3 min. czytania

Kasa zapomogowo-pożyczkowa w firmie także dla zleceniobiorców

kasa zapomogowa
Autor
Adam Adamski
Opublikowano
09 06 21
Z tego artykułu dowiesz się:

Kasa zapomogowo-pożyczkowa będzie dostępna również dla zleceniobiorców. To ważna zmiana względem przepisów, które obowiązują w Polsce od blisko 30 lat.

Czy kasy zapomogowo-pożyczkowe są komuś potrzebne?

Jeśli komuś wydaje się, że kasy zapomogowo-pożyczkowe to relikt przeszłości lub domena przedsiębiorstw, lub instytucji państwowych, polecamy najnowsze statystyki Głównego Urzędu Statystycznego, według których w Polsce działa aż 934 pracowniczych kas zapomogowo-pożyczkowych.

Dofinansowanie posiłków – tego chcą pracownicy

Wśród nich jest wiele prywatnych i stosunkowo niedużych firm. To nic innego jak wewnętrzne instytucje samopomocowe, które działają w ramach pracodawcy, ale utrzymują się z pracowniczych wkładów.

Najczęściej udzielanym przez nie wsparciem są pożyczki. Zapomogi stanowią niewielką część operacji.

Kto może założyć kasę zapomogowo-pożyczkową

Obecne przepisy regulujące działalność tego typu podmiotów pochodzą sprzed prawie 30 lat. Mowa o Rozrządzeniu Rady Ministrów z 19 grudnia 1992 roku w sprawie pracowniczych kas zapomogowo-pożyczkowych oraz spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych w zakładach pracy.

Trzeba przyznać, że ten akt prawny został skrojony na miarę ówczesnej gospodarki, w której to etat był podstawą pracy zarobkowej. Z biegiem lat, coraz większa część osób, była poza możliwościami działania takiego mechanizmu. Mowa, chociażby o zleceniodawcach lub wykonawcach dzieła… wszystko do czasu.

Sprawozdanie finansowe. Kto musi je złożyć

Rząd właśnie rozszerzył katalog osób, które mogą założyć kasę zapomogowo-pożyczkową do zleceniobiorców oraz osób wykonujących dzieło. Kiedy nowe przepisy wejdą w życie KZP w ramach firmy będzie mogło założyć co najmniej 10 osób wykonujących pracę zarobkową, a nie jak dotąd 10 pracowników etatowych.

Co więcej, teraz będzie można to zrobić zdalnie, np. poprzez spotkanie na wideokonferencji. To oznacza, że zleceniobiorcy, którzy nigdy fizycznie nie przebywali w tym samym czasie w jednym miejscu, mogą założyć własną KZP. A co jeśli na taki pomysł „wpadną” Twoi zleceniobiorcy?

Pracodawca a kontrola nad kasami zapomogowo-pożyczkowymi

Możliwości kontroli czy wpływu pracodawcy na działalność KZP są ograniczone. Dotąd były one domeną firm, w których działały związki zawodowe, co rozwiązywało problem w wielu przedsiębiorstwach. Kasy po prostu nie powstawały.

Autorzy nowych przepisów poszli jednak dalej. Według nowej ustawy tam, gdzie organizacji związkowej nie ma, kontrolę nad KZP będzie miała rada pracowników. A jeśli i ta nie istnieje, wyznaczana będzie reprezentacja osób, które wykonują pracę zarobkową. I tutaj pojawia się pole do działania  pracodawcy, który ustala tryb wyłaniania takiej reprezentacji.

Coraz mniej kredytów dla przedsiębiorców. Banki nie ufają MŚP

Czy kasy zapomogowo-pożyczkowe są potrzebne?

Ministerstwo rozwoju, które opracowało projekt ustawy ws. kas zapomogowo-pożyczkowych wystawiło „laurkę” takim rozwiązaniom, wskazując na istotną rolę jaką pełnią w obszarze polityki społecznej. „Dają pracownikom możliwość uzyskania potrzebnych środków finansowych, które nie są obciążone dodatkowymi kosztami w postaci prowizji czy odsetek. Przede wszystkim są  wsparciem dla osób, które są w trudnej sytuacji” – ocenia cytowana na stronie resortu, wiceminister rozwoju, pracy i technologii Olga Semeniuk.

Employer Branding a Kasa Zapomogowo-Pożyczkowa

Na problematykę kas warto spojrzeć przez pryzmat employer brandingu, czyli budowania marki pracodawcy na rynku zatrudnienia. Coraz więcej firm w swoich raportach CSR, a nawet w ogłoszeniach rekrutacyjnych, jako atut podaje działalność Kasy Zapomogowo-Pożyczkowej w przedsiębiorstwie! Trzeba pamiętać, że w wielu sytuacjach może być to niskokosztowy sposób na podniesienie wartości firmy na rynku pracy i budowania jej wizerunku jako miejsca przyjaznego dla inicjatyw pracowniczych.

 

To Cię zainteresuje

Powstaje coraz więcej jednoosobowych firm. Częściej też wznawiane są zawieszone działalności

W pierwszym kwartale br. do rejestru CEIDG wpłynęło ponad 80 tys. wniosków dot. założenia jednoosobowej działalności gospodarczej. Tym…

Pożyczka hipoteczna - jak działa

Pożyczka hipoteczna to specjalny rodzaj kredytu, który jest zabezpieczony na nieruchomości. Jest to popularna forma finansowania zakupu domu…
pożyczka hipoteczna

8 na 10 firm w Polsce ma problem z klientami niepłacącymi na czas - wnioski z raportu EPR 2023

Nieterminowe płatności to zmora polskiego biznesu. Wyniki z raportu Euroean Payment Report 2023. Brak możliwości dalszego rozwoju przedsiębiorstwa,…
płatności

Wreszcie wygrała ergonomia. Zakładanie konta firmowego bez zbędnych formalności

Biznes to nie tylko pasja, współpraca i konsekwencja w działaniu, ale także… formalności, które czasem mogą przytłaczać. Dzięki…
credit agricole
10 05 23

Najlepszy prezent na komunię. Ile goście wkładają do koperty na komunię?

Maj to miesiąc komunii świętych. Jednym z bardziej kontrowersyjnych tematów jest odpowiedź na pytanie jaki jest najlepszy prezent…
prezent na komunię
27 04 23

Kredyty dla mikroprzedsiębiorców. Liczba kredytów dla małych firm. Dane BIK

Kredyty dla mikroprzedsiębiorców zmieniają strukturę. Wiele firm ratuje się kredytami obrotowymi, spory spadek notują kredyty inwestycyjne.  Oto dane …
kredyty

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier