3 min. czytania

Koszty zatrudnienia pracownika. Jak liczyć?

Autor
Szymon Ostrowski
Opublikowano
06 05 21
Z tego artykułu dowiesz się:

Jak liczyć koszty zatrudnienia pracownika?

Wiele osób wychodzi z mylnego założenia, że jedyne koszta zatrudnienia, jakie ponosi szef, to kwota, jaką co miesiąc oglądamy na pasku lub widzimy na naszym rachunku bankowym. To bardzo dalekie od prawdy stwierdzenie. Praktyka pokazuje, że łączna kwota, jaką firma musi zapłacić za jednego pracownika, może być o wiele wyższa. Jak obliczyć łączny koszt zatrudnienia pracownika?

CZYTAJ TAKŻE: Koszt pracodawcy umowa zlecenie

Koszty zatrudnienia pracownika. Co wpływa na wysoki koszt zatrudnienia pracownika w Polsce?

Przede wszystkim obowiązujący porządek prawny. Firmy nie mają zbyt wielu możliwości - zwłaszcza, gdy porównamy je do wielu innych gospodarek z Europy - by uelastycznić koszty zatrudnienia w taki sposób, by nie odbiło się to na kondycji finansowej firmy lub na modelu zatrudnienia.

Jeśli pracownik otrzymuje co miesiąc trzy tysiące złotych „na rękę”, to warto zdać sobie sprawę z tego, że aby tę kwotę udało się uzyskać, przełożony opłacił za niego jeszcze choćby składkę zdrowotną, rentową, emerytalną, chorobową, wypadkową, na fundusz pracy czy na tak zwane świadczenia.

Skutkuje to tym, że coraz więcej działalności gospodarczych w Polsce szuka cięć. Nie pomaga też niepewna sytuacja wielu firm, którą zawdzięczamy pandemii koronawirusa. Po stronie dodatkowych kosztów warto wskazać też na odgórnie narzucone podniesienie pensji minimalnej.

CZYTAJ TAKŻE: Koszt całkowity zatrudnienia pracownika w 2021 roku

Dodatkowe koszty pracownika zatrudnionego na umowę o pracę

Poza kosztami „podatkowymi” występuje też szereg innych opłat, które mniej lub bardziej mogą nadszarpnąć firmowy budżet. Jeśli firma chce dysponować całościowym obrazem kosztów, jakie generuje wybrany pracownik, trzeba spojrzeć też na premie - zarówno te zapisane w regulaminie jak i ewentualne świadczenia uznaniowe. 

Kosztem może być też premia, a także - w przypadku niektórych form zatrudnienia - konieczność uiszczenia obowiązkowego dodatku za pracę w godzinach nadliczbowych lub na nockach. Jeśli wybrana osoba pracuje na przykład na stanowisku ochroniarza na umowę o pracę, to za każdy nocny dyżur przysługuje takiej osobie dodatkowa - zależna od miesiąca - gratyfikacja finansowa.

CZYTAJ TAKŻE: Pomysł na biznes. Jak zarabiać na dowozach jedzenia i zakupów?

Pośrednim kosztem może być też konieczność wyposażenia stanowiska pracy oraz zakupu oprogramowania, jednak w tym przypadku o wiele lepiej spojrzeć na taki koszt jak na inwestycję. Jeśli osoba, którą zatrudniamy, sprawdzi się, to jej nadrzędnym zadaniem jest wygenerowanie odpowiednio wysokiego przychodu, by ten z nawiązką pokrył koszty zatrudnienia.

Na pewno warto zwrócić też uwagę na to - że po stronie kosztów można próbować wskazać na wszystkie sytuacje, kiedy musimy pokrywać wynagrodzenie pracownika, którego nie ma w pracy. W tym gronie szczególnie rzuca się w oczy chorobowe oraz urlop wypoczynkowy. Oczywiście, są one jak najbardziej wskazane (by odpocząć od pracy lub w sytuacji, kiedy trzeba podreperować zdrowie), ale fakt pozostaje faktem - do pewnego momentu to firma płaci za taką osobę.

Jak liczyć całkowity koszt zatrudnienia pracownika?

Przede wszystkim trzeba zastanowić się nad formułą zatrudnienia takiej osoby. Z oczywistych względów, szczególnie wysokie składki - a także szereg obowiązków i wymogów - spoczywa na firmie, która będzie zatrudniać w ramach umowy o pracę.

CZYTAJ TAKŻE: Jak najtaniej zatrudnić pracownika?

Najmniejsze koszty zatrudnienia stale i niezmiennie generują osoby z własną działalnością gospodarczą. W ich przypadku odpadają też obowiązkowe świadczenia czy konieczność zachowania okresu wypowiedzenia. Aby dokładnie poznać wszystkie koszta związane z tym, ile będzie nas kosztował pracownik w różnych modelach zatrudnienia, można skorzystać też z ogólnodostępnych, darmowych kalkulatorów wynagrodzeń online. 

 

Prenumerata i newsletter “Magazynu Firma”

Aby otrzymać bezpłatną prenumeratę e-wydania “Magazynu Firma”, dopisz się do naszej listy mailingowej

To Cię zainteresuje

Braki kadrowe w budowlance. Oto wolne miejsca pracy branży budowlanej

W porównaniu z końcem 2023 r. branża budowlana rozpoczęła rok w całkiem dobrych nastrojach. W styczniu 2024 r. wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury…

O ile wzrosły zarobki Ukraińców w 2023 r.? Czy Polska jest atrakcyjnym miejscem pracy?

O ile wzrosły zarobki Ukraińców w 2023r? Czy Polska jest wciąż atrakcyjna dla pracowników ze wschodu? Postanowiliśmy sprawdzić…
zarobki-ukrainy

Zmiana pracy. Ilu pracowników myśli o zwolnieniu się?

Koniec roku to naturalny czas podsumowań i planowania przyszłości. Również tej zawodowej. A polscy pracownicy, jak wynika z…
zmiana pracy
12 09 23

Jak poprawić komfort pracy w biurze? Ergonomia stanowiska pracy przy biurku

Praca w biurze to zwykle kilka, a czasem nawet kilkanaście godzin siedzenia przed monitorem i pisania na klawiaturze.…

W jaki sposób system motywacyjny wspiera realizację strategicznych planów firmy?

Skuteczny system motywacyjny stanowi nie tylko narzędzie motywacji pracowników, ale także kluczowy element w osiąganiu strategicznych celów organizacji.…

Firma sprzątająca — czy warto korzystać z usług firm sprzątających?

Dbanie o czystą i zadbaną przestrzeń to wymagające zadanie, z którym muszą mierzyć się zarówno osoby prywatne, jak…
Firma sprzątająca — czy warto korzystać z usług firm sprzątających? Sprawdź!

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier