Z tego artykułu dowiesz się:

Platforma Vinted, wykorzystywana do sprzedaży niepotrzebnych ubrań od początku reklamowana jest jako darmowy serwis. Na czym więc zarabia Vinted, że może się rozwijać?

Co to jest Vinted?

Vinted jest to platforma, która pozwala na handel niepotrzebnymi ubraniami. I nie ma tu znaczenia, czy są to rzeczy nowe, takie, które były założone raz, czy tylko kilka razy. Nie nosisz? Możesz sprzedać. Co istotne za darmo, bez opłat. Reklamuje się, że w razie konieczności można sprzedać ubrania bez ponoszenia kosztów dodatkowych. Z Vinted korzysta ponad 50 milionów użytkowników z całego świata. Polscy użytkownicy serwisu to nawet 6,5 miliona.

Z perspektywy sprzedającego korzyścią jest to, że cały zysk trafia do jego kieszeni. Pojawia się więc pytanie, na czym zarabia Vinted? Skąd Vinted ma pieniądze na rozwój skoro nie pobiera pieniędzy od sprzedawców, ani kupujących?

Na czym zarabia Vinted?

Vinted jak wiele tego typu platform szuka modelu biznesowego i tego, w jaki sposób zarabiać, na różne sposoby. Jeśli dokładnie przyjrzymy się aplikacji, to zauważymy, że coraz częściej pojawiają się reklamy.


Podobnie jak inne tego typu witryny, Vinted zarabia na reklamach wyświetlanych klientowi. Serwisy ogłoszeniowe gromadzą miliony użytkowników. I ta masa odbiorców to świetny odbiorca reklam. Szczególnie, że zarówno sprzedawcy, jak i potencjalni kupujący są dość dokładnie sprofilowani.

>>>> Czy warto korzystać z Allegro Biznes

Ochrona kupujących

Innym sposobem generowania pieniędzy są różne ubezpieczenia i systemy „ochrony użytkownika”. W przypadku tego serwisu kupujący musi zapłacić za „ubezpieczenie” na wypadek kłopotów z zakupem. Chodzi np. o sytuację, gdy ginie przesyłka, albo jest problem z zakupionym towarem. Jak czytamy na stronie, ochrona użytkownika to stała kwota w wysokości 2,90 zł i dodatkowo 5% ceny kupowanego przedmiotu (w tym wliczonego w nią podatku VAT). Całość opłat ponosi kupujący.

>>> PRZYSZŁOŚĆ REKLAMY W GOOGLE MAPS

Opłaty za sprzedaż

Jak więc widać, to kupujący ponosi koszt zabezpieczenia transakcji. Sprzedawca nie musi płacić za wystawienie przedmiotów. Jeśli jednak będzie chciał wypromować swój produkt, podbić go to już trzeba będzie za to zapłacić. Taka reklama działa albo przez 3 dni albo przez 7 dni. Wszystko zależy od tego, na jaki czas promocja będzie wykupiona.

Jak się jednak okazuje, opłaty pobierane od obu stron nie odstraszają użytkowników. Wciąż miliony ludzi decyduje się na sprzedaż nietrafionych prezentów albo nieprzemyślanych zakupów.

Taki model biznesowy jest podobny do wielu innych aplikacji. Weźmy np. dowolną aplikację z grami. Teoretycznie grać możemy za darmo. Jednak w pewnym momencie by przebić określony poziom gry lub zdobyć dla bohatera dodatkowe umiejętności lub ekwipunek, trzeba go będzie zakupić. Analogicznie działa Vinted.

 

Prenumerata i newsletter “Magazynu Firma”

Aby otrzymać bezpłatną prenumeratę e-wydania “Magazynu Firma”, dopisz się do naszej listy mailingowej

To Cię zainteresuje

07 03 24

Kradzież IP – czym grozi i jak się przed nią uchronić? [KONKRETNE ROZWIĄZANIA]

Dbasz o to, żeby numer Twojego dowodu nie dostał się w niepowołane ręce, prawda? A co z numerem…

Ile trwa założenie działalności gospodarczej?

Założenie działalności gospodarczej wymaga spełnienia kilku formalności. Ile trwa założenie działalności gospodarczej? Formalności związane z uruchomieniem jednoosobowej działalności…

Aż 35% Polaków przyznaje, że problemy finansowe mają wpływ na ich zdrowie psychiczne

Aż 35% Polaków przyznaje, że problemy finansowe mają wpływ na ich zdrowie psychiczne Problemy finansowe to nie tylko…
problemy_finansowe

Rynek produktów bez opakowania notuje ogromne wzrosty. Ciekawy pomysł na biznes?

Rynek produktów bez opakowania notuje wzrosty. Bez pudełek sprzedaje się dziś nie tylko kaszę, ryż czy makaron ale…
produkty bez opakowania

40 tys. na start biznesu. Alior Bank rusza z franczyzą

Alior Bank uruchomił program franczyzowy, w ramach którego dofinansowuje otwarcie placówki partnerskiej. Przedsiębiorcy mogą uzyskać nawet do 40…
alior_bank

Braki kadrowe w budowlance. Oto wolne miejsca pracy branży budowlanej

W porównaniu z końcem 2023 r. branża budowlana rozpoczęła rok w całkiem dobrych nastrojach. W styczniu 2024 r. wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury…

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier