W wyniku rozporządzenia wykonawczego KE konieczne będzie naniesienie specjalnych piktogramów na produktach, które zawierają plastik. Przepisy dotkną czterech branż. Jakich? Odpowiadamy!
Zgodnie z Rozporządzeniem Wykonawczym Komisji (UE) 2020/2151 z dnia 17 grudnia 2020 r. od 3 lipca 2021 roku nowe oznaczenie z martwym żółwiem musi pojawić się na opakowaniach następujących produktów
- podpasek higienicznych, tamponów oraz aplikatorów do tamponów
- chusteczek nawilżanych
- filtrów sprzedawanych do używania z wyrobami tytoniowymi (de facto całych paczek)
- kubków na napoje
Unia Europejska po raz kolejny pokazuje swoje „zielone oblicze”. Tym razem prawodawcy zwracają uwagę na problem zanieczyszczenia środowiska, w tym głównie wód, mikroplastikiem. Czasem nie zdajemy sobie sprawy, że niektóre produkty codziennego użytku rozkładają się przez setki lat oraz pozostawiają trwały ślad zanieczyszczenia plastikiem. Ten z kolei stanowi poważne zagrożenie zarówno dla fauny jak również flory.
Nowe oznaczenia już w czerwcu 2021 roku, a więc na miesiąc przed wejściem przepisów można już spotkać na opakowaniach niektórych papierosów. Charakterystyczny czerwono-niebiesko-czarny obrazek będzie pojawiał się także na pudełkach z innymi wyżej wymienionymi artykułami.
Wskazane rozporządzenie zawiera załącznik, który dokładnie precyzuje, jak powinien wyglądać nadruk, jaka musi być jego wielkość, a nawet… odcienie kolorów. Ze szczegółami najlepiej zapoznać się u źródła tj. w akcie prawnym z załącznikami dostępnym pod tym linkiem.
Komisja Europejska zdecydowała, że na czarnym pasie, wchodzącym w skład piktogramu umieszczona zostanie informacja w języku urzędowym danego państwa sporządzona czcionką Helvetica Bold. Rozmiar czcionki powinien wynosić minimum 5 punktów, a maksymalnie 14 punktów. Obowiązkowe adnotacje to w zależności od produktu: „ZAWIERA PLASTIK”, „FILTR ZAWIERA PLASTIK” lub „Z PLASTIKU” (w przypadku plastikowych kubków).
Rozporządzenie wchodzi w życie 3 lipca 2021 roku i jak czytamy „wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich państwach członkowskich”
Poniżej prezentujemy wzory piktogramów w języku angielskim
Opakowania podpasek, tamponów
Opakowania chusteczek nawilżanych
Opakowania papierosów
Kubki jednorazowe