2 min. czytania

Mikroprzedsiębiorcy dostali pomoc i… nie chcą kredytów

kredyty
Autor
Adam Adamski
Opublikowano
09 08 21
Z tego artykułu dowiesz się:

Mimo hossy na rynku kredytów dla gospodarstw domowych, ożywienia nie widać w popycie na kredyty dla mikroprzedsiębiorców. Zdaniem ekspertów powodów może być kilka – m.in. pomoc finansowa w okresie pandemii, która obniżyła zainteresowanie sięganiem po pieniądze z banku. 

Kredyty dla mikroprzedsiębiorców 2021

BIK podsumowując pierwsze półrocze 2021 roku na rynku kredytów, pisał o rekordach m.in. na rynku hipotek, których wartość pierwszy raz w historii przekroczyła 500 mld złotych. O kredytowej hossie trudno jednak mówić w przypadku kredytów dedykowanych mikroprzedsiębiorcom. Popyt na nie, nie wrócił bowiem do poziomu sprzed pandemii koronawirusa.

Dzięki pomocy finansowej uzyskanej przez przedsiębiorców w pierwszym okresie pandemii, ich potrzeby i zainteresowanie kredytami spadły. W konsekwencji w I półroczu 2021r. złożono mniej wniosków o kredyty dla mikrofirm w porównaniu do 2019 r.” ocenia BIK w swoim raporcie za pierwszych sześć miesięcy br.

Pandemia a kredyty dla małych firm

Biorąc pod uwagę powyższe, w przypadku kredytów dla małych firm trudno mówić o powrocie akcji kredytowej do poziomu obserwowanego przed pojawieniem się wirusa SARS-CoV-2, czyli w 2019 roku. Nieco inny obraz zaobserwujemy, porównując wyniki za pierwsze półrocze, nie do czasów „przedcovidowych”, ale do analogicznego okresu w 2020 roku. Tutaj, chociażby ze względu na niską bazę zauważamy wzrost akcji kredytowej o 17,9%, a w ujęciu liczbowym 12,5%. Jak podaje BIK łączna wartość kredytów urosła do kwoty 105,8 mld złotych.

Jakie kredyty zaciągają mikroprzedsiębiorcy?

W portfelu kredytów udzielanych mikroprzedsiębiorcom dominują te, określane jako inwestycyjne z udziałem czterdziestoprocentowym. „Pomimo obaw z początku pandemii, jakość portfela kredytów dla mikroprzedsiebiorców pogorszyła się tylko nieznacznie, nawet w przypadku sektora usługowego i handlowego, najbardziej dotkniętych lockdownem – twierdzi prezes BIK dr Mariusz Cholewa.

Według BIK do tej sytuacji przyczyniły się m.in. moratoria bankowe oraz pomoc publiczna. W przypadku branż, które nie zostały szczególnie dotknięte przez skutki pandemii, widać poprawę jakości kredytów, chociażby na przykładzie branży budowlanej.

Akcja kredytowa a pandemia

BIK ocenia, że prognozowana czwarta fala pandemii, jaka spodziewana jest jesienią, może mieć wpływ z jednej strony na pogorszenie warunków prowadzenia aktywności gospodarczej, a przez to także spadek liczby chętnych na kredyty dla firm. Z drugiej jednak strony BIK zauważa, że wiele obszarów gospodarki potrafi funkcjonować także w trudnych warunkach pandemii, a to pozwala na rozpisywanie optymistycznych prognoz na przyszłość. Mimo wszystko.

To Cię zainteresuje

Powstaje coraz więcej jednoosobowych firm. Częściej też wznawiane są zawieszone działalności

W pierwszym kwartale br. do rejestru CEIDG wpłynęło ponad 80 tys. wniosków dot. założenia jednoosobowej działalności gospodarczej. Tym…

Składki ZUS im niestraszne. Dlaczego przedsiębiorcy wolą JDG od spółki?

Dlaczego jednoosobowa działalność gospodarcza jest lepsza od spółki? Skąd wśród internetowych guru biznesowych taka niechęć do jednoosobowych działalności…
360ksiegowosc

Jak firmy zamierzają radzić sobie z wysoką inflacją? Mniej podwyżek, więcej kredytów i zwolnień

Dalszego wzrostu inflacji i kosztów prowadzenia działalności – tego obawia się odpowiednio 91% i 72% mikro, małych i…

Uśmiech „made in Turkey”. O co chodzi z nowym trendem na rynku i czy to bezpieczne rozwiązanie?

Ostatnio zrobiła się moda na tzw. turystykę stomatologiczną. Polacy wyjeżdżają np. do Turcji, żeby zafundować sobie hollywoodzki uśmiech.…
turystyka stomatologiczna
09 05 23

Pomysł na biznes – 5 nietypowych pomysłów, które mogą odnieść sukces w 2023 roku

Sklep spożywczy, wypożyczalnia samochodów, usługi fryzjerskie – to wszystko już jest! A gdyby tak zrealizować jakiś oryginalny pomysł…
Pomysł na biznes
04 05 23

Roczne rozliczenie składek ZUS – jest nowy wzór dokumentu

Roczne rozliczenie składki zdrowotnej to nowy obowiązek przedsiębiorców, który trzeba wypełnić w tym roku po raz pierwszy. Ostateczny…
roczne rozliczenie ZUS

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier