Z tego artykułu dowiesz się:

Od jakiegoś czasu palacze w Europie zadają pytanie – co na opakowaniu papierosów oznacza martwy żółw? Od 3 lipca 2021 roku wchodzi obowiązkowe nowe unijne oznaczenie.

W wyniku rozporządzenia wykonawczego KE konieczne będzie naniesienie specjalnych piktogramów na produktach, które zawierają plastik. Przepisy dotkną czterech branż. Jakich? Odpowiadamy!

Kto musi używać oznaczenia „zawiera plastik”?

Zgodnie z Rozporządzeniem Wykonawczym Komisji (UE) 2020/2151 z dnia 17 grudnia 2020 r. od 3 lipca 2021 roku nowe oznaczenie z martwym żółwiem musi pojawić się na opakowaniach następujących produktów

- podpasek higienicznych, tamponów oraz aplikatorów do tamponów

- chusteczek nawilżanych

- filtrów sprzedawanych do używania z wyrobami tytoniowymi (de facto całych paczek)

- kubków na napoje

Komu potrzebne nowe unijne oznaczenie?

Unia Europejska po raz kolejny pokazuje swoje „zielone oblicze”. Tym razem prawodawcy zwracają uwagę na problem zanieczyszczenia środowiska, w tym głównie wód, mikroplastikiem. Czasem nie zdajemy sobie sprawy, że niektóre produkty codziennego użytku rozkładają się przez setki lat oraz pozostawiają trwały ślad zanieczyszczenia plastikiem. Ten z kolei stanowi poważne zagrożenie zarówno dla fauny jak również flory.

Co oznacza martwy żółw na paczce papierosów?

Nowe oznaczenia już w czerwcu 2021 roku, a więc na miesiąc przed wejściem przepisów można już spotkać na opakowaniach niektórych papierosów. Charakterystyczny czerwono-niebiesko-czarny obrazek będzie pojawiał się także na pudełkach z innymi wyżej wymienionymi artykułami.

Wskazane rozporządzenie zawiera załącznik, który dokładnie precyzuje, jak powinien wyglądać nadruk, jaka musi być jego wielkość, a nawet… odcienie kolorów. Ze szczegółami najlepiej zapoznać się u źródła tj. w akcie prawnym z załącznikami dostępnym pod tym linkiem.

Komisja Europejska zdecydowała, że na czarnym pasie, wchodzącym w skład piktogramu umieszczona zostanie informacja w języku urzędowym danego państwa sporządzona czcionką Helvetica Bold. Rozmiar czcionki powinien wynosić minimum 5 punktów, a maksymalnie 14 punktów. Obowiązkowe adnotacje to w zależności od produktu: „ZAWIERA PLASTIK”, „FILTR ZAWIERA PLASTIK” lub „Z PLASTIKU” (w przypadku plastikowych kubków).

Rozporządzenie wchodzi w życie 3 lipca 2021 roku i jak czytamy „wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich pań­stwach członkowskich”

Jak będą wyglądały unijne oznaczenia ws. plastiku:

Poniżej prezentujemy wzory piktogramów w języku angielskim

Opakowania podpasek, tamponów

Opakowania chusteczek nawilżanych

Opakowania papierosów

 

Kubki jednorazowe

 

Prenumerata i newsletter “Magazynu Firma”

Aby otrzymać bezpłatną prenumeratę e-wydania “Magazynu Firma”, dopisz się do naszej listy mailingowej

To Cię zainteresuje

Zaskakujące dane z policyjnych rejestrów. Kradzieże w sklepach wyhamowały

Kradzieże w sklepach. Dane zaskakują. Kradzieży w sklepach coraz mniej. Jak długo to potrwa? W I kw. 2024…
kradzieże w sklepach
20 05 24

Kredyt Frankowy - Szanse Przedsiębiorców na Unieważnienie Umowy

Powszechnie uważa się, że największe szanse na unieważnienie umowy kredytowej mają konsumenci, co jest często podkreślane w kontekście…
kredyt
09 02 24

Niewypłacalność przedsiębiorcy. Jak zrobić to skutecznie?

Niewypłacalność przedsiębiorcy. Jak to zrobić skutecznie? Prawnik radzi     Przedsiębiorcy w trudnej sytuacji finansowej mają na to…

Umowa leasingu po nowemu? Przedsiębiorców czeka rewolucja

Umowa leasingu jest zbyt sztywna, mało elastyczna. Pojawił się projekt zmian, który ma pomóc w tym by leasing…
umowa leasingu

Umowa spółki z o.o. - jak wygląda umowa spółki z o.o.?

Umowa spółki z o.o. to podstawowy dokument, który jest potrzebny przy  zakładaniu umowy spółki. Jak sporządzić umowę spółki?…
umowa spółki z o.o.

O ile wzrosły zarobki Ukraińców w 2023 r.? Czy Polska jest atrakcyjnym miejscem pracy?

O ile wzrosły zarobki Ukraińców w 2023r? Czy Polska jest wciąż atrakcyjna dla pracowników ze wschodu? Postanowiliśmy sprawdzić…
zarobki-ukrainy

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier