2 min. czytania

Mój elektryk – dopłaty do leasingu dla firm

mój elektryk
Autor
Anna Nowakowska
Opublikowano
30 07 21
Z tego artykułu dowiesz się:

Osoby fizyczne już mogą, firmy jeszcze nie. Dopłaty do zakupu z programu „Mój elektryk” mogą być niezłą zachętą do przesiadki na zeroemisyjne pojazdy. Mamy dobrą wiadomość - dopłaty do leasingu dla firm są coraz bliżej. Wiemy już, jak będzie wyglądało ich przyznawanie.

Kto może skorzystać z dopłat z programu „Mój elektryk”?

Od 12 lipca po pieniądze na cztery kółka napędzane silnikiem elektrycznym mogą starać się osoby fizyczne. Zgodnie z zapowiedzią, już niebawem taka możliwość otworzy się także na firmy, samorządy i instytucje. Póki co, Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej rusza z naborem banków, które chciałyby i będą gotowe dystrybuować dopłaty do leasingu.

Wspomniany nabór ma ruszyć 2 sierpnia i potrwa 4 tygodnie. Później wszystko będzie zależało od tempa podpisywania umów. To ważne, bo zgodnie z zasadami, banki będą musiały wyrazić gotowość ruszenia z mechanizmem udzielania dopłat w ciągu 90 dni od dnia podpisania takiej umowy z NFOŚiGW. To oznacza, że dopłat nie powinniśmy spodziewać się na dniach. To raczej kwestia najbliższych miesięcy.

Ile pieniędzy na leasing elektryków?

Wygląda na to, że pomysłodawcy programu „Mój elektryk” na leasing mocno liczą. Jak przyznaje NFOŚiGW „Uruchomienie dopłat do leasingu jest kluczowe dla sukcesu programu »Mój elektryk«”. Nic dziwnego – z całej puli przeznaczonej na razie na program zaplanowany na lata 2021-2026 wynoszącej 500 mln złotych, aż 400 mln zł przeznaczonych jest na dopłaty dla leasingu. Szybko więc pieniędzy nie zabraknie.

„Mój elektryk” - Jak dostać dopłatę do leasingu?

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zapowiada, że udostępni bankom, które włączą się w program, środki finansowe. To one trafią do korzystających z leasingu. Jak zapowiada wiceprezes NFOŚiGW Artur Lorkowski:

"System dystrybucji dopłat będzie przyjazny dla przedsiębiorców, w pełni zintegrowany z biznesowym modelem finansowania aut przez leasing. Wnioski o dopłaty do leasingu aut zeroemisyjnych będą składane u pracownika firmy leasingowej, który będzie odpowiadał również za umowę leasingową. Banki będą podejmowały – w imieniu NFOŚiGW – decyzje o przyznaniu dotacji w ciągu 20 dni od przekazania wniosku do banku przez firmę leasingową. Tak prosty dostęp do dopłat na leasing aut elektrycznych jest możliwy tylko dzięki ścisłej współpracy NFOŚiGW z przedstawicielami sektora bankowego oraz leasingowego”.

Umowy w programie „Mój elektryk”

Aby bank mógł uczestniczyć w programie „Mój elektryk”, musi podpisać umowę z Funduszem o udostępnienie środków finansowych. Podobnie jak w przypadku umów między bankami i firmami leasingowymi, jej treść oraz umowa dotacji bank-leasingobiorca będą wystandaryzowane. Chodzi o tu, by korzystający z leasingu mieli takie same warunki uzyskania dotacji.

Jakie samochody dla firm w programie mój elektryk?

Wnioski można będzie składać o leasingowanie pojazdów zeroemisyjnych, czyli na prąd i na wodór w kategoriach M1, N1 lub L1e-L7e.

Prenumerata i newsletter “Magazynu Firma”

Aby otrzymać bezpłatną prenumeratę e-wydania “Magazynu Firma”, dopisz się do naszej listy mailingowej

To Cię zainteresuje

25 04 24

Połowa budżetu majówkowego "pójdzie" na alkohol. Głównie piwo

Większość Polaków na grilla w majówkę kupi alkohol. Wyda na to nawet połowę budżetu. Na stołach głównie stanie…

Czym są czynniki chłodnicze i jakie są ich rodzaje?

Klimatyzacja ze względu na swoje praktyczne rozwiązanie, które jest niezwykle pomocne w trakcie upałów, staje się coraz częstszym…
czynnik chłodniczy

Aż 35% Polaków przyznaje, że problemy finansowe mają wpływ na ich zdrowie psychiczne

Aż 35% Polaków przyznaje, że problemy finansowe mają wpływ na ich zdrowie psychiczne Problemy finansowe to nie tylko…
problemy_finansowe

Rynek produktów bez opakowania notuje ogromne wzrosty. Ciekawy pomysł na biznes?

Rynek produktów bez opakowania notuje wzrosty. Bez pudełek sprzedaje się dziś nie tylko kaszę, ryż czy makaron ale…
produkty bez opakowania

Braki kadrowe w budowlance. Oto wolne miejsca pracy branży budowlanej

W porównaniu z końcem 2023 r. branża budowlana rozpoczęła rok w całkiem dobrych nastrojach. W styczniu 2024 r. wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury…

BIG Liczba: W 2023 r. firmy znalazły w rejestrze BIG InfoMonitor 2 mln niesolidnych dłużników

8,15 mln osób, czyli co czwartego dorosłego Polaka (26 proc.) sprawdziły banki i przedsiębiorcy w Rejestrze Dłużników BIG…
BIK

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier