3 min. czytania

Januszex to nie najlepszy pomysł…. Jaka nazwa dla JDG?

januszex
Autor
redakcja
Opublikowano
09 07 21
Z tego artykułu dowiesz się:

Wiesz już, że chcesz założyć firmę. Opracowałeś biznesplan, rozrysowałeś schemat dostaw oraz masz już potencjalnych klientów (lub chociażby grupę docelową). Teraz potrzebna jest nazwa? Jak nazwać firmę? Jaka nazwa jest najlepsza dla JDG? Jak się okazuje, nie ma tutaj dowolności.

Jak nazwać jednoosobową działalność gospodarczą?

Część czytelników pamiętających początek lat dziewięćdziesiątych może sobie przypomnieć, jak pod wpływem rodzącego się kapitalizmu postawały kolejne firmy. Cechą wspólną wielu z nich była… końcówka -EX w nazwie. Być może (albo raczej na pewno) z inspiracji słynnego PEWEXu. Jak grzyby po deszczu pojawiały się nazwy typy Mirex, Kowalex, Witex etc. (przepraszamy, jeśli z rozpędu wymieniliśmy również Twoją firmę).

Drugim charakterystycznym członem pojawiającym się na początku lub na końcu było „BUD” przy firmach budowlanych, „BUT” przy sklepach obuwniczych, czy „TRANS” w przypadku działalności transportowych. Z czasem zaczęły pojawiać się nazwy mniej oczywiste lub abstrakcyjne, niekoniecznie nawiązujące do nazwisk, imion, pseudonimów czy branż.

Nie brakowało przy tym łamańców językowych wynikających z łączenia imion, nazwisk i branż. Nie polecamy. Nazwa „Andrzmałg”, lub „Krzysztdetal” ani nie wygląda, ani nie brzmi poważnie.

Prawo a nazwa jednoosobowej działalności gospodarczej

Zgodnie z prawem, czy to się komuś podoba, czy nie, nazwa działalności gospodarczej w pełnej wersji MUSI zawierać przynajmniej imię i nazwisko założyciela. Skoro jednoosobowa działalność gospodarcza, to tak naprawdę TY – chyba nie masz z tym problemu?

Oczywiście niektórzy idą na skróty i nazywają firmę tak: „Usługi – Jan Kowalski”, albo „Krzysztof Nowak – Rzeźby z betonu”. Są jednak i tacy, którzy uderzają w bardziej wyrafinowane nazewnictwo. Tak czy inaczej, z „nazwiska w nazwie” zrezygnować nie mogą.

Nazwa firmy - najpierw imię, potem nazwisko

Skoro mówimy w języku polskim, szanujmy jego zasady. Unikajmy formy węgierskiej typu „Usługi – Kowalski Jan”. Najpierw piszemy pierwsze imię, potem ewentualnie drugie (nie ma obligu), potem nazwisko. Acha i zawsze przedstawiajmy się w mianowniku. Nazwa firmy „Usługi Jana Kowalskiego” nie będzie poprawna. Między imieniem i nazwiskiem wystarczy jedna spacja.

Dlaczego nazwisko musi być w nazwie JDG?

Odpowiedź na pytanie „dlaczego nazwisko musi być w nazwie JDG?” jest bardzo prosta. Jak wyjaśniono na stronie biznes.gov.pl, „chodzi o to, aby inni uczestnicy obrotu gospodarczego mieli możliwość jednoznacznego zidentyfikowania kto prowadzi daną firmę. Jeśli wykonujesz działalność gospodarczą osobiście, nie w formie spółki wpisanej do KRS, to ty osobiście jesteś przedsiębiorcą czyli podmiotem praw i obowiązków wynikających z tej działalności gospodarczej. Na przykład decyzja, wydana przez urząd w sprawie związanej z twoją działalnością, musi być adresowana na twoje imię i nazwisko, a nie na nazwę, którą posługujesz się jako przedsiębiorca.

Nazwa firmy może wprowadzać w błąd?

Warto pamiętać by nazwa firmy nie wprowadzała w błąd. Jeśli np. zupełnie fikcyjna dla przykładu pani Anna Kowalczyk prowadzi firmę zajmującą się usługami fryzjerskimi bez strzeżenia i pielęgnacji brody, raczej nie powinna nazywać swojej firmy np. „Anna Kowalczyk – Barber”.

Plagiat nazwy firmy

Zanim zdecydujemy się na konkretną nazwę, sprawdźmy, czy nazwa fantazyjna nie jest używana przez polską lub zagraniczną firmę. Może dojść czasem do poważnych problemów prawnych np. dotyczących ochrony znaku firmowego. Nazwy już istniejące można sprawdzić np. w bazach danych CEIDG lub KRS. Trudno jednak mówić o plagiacie nazw oczywistych, które nie są szczególnie fantazyjne np.: „elektromechanika pojazdowa”, „usługi koparką”, czy „serwis komputerowy”.

 

Prenumerata i newsletter “Magazynu Firma”

Aby otrzymać bezpłatną prenumeratę e-wydania “Magazynu Firma”, dopisz się do naszej listy mailingowej

To Cię zainteresuje

Co drugi kasjer sklepowy w Polsce opowiada się za zniesieniem zakazu handlu w niedziele [SONDAŻ]

Zniesienie zakazu handlu w niedzielę coraz bliżej? Jedno z badań wskazuje, że kasjerzy chcą pracować w niedzielę. Z…
handel-tradycyjny
22 05 24

Niedziele handlowe wrócą? Coraz bardziej prawdopodobne

ZPPHiU: Niedziele handlowe – zmiana musi być przemyślana Czas handlu w niedziele powinien być krótszy niż przed wprowadzeniem…
niedziele handlowe
21 05 24

Awaria w ZUS. To był cyberatak?

Awaria w ZUS. We wtorek (21 maja) nie działa strona internetowa Zakładu. Nie da się też skorzystać z…
awaria-w-zus

"Moja Elektrownia Wiatrowa" dla właścicieli budynków mieszkalnych. Do wzięcia nawet 50 tys.

"Moja Elektrownia Wiatrowa" to program dopłat do przydomowego wiatraka dla właścicieli budynków mieszkalnych. "Moja elektrownia wiatrowa" umożliwi otrzymanie…
elektrownia wiatrowa

Regionalne Pożyczki dla Firm – Finansowanie dla Mikro, Małych i Średnich Przedsiębiorstw

Regionalne pożyczki dla firm to alternatywa dla zwykłych kredytów bankowych. Są finansowane ze środków unijnych i przeznaczone dla…
regionalne pożyczki dla firm
20 05 24

Kredyt Frankowy - Szanse Przedsiębiorców na Unieważnienie Umowy

Powszechnie uważa się, że największe szanse na unieważnienie umowy kredytowej mają konsumenci, co jest często podkreślane w kontekście…
kredyt

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier