadto konieczne jest zapewnienie każdemu z pracowników wolnej niedzieli przynajmniej raz na 4 tygodnie.

Określenie liczby godzin w danym okresie rozliczeniowym

Do sporządzenia prawidłowego harmonogramu pracy niezbędne jest określenie, ile godzin każdy z pracowników powinien przepracować w danym okresie rozliczeniowym. Ustala się to poprzez pomnożenie liczby pełnych tygodni przez 40 (norma tygodniowa), a następnie dodanie iloczynu liczby 8 (norma dzienna) i liczby dni przypadających od poniedziałku do piątku, które nie zostały wcześniej uwzględnione w pełnych tygodniach.

Jeśli w danym miesiącu wypada jakieś święto (i nie jest to niedziela), będące dniem wolnym od pracy, od powyższego wyniku należy odjąć 8.

Doba pracownicza i odpoczynki dobowe

Podczas tworzenia harmonogramu pracy nie wolno zapominać, że pracownik musi mieć zapewnioną tzw. dobę pracowniczą. W praktyce oznacza to, że pracownik, który rozpoczyna pracę o wyznaczonej porze, nie może się jej podjąć ponownie przed upływem 24 godzin. Najprościej ujmując, osoba zaczynająca pracę o godzinie 8 rano powinna rozpocząć swoją dobę pracowniczą kolejnego dnia najwcześniej również o godzinie 8 rano.

Kodeks pracy zakłada, że pracownik powinien mieć zapewniony odpoczynek dobowy pomiędzy kolejnymi dniami pracy. Zgodnie z zapisem prawnym odstęp ten musi wynosić przynajmniej 11 godzin.

Harmonogram pracy w firmie

Przepisy Kodeksu pracy bezwzględnie nakazują przestrzeganie wszelkich norm, co sprawia, że układanie grafiku pracowniczego jest niezwykle czasochłonne. Tworzenie arkuszy kalkulacyjnych czy ręczne układanie harmonogramu jest mozolne i nie wyklucza popełniania błędów. Rozwiązaniem tego problemu jest korzystanie z narzędzia online, które automatycznie sporządza harmonogram pracy z uwzględnieniem wszelkich świąt, absencji oraz urlopów. Narzędzie funkcjonuje zgodnie z Kodeksem pracy, jest także kompatybilne z programem do ewidencji czasu pracy.

System tworzenia grafików roboczych online pomoże zaoszczędzić czas przeznaczony na układanie harmonogramu, a także zoptymalizować pracę firmy, a dzięki temu również zwiększyć jej zyski.

To Cię zainteresuje

Finansowanie aut firmowych - jakie są ich rodzaje?

Posiadanie floty samochodowej jest bardzo istotne z punktu widzenia większości firm. Pojazdy firmowe są wykorzystywane do realizacji usług…
28 03 23

Zatory płatnicze. Jest nowy rekord

Zatory płatnicze to bolączka polskich firm. Najnowsze dostępne badania wskazują, że zatory płatnicze osiągnęły rekordowy wynik. BIG Infomonitor,…
zatory-platnicze

Jak wybrać dobre biuro tłumaczeń?

Po nawiązaniu kontaktów biznesowych z zagranicznymi firmami poszukujesz biura tłumaczeń? Musisz dostarczyć przetłumaczone dokumenty do zagranicznej instytucji i…
biuro tłumaczeń
21 03 23

Rosną długi Polaków. Co powoduje największe zadłużenie?

Długi ma ponad 2,5 mln osób w Polsce, a całkowite zadłużenie wzrosło w 2022 roku o ponad 6…
długi

Badania produktu, czyli jak zrozumieć klienta i lepiej zaspokajać jego potrzeby

Produkt to kluczowy składnik, który tworzy więź między klientem a marką. Kluczowe jest więc to, aby móc prawidłowo…
badanie produktu
15 03 23

Limit płatności gotówkowych. Zmiany 2024

Zmienia się limit płatności gotówkowych. Płatność przy użyciu banknotów i monet będzie ograniczona. Limit płatności gotówkowych to temat,…
limit-gotowki

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier