2 min. czytania

Kwota wolna od zajęcia. Ile może zabrać komornik w 2024 roku?

kwota wolna od zajęcia
Autor
Maciej Nowicki
Opublikowano
19 01 24
Z tego artykułu dowiesz się:

Biznes to nie tylko wysokie zyski. Jeśli zadłużenie jest zbyt duże i nie jesteśmy w stanie go obsługiwać, często dochodzi do egzekucji komorniczej. Wtedy pojawia się pytanie, ile może zabrać komornik w 2024 roku?

Co robi komornik?

Komornik jest funkcjonariuszem publicznym, który ściąga niezapłacone należności. Może to robić na mocy tytułów egzekucyjnych. Komornik ma prawo zajmowac i egzekwować majątek dłużnika. Trzeba jednak pamiętać, że prawo określa limity i zasady, które regulują zakres uprawnień komornika. Wszystko po to by chronić  interesy dłużników i nie zostawić osoby zadłużonej bez środków do życia.

Egzekucja komornicza - jak wygląda?

Egzekucja komornicza to ostatni etap odzyskiwania długów. Najpierw wierzyciel składa wniosek o wszczęcie egzekucji komorniczej w sądzie, który wydał tytuł egzekucyjny. Komornik zawiadamia dłużnika o wszczęciu egzekucji, dostarczając mu odpis tytułu egzekucyjnego oraz informacje o planowanych działaniach. Jeśli dłużnik nie zapłaci długu, to komornik ma prawo przystąpić do egzekucji nieruchomości. Proces ten obejmuje licytację nieruchomości, a uzyskane środki są przeznaczane na spłatę wierzyciela. Komornik może w trakcie egzekucji zająć ruchomości. To np. sprzęt domowy, czy pojazdy. Potem ruchomości sprzedaje się na licytacji. Podczas egzekucji komornik ma prawo zająć też pieniądze na rachunku bankowym.

CZYTAJ TAKŻE:

Limit płatności gotówkowych 2024. Jak się zmienia

ZPP broni gotówki. Chce zablokować limity transakcji gotówkowych

Kwoty wolne od zajęcia i egzekucji w 2024 roku?

Warto wiedzieć, że prawo określa kwoty wolne od zajęcia. Wysokość kwoty minimalnej to równowartość wynagrodzenia minimalnego. Limit nie obowiązuje w przypadku długu alimentacyjnego.

Jeśli dłużnik, względem którego toczy się postępowanie komornicze, jest osobą pracującą, komornik zapewne wejdzie na jego wynagrodzenie. To, jaką część wynagrodzenia zajmie na poczet spłaty długów, zależy w takim przypadku głównie od wysokości pobieranej wypłaty oraz rodzaju umowy na podstawie której zadłużony świadczy pracę.

Jeżeli zajęcie komornicze dotyczy długów wynikających z zaliczek to ograniczenie to wynosi 75% minimalnego wynagrodzenia. W przypadku kar pieniężnych nałożonych na pracownika zajęcie wyniesie 90% minimalnego wynagrodzenia za pracę w danym roku.

Ile może zabrać komornik z umowy o pracę?

Kodeks pracy określa, że dłużnik zatrudniony na umowę o pracę musi otrzymać minimalne wynagrodzenie za pracę. Gdy zarabia więcej, reszta zostanie przekazana komornikowi. W 2024 roku dwa razy rośnie wynagrodzenie. Do końca czerwca będzie t0 3055 zł netto.

Ile może zabrać komornik przy umowie-zlecenie?

Zatrudnieni na umowę zlecenie musza pamiętać, że komornik może zająć całość wynagrodzenia. Będzie tak jednak tylko wtedy gdy umowa zlecenie jest dla nich raczej sposobem na dorobienie do domowego budżetu, a nie jest jedyną umową. Jeśli jednak jest to jedyne źródło utrzymania, to komornik może zastosować przepisy dla umowy o pracę.

Kiedy kwota wolna od zajęcia nie obowiązuje?

Kwota wolna od zajęcia to środki, które mimo trwającej egzekucji komorniczej, muszą zostać do dyspozycji dłużnika. Niemniej jednak, istnieją sytuacje, w których kwota wolna od zajęcia komorniczego może nie obowiązywać lub być zmniejszona. Chodzi tu np. o długi alimentacyjne, wtedy komornik może zająć nawet pełne wynagrodzenie.

W przypadku przedsiębiorcy też obowiązują limity minimalnego wynagrodzenia.

Prenumerata i newsletter “Magazynu Firma”

Aby otrzymać bezpłatną prenumeratę e-wydania “Magazynu Firma”, dopisz się do naszej listy mailingowej

To Cię zainteresuje

Inwestowanie w niepewnych czasach: jak zarządzać kapitałem w 2025 roku?

W obliczu globalnych napięć geopolitycznych, presji inflacyjnej, rosnących kosztów pracy i transformacji energetycznej, rok 2025 stawia przed inwestorami…
pieniądze dla firm
11 06 25

„Zamykam firmę po 11 latach” – dramat mikroprzedsiębiorców przez nowe ceny energii i leasingów

Rosnące koszty energii, leasingów i składek ZUS zmuszają tysiące mikroprzedsiębiorców do zamykania firm. Poznaj prawdziwe historie, dane i…

Kryzysy, które czekają MŚP w 2025 roku. I jak się przed nimi bronić

Z jednej strony rekordowa liczba nowo zakładanych firm, z drugiej – rosnąca fala zamknięć i zawieszeń działalności. Rok…
25 05 25

Biznes 2025: 5 praktycznych trendów dla właścicieli małych i średnich firm

Jak prowadzić firmę w 2025 roku, by nie dać się wyprzedzić konkurencji i nie pogubić w chaosie zmian?…

Jakie są koszty zatrudnienia pracownika w Polsce? Analiza wszystkich wydatków

Jakie są koszty zatrudnienia pracownika w Polsce? Kompleksowy przewodnik dla pracodawców Zatrudnienie pracownika to dla firmy nie tylko…

Dotacje dla małych firm w Polsce w 2025 roku

Przewodnik po dostępnych dotacjach rządowych i unijnych W 2025 roku przedsiębiorcy z sektora MŚP w Polsce mają wiele…
dotacje

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier