magazyn-firma
2 min. czytania

Karta podatkowa bez tajemnic

pieniądze
Autor
Anna Nowakowska
Opublikowano
02 03 21
Z tego artykułu dowiesz się:

Karta podatkowa to jeden z czterech sposobów rozliczania się z podatku. Z pewnością jest to forma najprostsza. Idealna dla tych, którzy mają problemy z liczeniem. Dlaczego? Ponieważ wysokość podatku w przypadku karty podatkowej jest stała.

Brak księgowości, brak comiesięcznych wielogodzinnych wyliczeń i brak konieczności składania tradycyjnych PIT-ów skutecznie przekonują podatników prowadzących działalność gospodarczą do korzystania z właśnie tej formy rozliczania się z Urzędem Skarbowym. Niestety, jak każde rozwiązanie poza zaletami karta podatkowa ma także parę wad.

CZYTAJ TAKŻE: Jaka forma opodatkowania będzie najlepsza

Jaki podatek przy karcie podatkowej

Wysokość zobowiązania podatkowego jest znana od samego początku i co najważniejsze nie jest uzależniona od dochodu. Podczas jej ustalania brane są pod uwagę: rodzaj działalności, liczba zatrudnianych pracowników oraz liczba mieszkańców w gminie, w której prowadzona jest działalność.

Kiedy zgłosić chęć rozliczania się kartą podatkową

Zainteresowany rozliczaniem się w ramach karty podatkowej przedsiębiorca, powinien złożyć do naczelnika urzędu skarbowego właściwego ze względu na miejsce prowadzenia działalności PIT-16. Formularz jest od razu wnioskiem o zastosowanie opodatkowania w formie karty podatkowej. Dokument należy złożyć przed rozpoczęciem prowadzenia działalności gospodarczej. Innym sposobem jest wskazanie karty podatkowej jako formy rozliczenia już we wniosku o założenie działalności do CEiDG. Ważne, by zgłoszenia dokonać przed rozpoczęciem prowadzenia biznesu. Z kolei zmiana dotychczasowej formy opodatkowania na kartę podatkową jest możliwa tylko poprzez zgłoszenie dokonane do 20 stycznia roku, w którym przedsiębiorca chce rozliczać się w ten sposób. Jest to termin nieprzekraczalny, oznacza to że po jego upływie zmiana formy opodatkowania nie będzie możliwa.

CZYTAJ TAKŻE: Kiedy jest możliwa zmiana formy opodatkowania

Naczelnik urzędu skarbowego w terminie miesiąca podejmuje decyzję o wydaniu zgody na korzystanie z karty podatkowej. Jeśli rozstrzygnięcie będzie pomyślne dla przedsiębiorcy, naczelnik od razu wskaże wysokość comiesięcznej daniny.

CZYTAJ TAKŻE: Kto musi zostać podatnikiem VAT

Jakie minusy ma karta podatkowa

Przepisy zawężają grupę podmiotów, które mogą rozliczać się kartą podatkową. Wykluczenie obejmuje między innymi: osoby prowadzące rolniczą działalność gospodarczą, małżonków przedsiębiorców prowadzących działalność w tym samym zakresie, wytwarzających towary opodatkowane akcyzą.

CZYTAJ TAKŻE: Przygotuj się na nowe podatki. I to szybko

Brak powiązania wysokości podatku z osiągniętym dochodem powoduje, że nawet gdy biznes nie przynosi zysków, podatnik musi przekazywać skarbówce ustaloną przez naczelnika kwotę. A poniesionej straty nie będzie można rozliczyć nawet w następnych latach. Brak konkretnego dochodu będzie dużą przeszkodą w negocjacjach z bankiem na temat ewentualnego kredytu.

To Cię zainteresuje

28 03 23

Zatory płatnicze. Jest nowy rekord

Zatory płatnicze to bolączka polskich firm. Najnowsze dostępne badania wskazują, że zatory płatnicze osiągnęły rekordowy wynik. BIG Infomonitor,…
zatory-platnicze
21 03 23

Rosną długi Polaków. Co powoduje największe zadłużenie?

Długi ma ponad 2,5 mln osób w Polsce, a całkowite zadłużenie wzrosło w 2022 roku o ponad 6…
długi
15 03 23

Limit płatności gotówkowych. Zmiany 2024

Zmienia się limit płatności gotówkowych. Płatność przy użyciu banknotów i monet będzie ograniczona. Limit płatności gotówkowych to temat,…
limit-gotowki

Saxo Bank z nowymi produktami dla klientów. Gratka dla inwestorów

Saxo Bank, duński bank inwestycyjny rozwija ofertę dla polskich klientów. Instytucja wyspecjalizowana w obsłudze inwestorów zapowiada zmiany w…
saxo bank
01 03 23

W co inwestować w 2023?

Inwestowanie to jedna z ważnych dziedzin finansów osobistych, która pozwala pomnażać posiadane środki pieniężne. Istnieje wiele sposobów inwestowania,…
25 02 23

Umowa zlecenie – stawka godzinowa 2023

Minimalna stawka godzinowa w umowie zleceniu jest wyraźnie określona. Nie może wynosić mniej. Ile więc trzeba zapłacić za…
umowa-zlecenie

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier