Z tego artykułu dowiesz się:

Na tę informację czekało wielu przyszłych nowożeńców, a także firm działających w branży weselnej. Rząd przedstawił swój harmonogram odmrażania gospodarki, w którym znalazły się również wesela i przyjęcia komunijne. Kiedy będzie można zrobić wesele i na jakich zasadach? Odpowiadamy.

Wesele na zewnątrz czy w środku?

Pierwszy krok w stronę odblokowania wesel będzie miał miejsce od 15 maja 2021 roku. Jeśli ktoś jednak wyobraża sobie tradycyjną imprezę w domu weselnym, hotelu, czy remizie, zapewne się rozczaruje. Od tego bowiem dnia będzie można organizować wesela… pod chmurką. W dalszym ciągu nie ma mowy o przyjęciach pod dachem. A zatem wesela bardziej będą przypominały majówkowego grilla, niż tradycyjne święto nowożeńców.

CZYTAJ TAKŻE: Długi w gastronomii rosną, ale nowe lokale wciąż powstają

Dokładnie takie same wytyczne dotyczą przyjęć pierwszokomunijnych. O imprezie w lokalu również można zapomnieć. Po 15 maja dopuszczalne będą wyłącznie przyjęcia na zewnątrz lokali.

Wesele na zewnątrz. Ile osób na weselu na zewnątrz?

Oprócz ograniczeń co do miejsca organizacji przyjęcia będą obowiązywały także limity uczestników. Nie będzie to huczna impreza, bowiem nowożeńcy na takie przyjęcie mogą zaprosić maksymalnie 25 osób. Niewykluczone jednak, że na liście gości będą się mogły znaleźć tylko 23 osoby, bowiem z informacji przedstawionej podczas środowej (28.04) konferencji prasowej nie wynika, czy liczba 25 obejmuje również nowożeńców, czy też nie. Na szczegóły w tej sprawie będzie trzeba zapewne poczekać na rozporządzenie, które uściśli to niedopowiedzenie.

Co oznacza ścisły reżim sanitarny?

W przypadku wesel organizowanych pod chmurką, najmniejszym zmartwieniem może okazać się nakaz zachowania ścisłego reżimu sanitarnego. Niemniej jednak między stolikami będzie musiał być zachowany bezpieczny dystans. Ograniczona będzie także liczba osób przypadających na stolik, a zatem regulacje w tym względzie będą analogiczne do… ogródków restauracyjnych, które również zostaną „odblokowane” w maju.

CZYTAJ TAKŻE: Wyższa emerytura dla nowych emerytów, czyli o pozytywnym aspekcie koronawirusa

Kiedy wesela będzie można organizować wewnątrz budynków?

Powody do nieco większej radości mogą mieć pary, które swój ślub oraz wesele zaplanowały po 29 maja 2021 roku. Zgodnie z zapowiedzią premiera Mateusza Morawieckiego oraz ministra zdrowia Adama Niedzielskiego, zarówno wesela jak i przyjęcia komunijne będzie można organizować w lokalach.

Zasady organizacji wesel w lokalach

Choć wesela po 29 maja będą bardziej przypominały te tradycyjne, również nie będzie na nich zbyt tłoczno. Limit osób w tym przypadku został podniesiony do 50 osób. Nadal nie wiadomo, czy należy wliczać w ten limit nowożeńców, czy też nie.

Również po 29 maja dopuszczalna będzie organizacja przyjęć komunijnych w lokalach.

Reżim sanitarny podczas wesel po 29 maja

Po 29 maja br. wesela będą mogły być organizowane w ścisłym reżimie sanitarnym. Również będzie obowiązywało zachowanie bezpiecznych odległości między stolikami, oraz limity osób, które będą mogły siedzieć przy jednym stole. Obostrzenia będą więc analogiczne do tych, jakie mają zostać zastosowane dla gastronomii wewnętrznej.

 

 

Prenumerata i newsletter “Magazynu Firma”

Aby otrzymać bezpłatną prenumeratę e-wydania “Magazynu Firma”, dopisz się do naszej listy mailingowej

To Cię zainteresuje

Zastosowanie laktozy w proszku w różnych branżach

Laktoza, naturalny cukier obecny w mleku, posiada szerokie zastosowanie zarówno w przemyśle farmaceutycznym, jak i spożywczym. W postaci…

Franczyza gastronomiczna – wszystko, co musisz wiedzieć przed jej podjęciem

Jeśli chcesz osiągnąć sukces w gastronomii, musisz zbudować reputację lokalu. Początek może być trudny. Klienci preferują miejsca, które…
franczyza-gastronomiczna

Ile trwa założenie działalności gospodarczej?

Założenie działalności gospodarczej wymaga spełnienia kilku formalności. Ile trwa założenie działalności gospodarczej? Formalności związane z uruchomieniem jednoosobowej działalności…

40 tys. na start biznesu. Alior Bank rusza z franczyzą

Alior Bank uruchomił program franczyzowy, w ramach którego dofinansowuje otwarcie placówki partnerskiej. Przedsiębiorcy mogą uzyskać nawet do 40…
alior_bank

Braki kadrowe w budowlance. Oto wolne miejsca pracy branży budowlanej

W porównaniu z końcem 2023 r. branża budowlana rozpoczęła rok w całkiem dobrych nastrojach. W styczniu 2024 r. wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury…

Działalność nierejestrowana 2024. Kiedy potrzebna jest kasa fiskalna?

Działalność nierejestrowana to dobry sposób na przetestowanie swojego biznesu i ułatwienie polegające na możliwości poprowadzenia firmy niewielkich rozmiarów.…
działalność nierejestrowana 2024

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier