Z tego artykułu dowiesz się:

Jednoosobowa działalność gospodarcza to marzenie wielu osób. Któż nie chciałby być sam sobie szefem? Sprawdzamy, czy bardziej opłaca się prowadzić własną mikrofirmę, czy może pracować na etacie!

Jednoosobowa działalność gospodarcza — czym jest?

Jednoosobowa działalność gospodarcza to jedna z najprostszych form prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce. Oczywiście, aby wystartować z własną firmą, musimy mieć pomysł na biznes, bądź umiejętności umożliwiające nam świadczenie usług. Poza tym konieczne jest dopełnienie pewnych formalności urzędowych. Wśród nich warto wymienić konieczność uzyskania wpisu do ewidencji działalności gospodarczej, stosownych zezwoleń/licencji/koncesji oraz ewentualnie dokumentów potwierdzających posiadanie wymaganych kwalifikacji lub uprawnień.

W pierwszej kolejności składamy w urzędzie gminy osobiście, bądź w formie elektronicznej wniosek CEIDG-1. Następnie, gdy już nasza firma zostanie zarejestrowana to ciąży na nas obowiązek zgłoszenia się do obowiązkowych ubezpieczeń poprzez złożenie formularza ZUA lub ZZA (w przypadku osób opłacających jedynie składkę zdrowotną). Ostatnim krokiem — w przypadku gdy osoba fizyczna jest płatnikiem VAT — jest rejestracja w odpowiednim dla miejsca zamieszkania urzędzie skarbowym (na formularzu VAT-R).

Wady i zalety prowadzenia jednoosobowej działalności gospodarczej

Prowadzenie jednoosobowej działalności gospodarczej to ciekawa przygoda, ale i jednocześnie potężne wyzwanie dla osób chcących poznać smak stania na czele własnej firmy. Oczywiście taka forma spełniania się pod względem zawodowym posiada swoje zalety i wady.

Do tych pierwszych zaliczamy:

  • małą ilość formalności jeśli chodzi o założenie i prowadzenie działalności,
  • możliwość korzystania z uproszczonej księgowości,
  • niski koszt zarejestrowania własnej działalności,
  • krótki czas przebrnięcia przez wszystkie czynności związane z rejestracją firmy.

Prowadzenie jednoosobowej działalności gospodarczej ma także dwie dość istotne wady (są to kwestie, na które trzeba szczególnie zwrócić uwagę, decydując się na prowadzenie firmy w pojedynkę). Mowa o wyłącznej odpowiedzialności właściciela firmy za jej zobowiązania oraz o tym, że istnienie i rozwój firmy oparte są tylko na naszej osobie.

Jednoosobowa działalność gospodarcza czy etat — co się bardziej opłaca?

Czas odpowiedzieć sobie na najważniejsze pytanie — co bardziej się opłaca — prowadzenie jednoosobowej działalności gospodarczej, czy praca na etacie? Etat kojarzy nam się przede wszystkim z pewną stabilnością zatrudnienia — najczęściej mamy możliwość pracowania na stałej umowie z określoną miesięczną pensją. Jeśli udało się nam wypracować w naszej firmie stabilną, uznaną pozycję, to możemy uważać się za spełnionych zawodowo. Często jednak zdarza się, że nasze ambicje tłumione są przez brak możliwości awansu i dalszego rozwoju.

Osoby przebojowe, o dynamicznej osobowości mogą czuć się w takich sytuacjach stłamszone bądź wypalone. Być może więc warto zainteresować się możliwością prowadzenia jednoosobowej działalności gospodarczej? Owszem, początki nigdy nie są łatwe. Z pewnością wiele godzin spędzicie na planowaniu, szukaniu pomysłu na ten wymarzony, rentowny pomysł na biznes. Jeśli jednak uda Wam się znaleźć jakąś opłacalną, rynkową niszę, to możecie odnieść ze swoją malutką firmą niesamowity sukces. Czy wiecie, że tacy magnaci, jak Steve Jobs, Bill Gates czy Jeff Bezos także zaczynali swoją przygodę z biznesem na świadczeniu drobnych usług, jak np. składanie komputerów na zamówienie?

Trudno udzielić jednoznacznej odpowiedzi na to, czy bardziej opłacalną opcją jest prowadzenie jednoosobowej działalności, czy może praca na etacie. Wszystko zależy od naszej osobowości i indywidualnych predyspozycji. Jeśli uwielbiacie wyzwania, macie smykałkę do zarabiania pieniędzy i milion pomysłów na prowadzenie biznesu, to decydując się na prowadzenie działalności gospodarczej, będziecie czuć się jak ryba w wodzie.

Statystyki pokazują, że niemal połowie jednoosobowych działalności gospodarczych nie udaje się przetrwać dwóch lat. Być może jednak taka forma aktywności zawodowej będzie dla Was okazją do zdobycia cennego doświadczenia i ważnym, przystankiem w drodze do prowadzenia dużego przedsiębiorstwa i zarabiania dużo potężniejszych niż w przypadku pracy na etacie pieniędzy? Decyzja należy do Was!

To Cię zainteresuje

06 11 23

Europaleta - podstawowa paleta transportowa

Co to jest Europaleta? Jaka jest konstrukcja europlalety?   W erze globalizacji i rosnącego znaczenia logistyki, efektywny transport…
25 10 23

Wypełniacz do prezentów - top 5 propozycji dla każdego

Prezentowanie upominków w sposób przemyślany i estetyczny to sztuka, która wymaga nie tylko kreatywności, ale i odpowiednich materiałów.…
06 10 23

Sukcesja w firmach rodzinnych: klucz do długotrwałego sukcesu biznesowego

Firmy rodzinne stanowią istotną część gospodarki na całym świecie. Charakteryzują się one unikalnymi cechami i wyzwaniami. Jednym z…
sukcesja

Jak efektywnie zarządzać czasem w małej firmie

Jak efektywnie zarządzać czasem w małej firmie? Poznaj sposoby na poprawę efektywności Prowadzenie małej firmy to pasjonujące wyzwanie,…
zarządzanie czasem
12 09 23

Jak poprawić komfort pracy w biurze? Ergonomia stanowiska pracy przy biurku

Praca w biurze to zwykle kilka, a czasem nawet kilkanaście godzin siedzenia przed monitorem i pisania na klawiaturze.…

W jaki sposób system motywacyjny wspiera realizację strategicznych planów firmy?

Skuteczny system motywacyjny stanowi nie tylko narzędzie motywacji pracowników, ale także kluczowy element w osiąganiu strategicznych celów organizacji.…

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier