Z tego artykułu dowiesz się:

Blisko 4 tysiące sklepów stacjonarnych zamknęło się w Polsce w całym 2022 roku. To dane firmy Dun & Bradstreet, na które powołuje się „Rzeczpospolita”. Powody? Wysoka inflacja i co za tym idzie ogromny wzrost kosztów prowadzenia działalności. Małe sklepy nie wytrzymują też konkurencji z dużymi sieciami marketów.

Jak podaje Dun & Bradstreet przygotowanego dla "Rzeczpospolitej" spadek liczby sklepów w Polsce jest widoczny od lat. W 2008 r. było ich ok. 460 tys., obecnie jest ich prawie 90 tys. mniej. W ostatnich miesiącach zjawisko przybrało jednak na sile.

Z danych wynika, że najwięcej zamyka się sklepów spożywczych. Minimalne wzrosty notowane są tylko w przypadku kwiaciarni, sklepów sportowych i sprzedaży wyrobów medycznych. Przyczyna tego to przede wszystkim rosnące koszty działalności. Jest jednak inny ważny element

Jak wielokrotnie pisaliśmy w „Magazynie Firma” polski rynek detaliczny, głównie spożywczy, ma wyjątkową specyfikę. Trudno znaleźć w całej Europie podobny rynek, który tak dynamicznie się rozwija. Z drugiej strony cechą wyróżniającą polski detal jest spore rozdrobnienie. Małe sklepy świetnie wpisują się w coraz popularniejszy  segment tzw. smart shopping, czyli szybkich zakupów blisko domu. Przewagą konkurencyjną w przypadku takich punktów jest nie tylko miła obsługa, dobrze dobrany asortyment ale i ceny, które skutecznie pozwalają im być równorzędnym partnerem „sieciówek”. Upadają te sklepy spożywcze, które nie są w stanie sprostać rosnącym wymaganiom klientów. Wypierają je „sieciówki”. W zadowalającej kondycji są sklepy małego formatu, które coraz bardziej się profesjonalizują. Stawiają na nowoczesne technologie, są w stanie na bieżąco raportować trendy zakupowe. Coraz więcej z nich jest w stanie proponować klientom promocje, niedostępne w innych sklepach (również sieciowych).

Inflacja – wpływ na firmy

Dla najmniejszych sklepów bardzo dużym problemem są rosnące koszty działalności. Sklepy spożywcze zużywają bardzo dużo energii elektrycznej, która obecnie jest droga. Najmniej konkurencyjne sklepy będą się zamykać. Przetrwają te najlepiej dopasowane do potrzeb klienta.

Zdaniem przedsiębiorców najgorsze będzie pierwsze półrocze 2023 rok. Pod koniec roku sytuacja powinna się delikatnie stabilizować.

To Cię zainteresuje

01 06 23

Obniżony VAT na odzież dziecięcą. Unia już rok temu dała zielone światło. Polska z tego nie korzysta

W ostatnim czasie ożywiła się dyskusja wokół obniżenia stawki VAT na odzież i obuwie dla dzieci. Eksperci nie…
obniżony VAT

Powstaje coraz więcej jednoosobowych firm. Częściej też wznawiane są zawieszone działalności

W pierwszym kwartale br. do rejestru CEIDG wpłynęło ponad 80 tys. wniosków dot. założenia jednoosobowej działalności gospodarczej. Tym…

Papier toaletowy będzie coraz droższy. Przez unijne przepisy tańsze rolki mogą zniknąć ze sklepów

Papier toaletowy to obecnie jeden z najmocniej drożejących produktów codziennego użytku. W kwietniu br. Polacy płacili za niego…
papier toaletowy

Pożyczka hipoteczna - jak działa

Pożyczka hipoteczna to specjalny rodzaj kredytu, który jest zabezpieczony na nieruchomości. Jest to popularna forma finansowania zakupu domu…
pożyczka hipoteczna
25 05 23

800 plus nie dla wszystkich? Czy będą zmiany w programie?

800 plus dla rodziców. Partia rządząca zapowiada zmiany w programie „Rodzina 500 plus”. Od 1 stycznia rodzice otrzymają…
800 plus

8 na 10 firm w Polsce ma problem z klientami niepłacącymi na czas - wnioski z raportu EPR 2023

Nieterminowe płatności to zmora polskiego biznesu. Wyniki z raportu Euroean Payment Report 2023. Brak możliwości dalszego rozwoju przedsiębiorstwa,…
płatności

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier