Z tego artykułu dowiesz się:

Jednoosobowa działalność gospodarcza to marzenie wielu osób. Któż nie chciałby być sam sobie szefem? Sprawdzamy, czy bardziej opłaca się prowadzić własną mikrofirmę, czy może pracować na etacie!

Jednoosobowa działalność gospodarcza — czym jest?

Jednoosobowa działalność gospodarcza to jedna z najprostszych form prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce. Oczywiście, aby wystartować z własną firmą, musimy mieć pomysł na biznes, bądź umiejętności umożliwiające nam świadczenie usług. Poza tym konieczne jest dopełnienie pewnych formalności urzędowych. Wśród nich warto wymienić konieczność uzyskania wpisu do ewidencji działalności gospodarczej, stosownych zezwoleń/licencji/koncesji oraz ewentualnie dokumentów potwierdzających posiadanie wymaganych kwalifikacji lub uprawnień.

W pierwszej kolejności składamy w urzędzie gminy osobiście, bądź w formie elektronicznej wniosek CEIDG-1. Następnie, gdy już nasza firma zostanie zarejestrowana to ciąży na nas obowiązek zgłoszenia się do obowiązkowych ubezpieczeń poprzez złożenie formularza ZUA lub ZZA (w przypadku osób opłacających jedynie składkę zdrowotną). Ostatnim krokiem — w przypadku gdy osoba fizyczna jest płatnikiem VAT — jest rejestracja w odpowiednim dla miejsca zamieszkania urzędzie skarbowym (na formularzu VAT-R).

Wady i zalety prowadzenia jednoosobowej działalności gospodarczej

Prowadzenie jednoosobowej działalności gospodarczej to ciekawa przygoda, ale i jednocześnie potężne wyzwanie dla osób chcących poznać smak stania na czele własnej firmy. Oczywiście taka forma spełniania się pod względem zawodowym posiada swoje zalety i wady.

Do tych pierwszych zaliczamy:

  • małą ilość formalności jeśli chodzi o założenie i prowadzenie działalności,
  • możliwość korzystania z uproszczonej księgowości,
  • niski koszt zarejestrowania własnej działalności,
  • krótki czas przebrnięcia przez wszystkie czynności związane z rejestracją firmy.

Prowadzenie jednoosobowej działalności gospodarczej ma także dwie dość istotne wady (są to kwestie, na które trzeba szczególnie zwrócić uwagę, decydując się na prowadzenie firmy w pojedynkę). Mowa o wyłącznej odpowiedzialności właściciela firmy za jej zobowiązania oraz o tym, że istnienie i rozwój firmy oparte są tylko na naszej osobie.

Jednoosobowa działalność gospodarcza czy etat — co się bardziej opłaca?

Czas odpowiedzieć sobie na najważniejsze pytanie — co bardziej się opłaca — prowadzenie jednoosobowej działalności gospodarczej, czy praca na etacie? Etat kojarzy nam się przede wszystkim z pewną stabilnością zatrudnienia — najczęściej mamy możliwość pracowania na stałej umowie z określoną miesięczną pensją. Jeśli udało się nam wypracować w naszej firmie stabilną, uznaną pozycję, to możemy uważać się za spełnionych zawodowo. Często jednak zdarza się, że nasze ambicje tłumione są przez brak możliwości awansu i dalszego rozwoju.

Osoby przebojowe, o dynamicznej osobowości mogą czuć się w takich sytuacjach stłamszone bądź wypalone. Być może więc warto zainteresować się możliwością prowadzenia jednoosobowej działalności gospodarczej? Owszem, początki nigdy nie są łatwe. Z pewnością wiele godzin spędzicie na planowaniu, szukaniu pomysłu na ten wymarzony, rentowny pomysł na biznes. Jeśli jednak uda Wam się znaleźć jakąś opłacalną, rynkową niszę, to możecie odnieść ze swoją malutką firmą niesamowity sukces. Czy wiecie, że tacy magnaci, jak Steve Jobs, Bill Gates czy Jeff Bezos także zaczynali swoją przygodę z biznesem na świadczeniu drobnych usług, jak np. składanie komputerów na zamówienie?

Trudno udzielić jednoznacznej odpowiedzi na to, czy bardziej opłacalną opcją jest prowadzenie jednoosobowej działalności, czy może praca na etacie. Wszystko zależy od naszej osobowości i indywidualnych predyspozycji. Jeśli uwielbiacie wyzwania, macie smykałkę do zarabiania pieniędzy i milion pomysłów na prowadzenie biznesu, to decydując się na prowadzenie działalności gospodarczej, będziecie czuć się jak ryba w wodzie.

Statystyki pokazują, że niemal połowie jednoosobowych działalności gospodarczych nie udaje się przetrwać dwóch lat. Być może jednak taka forma aktywności zawodowej będzie dla Was okazją do zdobycia cennego doświadczenia i ważnym, przystankiem w drodze do prowadzenia dużego przedsiębiorstwa i zarabiania dużo potężniejszych niż w przypadku pracy na etacie pieniędzy? Decyzja należy do Was!

Prenumerata i newsletter “Magazynu Firma”

Aby otrzymać bezpłatną prenumeratę e-wydania “Magazynu Firma”, dopisz się do naszej listy mailingowej

To Cię zainteresuje

Rekordowy wzrost kosztów pracy i jego wpływ na konkurencyjność przedsiębiorstw w Polsce

W pierwszym kwartale 2025 roku przeciętny koszt pracy w Polsce wzrósł o 3,4% w ujęciu rocznym. Jest to…

Zwolnienia grupowe: regionalne dysproporcje i sektory zagrożone

Z danych opublikowanych przez Powiatowe Urzędy Pracy wynika, że w pierwszym półroczu 2025 roku Polska zmaga się z…

Jak zwiększyć sprzedaż w małej firmie? Sprawdzone strategie na kryzys i konkurencję

W dzisiejszym dynamicznym świecie biznesu, gdzie konkurencja jest zacięta, a kryzysy potrafią zaskoczyć z dnia na dzień, zwiększenie…
11 06 25

„Zamykam firmę po 11 latach” – dramat mikroprzedsiębiorców przez nowe ceny energii i leasingów

Rosnące koszty energii, leasingów i składek ZUS zmuszają tysiące mikroprzedsiębiorców do zamykania firm. Poznaj prawdziwe historie, dane i…

Kryzysy, które czekają MŚP w 2025 roku. I jak się przed nimi bronić

Z jednej strony rekordowa liczba nowo zakładanych firm, z drugiej – rosnąca fala zamknięć i zawieszeń działalności. Rok…

Jakie są koszty zatrudnienia pracownika w Polsce? Analiza wszystkich wydatków

Jakie są koszty zatrudnienia pracownika w Polsce? Kompleksowy przewodnik dla pracodawców Zatrudnienie pracownika to dla firmy nie tylko…

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier