3 min. czytania

Januszex to nie najlepszy pomysł…. Jaka nazwa dla JDG?

januszex
Autor
redakcja
Opublikowano
09 07 21
Z tego artykułu dowiesz się:

Wiesz już, że chcesz założyć firmę. Opracowałeś biznesplan, rozrysowałeś schemat dostaw oraz masz już potencjalnych klientów (lub chociażby grupę docelową). Teraz potrzebna jest nazwa? Jak nazwać firmę? Jaka nazwa jest najlepsza dla JDG? Jak się okazuje, nie ma tutaj dowolności.

Jak nazwać jednoosobową działalność gospodarczą?

Część czytelników pamiętających początek lat dziewięćdziesiątych może sobie przypomnieć, jak pod wpływem rodzącego się kapitalizmu postawały kolejne firmy. Cechą wspólną wielu z nich była… końcówka -EX w nazwie. Być może (albo raczej na pewno) z inspiracji słynnego PEWEXu. Jak grzyby po deszczu pojawiały się nazwy typy Mirex, Kowalex, Witex etc. (przepraszamy, jeśli z rozpędu wymieniliśmy również Twoją firmę).

Drugim charakterystycznym członem pojawiającym się na początku lub na końcu było „BUD” przy firmach budowlanych, „BUT” przy sklepach obuwniczych, czy „TRANS” w przypadku działalności transportowych. Z czasem zaczęły pojawiać się nazwy mniej oczywiste lub abstrakcyjne, niekoniecznie nawiązujące do nazwisk, imion, pseudonimów czy branż.

Nie brakowało przy tym łamańców językowych wynikających z łączenia imion, nazwisk i branż. Nie polecamy. Nazwa „Andrzmałg”, lub „Krzysztdetal” ani nie wygląda, ani nie brzmi poważnie.

Prawo a nazwa jednoosobowej działalności gospodarczej

Zgodnie z prawem, czy to się komuś podoba, czy nie, nazwa działalności gospodarczej w pełnej wersji MUSI zawierać przynajmniej imię i nazwisko założyciela. Skoro jednoosobowa działalność gospodarcza, to tak naprawdę TY – chyba nie masz z tym problemu?

Oczywiście niektórzy idą na skróty i nazywają firmę tak: „Usługi – Jan Kowalski”, albo „Krzysztof Nowak – Rzeźby z betonu”. Są jednak i tacy, którzy uderzają w bardziej wyrafinowane nazewnictwo. Tak czy inaczej, z „nazwiska w nazwie” zrezygnować nie mogą.

Nazwa firmy - najpierw imię, potem nazwisko

Skoro mówimy w języku polskim, szanujmy jego zasady. Unikajmy formy węgierskiej typu „Usługi – Kowalski Jan”. Najpierw piszemy pierwsze imię, potem ewentualnie drugie (nie ma obligu), potem nazwisko. Acha i zawsze przedstawiajmy się w mianowniku. Nazwa firmy „Usługi Jana Kowalskiego” nie będzie poprawna. Między imieniem i nazwiskiem wystarczy jedna spacja.

Dlaczego nazwisko musi być w nazwie JDG?

Odpowiedź na pytanie „dlaczego nazwisko musi być w nazwie JDG?” jest bardzo prosta. Jak wyjaśniono na stronie biznes.gov.pl, „chodzi o to, aby inni uczestnicy obrotu gospodarczego mieli możliwość jednoznacznego zidentyfikowania kto prowadzi daną firmę. Jeśli wykonujesz działalność gospodarczą osobiście, nie w formie spółki wpisanej do KRS, to ty osobiście jesteś przedsiębiorcą czyli podmiotem praw i obowiązków wynikających z tej działalności gospodarczej. Na przykład decyzja, wydana przez urząd w sprawie związanej z twoją działalnością, musi być adresowana na twoje imię i nazwisko, a nie na nazwę, którą posługujesz się jako przedsiębiorca.

Nazwa firmy może wprowadzać w błąd?

Warto pamiętać by nazwa firmy nie wprowadzała w błąd. Jeśli np. zupełnie fikcyjna dla przykładu pani Anna Kowalczyk prowadzi firmę zajmującą się usługami fryzjerskimi bez strzeżenia i pielęgnacji brody, raczej nie powinna nazywać swojej firmy np. „Anna Kowalczyk – Barber”.

Plagiat nazwy firmy

Zanim zdecydujemy się na konkretną nazwę, sprawdźmy, czy nazwa fantazyjna nie jest używana przez polską lub zagraniczną firmę. Może dojść czasem do poważnych problemów prawnych np. dotyczących ochrony znaku firmowego. Nazwy już istniejące można sprawdzić np. w bazach danych CEIDG lub KRS. Trudno jednak mówić o plagiacie nazw oczywistych, które nie są szczególnie fantazyjne np.: „elektromechanika pojazdowa”, „usługi koparką”, czy „serwis komputerowy”.

 

Prenumerata i newsletter “Magazynu Firma”

Aby otrzymać bezpłatną prenumeratę e-wydania “Magazynu Firma”, dopisz się do naszej listy mailingowej

To Cię zainteresuje

Inwestowanie w niepewnych czasach: jak zarządzać kapitałem w 2025 roku?

W obliczu globalnych napięć geopolitycznych, presji inflacyjnej, rosnących kosztów pracy i transformacji energetycznej, rok 2025 stawia przed inwestorami…
pieniądze dla firm
11 06 25

„Zamykam firmę po 11 latach” – dramat mikroprzedsiębiorców przez nowe ceny energii i leasingów

Rosnące koszty energii, leasingów i składek ZUS zmuszają tysiące mikroprzedsiębiorców do zamykania firm. Poznaj prawdziwe historie, dane i…

Kryzysy, które czekają MŚP w 2025 roku. I jak się przed nimi bronić

Z jednej strony rekordowa liczba nowo zakładanych firm, z drugiej – rosnąca fala zamknięć i zawieszeń działalności. Rok…
25 05 25

Biznes 2025: 5 praktycznych trendów dla właścicieli małych i średnich firm

Jak prowadzić firmę w 2025 roku, by nie dać się wyprzedzić konkurencji i nie pogubić w chaosie zmian?…

Jakie są koszty zatrudnienia pracownika w Polsce? Analiza wszystkich wydatków

Jakie są koszty zatrudnienia pracownika w Polsce? Kompleksowy przewodnik dla pracodawców Zatrudnienie pracownika to dla firmy nie tylko…

Dotacje dla małych firm w Polsce w 2025 roku

Przewodnik po dostępnych dotacjach rządowych i unijnych W 2025 roku przedsiębiorcy z sektora MŚP w Polsce mają wiele…
dotacje

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier