3 min. czytania

Januszex to nie najlepszy pomysł…. Jaka nazwa dla JDG?

januszex
Autor
redakcja
Opublikowano
09 07 21
Z tego artykułu dowiesz się:

Wiesz już, że chcesz założyć firmę. Opracowałeś biznesplan, rozrysowałeś schemat dostaw oraz masz już potencjalnych klientów (lub chociażby grupę docelową). Teraz potrzebna jest nazwa? Jak nazwać firmę? Jaka nazwa jest najlepsza dla JDG? Jak się okazuje, nie ma tutaj dowolności.

Jak nazwać jednoosobową działalność gospodarczą?

Część czytelników pamiętających początek lat dziewięćdziesiątych może sobie przypomnieć, jak pod wpływem rodzącego się kapitalizmu postawały kolejne firmy. Cechą wspólną wielu z nich była… końcówka -EX w nazwie. Być może (albo raczej na pewno) z inspiracji słynnego PEWEXu. Jak grzyby po deszczu pojawiały się nazwy typy Mirex, Kowalex, Witex etc. (przepraszamy, jeśli z rozpędu wymieniliśmy również Twoją firmę).

Drugim charakterystycznym członem pojawiającym się na początku lub na końcu było „BUD” przy firmach budowlanych, „BUT” przy sklepach obuwniczych, czy „TRANS” w przypadku działalności transportowych. Z czasem zaczęły pojawiać się nazwy mniej oczywiste lub abstrakcyjne, niekoniecznie nawiązujące do nazwisk, imion, pseudonimów czy branż.

Nie brakowało przy tym łamańców językowych wynikających z łączenia imion, nazwisk i branż. Nie polecamy. Nazwa „Andrzmałg”, lub „Krzysztdetal” ani nie wygląda, ani nie brzmi poważnie.

Prawo a nazwa jednoosobowej działalności gospodarczej

Zgodnie z prawem, czy to się komuś podoba, czy nie, nazwa działalności gospodarczej w pełnej wersji MUSI zawierać przynajmniej imię i nazwisko założyciela. Skoro jednoosobowa działalność gospodarcza, to tak naprawdę TY – chyba nie masz z tym problemu?

Oczywiście niektórzy idą na skróty i nazywają firmę tak: „Usługi – Jan Kowalski”, albo „Krzysztof Nowak – Rzeźby z betonu”. Są jednak i tacy, którzy uderzają w bardziej wyrafinowane nazewnictwo. Tak czy inaczej, z „nazwiska w nazwie” zrezygnować nie mogą.

Nazwa firmy - najpierw imię, potem nazwisko

Skoro mówimy w języku polskim, szanujmy jego zasady. Unikajmy formy węgierskiej typu „Usługi – Kowalski Jan”. Najpierw piszemy pierwsze imię, potem ewentualnie drugie (nie ma obligu), potem nazwisko. Acha i zawsze przedstawiajmy się w mianowniku. Nazwa firmy „Usługi Jana Kowalskiego” nie będzie poprawna. Między imieniem i nazwiskiem wystarczy jedna spacja.

Dlaczego nazwisko musi być w nazwie JDG?

Odpowiedź na pytanie „dlaczego nazwisko musi być w nazwie JDG?” jest bardzo prosta. Jak wyjaśniono na stronie biznes.gov.pl, „chodzi o to, aby inni uczestnicy obrotu gospodarczego mieli możliwość jednoznacznego zidentyfikowania kto prowadzi daną firmę. Jeśli wykonujesz działalność gospodarczą osobiście, nie w formie spółki wpisanej do KRS, to ty osobiście jesteś przedsiębiorcą czyli podmiotem praw i obowiązków wynikających z tej działalności gospodarczej. Na przykład decyzja, wydana przez urząd w sprawie związanej z twoją działalnością, musi być adresowana na twoje imię i nazwisko, a nie na nazwę, którą posługujesz się jako przedsiębiorca.

Nazwa firmy może wprowadzać w błąd?

Warto pamiętać by nazwa firmy nie wprowadzała w błąd. Jeśli np. zupełnie fikcyjna dla przykładu pani Anna Kowalczyk prowadzi firmę zajmującą się usługami fryzjerskimi bez strzeżenia i pielęgnacji brody, raczej nie powinna nazywać swojej firmy np. „Anna Kowalczyk – Barber”.

Plagiat nazwy firmy

Zanim zdecydujemy się na konkretną nazwę, sprawdźmy, czy nazwa fantazyjna nie jest używana przez polską lub zagraniczną firmę. Może dojść czasem do poważnych problemów prawnych np. dotyczących ochrony znaku firmowego. Nazwy już istniejące można sprawdzić np. w bazach danych CEIDG lub KRS. Trudno jednak mówić o plagiacie nazw oczywistych, które nie są szczególnie fantazyjne np.: „elektromechanika pojazdowa”, „usługi koparką”, czy „serwis komputerowy”.

 

To Cię zainteresuje

Powstaje coraz więcej jednoosobowych firm. Częściej też wznawiane są zawieszone działalności

W pierwszym kwartale br. do rejestru CEIDG wpłynęło ponad 80 tys. wniosków dot. założenia jednoosobowej działalności gospodarczej. Tym…

Pożyczka hipoteczna - jak działa

Pożyczka hipoteczna to specjalny rodzaj kredytu, który jest zabezpieczony na nieruchomości. Jest to popularna forma finansowania zakupu domu…
pożyczka hipoteczna

8 na 10 firm w Polsce ma problem z klientami niepłacącymi na czas - wnioski z raportu EPR 2023

Nieterminowe płatności to zmora polskiego biznesu. Wyniki z raportu Euroean Payment Report 2023. Brak możliwości dalszego rozwoju przedsiębiorstwa,…
płatności

Wreszcie wygrała ergonomia. Zakładanie konta firmowego bez zbędnych formalności

Biznes to nie tylko pasja, współpraca i konsekwencja w działaniu, ale także… formalności, które czasem mogą przytłaczać. Dzięki…
credit agricole
10 05 23

Najlepszy prezent na komunię. Ile goście wkładają do koperty na komunię?

Maj to miesiąc komunii świętych. Jednym z bardziej kontrowersyjnych tematów jest odpowiedź na pytanie jaki jest najlepszy prezent…
prezent na komunię
27 04 23

Kredyty dla mikroprzedsiębiorców. Liczba kredytów dla małych firm. Dane BIK

Kredyty dla mikroprzedsiębiorców zmieniają strukturę. Wiele firm ratuje się kredytami obrotowymi, spory spadek notują kredyty inwestycyjne.  Oto dane …
kredyty

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier