Z tego artykułu dowiesz się:

Jednoosobowa działalność gospodarcza to marzenie wielu osób. Któż nie chciałby być sam sobie szefem? Sprawdzamy, czy bardziej opłaca się prowadzić własną mikrofirmę, czy może pracować na etacie!

Jednoosobowa działalność gospodarcza — czym jest?

Jednoosobowa działalność gospodarcza to jedna z najprostszych form prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce. Oczywiście, aby wystartować z własną firmą, musimy mieć pomysł na biznes, bądź umiejętności umożliwiające nam świadczenie usług. Poza tym konieczne jest dopełnienie pewnych formalności urzędowych. Wśród nich warto wymienić konieczność uzyskania wpisu do ewidencji działalności gospodarczej, stosownych zezwoleń/licencji/koncesji oraz ewentualnie dokumentów potwierdzających posiadanie wymaganych kwalifikacji lub uprawnień.

W pierwszej kolejności składamy w urzędzie gminy osobiście, bądź w formie elektronicznej wniosek CEIDG-1. Następnie, gdy już nasza firma zostanie zarejestrowana to ciąży na nas obowiązek zgłoszenia się do obowiązkowych ubezpieczeń poprzez złożenie formularza ZUA lub ZZA (w przypadku osób opłacających jedynie składkę zdrowotną). Ostatnim krokiem — w przypadku gdy osoba fizyczna jest płatnikiem VAT — jest rejestracja w odpowiednim dla miejsca zamieszkania urzędzie skarbowym (na formularzu VAT-R).

Wady i zalety prowadzenia jednoosobowej działalności gospodarczej

Prowadzenie jednoosobowej działalności gospodarczej to ciekawa przygoda, ale i jednocześnie potężne wyzwanie dla osób chcących poznać smak stania na czele własnej firmy. Oczywiście taka forma spełniania się pod względem zawodowym posiada swoje zalety i wady.

Do tych pierwszych zaliczamy:

  • małą ilość formalności jeśli chodzi o założenie i prowadzenie działalności,
  • możliwość korzystania z uproszczonej księgowości,
  • niski koszt zarejestrowania własnej działalności,
  • krótki czas przebrnięcia przez wszystkie czynności związane z rejestracją firmy.

Prowadzenie jednoosobowej działalności gospodarczej ma także dwie dość istotne wady (są to kwestie, na które trzeba szczególnie zwrócić uwagę, decydując się na prowadzenie firmy w pojedynkę). Mowa o wyłącznej odpowiedzialności właściciela firmy za jej zobowiązania oraz o tym, że istnienie i rozwój firmy oparte są tylko na naszej osobie.

Jednoosobowa działalność gospodarcza czy etat — co się bardziej opłaca?

Czas odpowiedzieć sobie na najważniejsze pytanie — co bardziej się opłaca — prowadzenie jednoosobowej działalności gospodarczej, czy praca na etacie? Etat kojarzy nam się przede wszystkim z pewną stabilnością zatrudnienia — najczęściej mamy możliwość pracowania na stałej umowie z określoną miesięczną pensją. Jeśli udało się nam wypracować w naszej firmie stabilną, uznaną pozycję, to możemy uważać się za spełnionych zawodowo. Często jednak zdarza się, że nasze ambicje tłumione są przez brak możliwości awansu i dalszego rozwoju.

Osoby przebojowe, o dynamicznej osobowości mogą czuć się w takich sytuacjach stłamszone bądź wypalone. Być może więc warto zainteresować się możliwością prowadzenia jednoosobowej działalności gospodarczej? Owszem, początki nigdy nie są łatwe. Z pewnością wiele godzin spędzicie na planowaniu, szukaniu pomysłu na ten wymarzony, rentowny pomysł na biznes. Jeśli jednak uda Wam się znaleźć jakąś opłacalną, rynkową niszę, to możecie odnieść ze swoją malutką firmą niesamowity sukces. Czy wiecie, że tacy magnaci, jak Steve Jobs, Bill Gates czy Jeff Bezos także zaczynali swoją przygodę z biznesem na świadczeniu drobnych usług, jak np. składanie komputerów na zamówienie?

Trudno udzielić jednoznacznej odpowiedzi na to, czy bardziej opłacalną opcją jest prowadzenie jednoosobowej działalności, czy może praca na etacie. Wszystko zależy od naszej osobowości i indywidualnych predyspozycji. Jeśli uwielbiacie wyzwania, macie smykałkę do zarabiania pieniędzy i milion pomysłów na prowadzenie biznesu, to decydując się na prowadzenie działalności gospodarczej, będziecie czuć się jak ryba w wodzie.

Statystyki pokazują, że niemal połowie jednoosobowych działalności gospodarczych nie udaje się przetrwać dwóch lat. Być może jednak taka forma aktywności zawodowej będzie dla Was okazją do zdobycia cennego doświadczenia i ważnym, przystankiem w drodze do prowadzenia dużego przedsiębiorstwa i zarabiania dużo potężniejszych niż w przypadku pracy na etacie pieniędzy? Decyzja należy do Was!

Prenumerata i newsletter “Magazynu Firma”

Aby otrzymać bezpłatną prenumeratę e-wydania “Magazynu Firma”, dopisz się do naszej listy mailingowej

To Cię zainteresuje

Zaskakujące dane z policyjnych rejestrów. Kradzieże w sklepach wyhamowały

Kradzieże w sklepach. Dane zaskakują. Kradzieży w sklepach coraz mniej. Jak długo to potrwa? W I kw. 2024…
kradzieże w sklepach

Skuteczne rozwiązywanie problemów w przedsiębiorstwie

W organizacji napotykanie wyzwań i ich skuteczne rozwiązywanie to umiejętność, którą nie każdy posiada. Zwłaszcza gdy mówimy o…
05 03 24

Minimalna pensja nie ochroni przed komornikiem?

Minimalna pensja stała się skuteczną ochroną przed egzekucją komorniczą. Zdaniem komorników - tak skuteczną, że nie pozwala na…
minimalna pensja

Jak zoptymalizować proces wysyłki w biznesie?

W czasach, kiedy każda sekunda liczy się w dostarczaniu produktów do klienta, sprawnie działający proces wysyłki jest niezbędny.…

Czy folder reklamowy to dobra forma promocji firmy i marki?

Czy folder reklamowy nadal może konkurować z dynamicznym światem marketingu cyfrowego. Czy to nadal skuteczna forma dotarcia do…

Rynek produktów bez opakowania notuje ogromne wzrosty. Ciekawy pomysł na biznes?

Rynek produktów bez opakowania notuje wzrosty. Bez pudełek sprzedaje się dziś nie tylko kaszę, ryż czy makaron ale…
produkty bez opakowania

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier