2 min. czytania

Czym jest prokura

podpis
Autor
Anna Nowakowska
Opublikowano
09 03 21
Z tego artykułu dowiesz się:

Prokura to rodzaj pełnomocnictwa, jakie może udzielać przedsiębiorca oraz spółka prawa handlowego. Prokurentowi przysługuje prawo do reprezentowania swojego mocodawcy.

Pełnomocnictwo to bardzo przydatna instytucja. Dzięki niemu podmiot prowadzący działalność gospodarczą może podzielić się częścią przysługujących mu uprawnień oraz spoczywających na nim obowiązków. To bardzo ułatwia prowadzenie biznesu. Nie da się być w dwóch lub więcej miejsc na raz. Tak samo jak nie da się znać na wszystkich tematach. Prokura to szczególny rodzaj pełnomocnictwa. Jeśli prokurent będzie ekspertem w danej dziedzinie np. prawie, jego pomoc może przyczynić się do wzrostu zysków.

CZYTAJ TAKŻE: Kim jest przedsiębiorca? Sprawdź ustawową definicję

Prokura a pełnomocnictwo

Prokurent podobnie jak pełnomocnik to reprezentant: osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej nie posiadającej osobowości prawnej. Może w jego imieniu składać i przyjmować oświadczenia. Ale zakres jego uprawnień jest o wiele szerszy. Pełnomocnik może działać tylko w granicach udzielonego przez mocodawcę pełnomocnictwa. A to w zależności od rodzaju pełnomocnictwa może upoważniać do wykonywania: czynności zwykłego zarządu, czynności określonego rodzaju lub konkretnej czynności prawnej przewidzianej w dokumencie. Pełnomocnik nie może wychodzić poza wskazany przez mocodawcę zakres działań. Za przekroczenie pełnomocnictwa, a tym samym działanie wbrew woli udzielającego pełnomocnictwo grożą surowe konsekwencje.

CZYTAJ TAKŻE: Koniec CEIDG jeszcze w tym roku. Zastąpi go hub dla przedsiębiorców

Prokura rządzi się innymi prawami. Przede wszystkim o wiele szerszymi. Prokurent już z samego faktu bycia prokurentem może wykonywać wszystkie czynności dotyczące prowadzenia działalności. Zastępuje więc przedsiębiorcę w czynnościach poza sądowych i sądowych. Reprezentuje go przed wszelkimi organami. Z wyjątkiem: sprzedaży przedsiębiorstwa, oddania go do czasowego korzystania oraz zastawienia nieruchomości. W przeciwieństwie do pełnomocnictwa, prokury nie można ograniczyć, ani rozszerzyć. Jej zakres jest stały.

Prokura, jak ją ustanowić

Prokurentem może być tylko i wyłącznie osoba fizyczna, która musi posiadać pełną zdolność do czynności prawnych. Do ustanowienia prokury niezbędne jest przygotowanie i podpisanie dokumentu, którego przedmiot nie powinien budzić wątpliwości. Następnie dane prokurenta trzeba upublicznić w odpowiednim rejestrze. Jeśli prokura dotyczy działalności gospodarczej prowadzonej na podstawie wpisu do CEIDG, to właśnie tam w dziale drugim trzeba o niej wspomnieć. Z kolei przy spółkach handlowych niezbędny będzie wpis do działu 2 rejestru przedsiębiorców KRS.

CZYTAJ TAKŻE: Jaka forma opodatkowania będzie najlepsza

Prenumerata i newsletter “Magazynu Firma”

Aby otrzymać bezpłatną prenumeratę e-wydania “Magazynu Firma”, dopisz się do naszej listy mailingowej

To Cię zainteresuje

09 02 24

Niewypłacalność przedsiębiorcy. Jak zrobić to skutecznie?

Niewypłacalność przedsiębiorcy. Jak to zrobić skutecznie? Prawnik radzi     Przedsiębiorcy w trudnej sytuacji finansowej mają na to…

Umowa leasingu po nowemu? Przedsiębiorców czeka rewolucja

Umowa leasingu jest zbyt sztywna, mało elastyczna. Pojawił się projekt zmian, który ma pomóc w tym by leasing…
umowa leasingu

Umowa spółki z o.o. - jak wygląda umowa spółki z o.o.?

Umowa spółki z o.o. to podstawowy dokument, który jest potrzebny przy  zakładaniu umowy spółki. Jak sporządzić umowę spółki?…
umowa spółki z o.o.

O ile wzrosły zarobki Ukraińców w 2023 r.? Czy Polska jest atrakcyjnym miejscem pracy?

O ile wzrosły zarobki Ukraińców w 2023r? Czy Polska jest wciąż atrakcyjna dla pracowników ze wschodu? Postanowiliśmy sprawdzić…
zarobki-ukrainy
10 01 24

Wypowiedzenie umowy zlecenia. Jak to zrobić

TakUmowa zlecenie regulowana jest przez kodeks cywilny. To podstawowy wyróżnik np. od typowej umowy o pracę. Inny jest…
wypowiedzenie
03 01 24

Masz telefon w T-Mobile? Zrzucisz się na karę UOKiK

T-Mobile ukarane przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów ponad 25 mln zł kary - poinformował UOKiK w komunikacie.…
t-mobile

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier