Z tego artykułu dowiesz się:

Choć czasy stołówek w każdym zakładzie pracy dawno minęły, są firmy, w których można zjeść obiad od pracodawcy. Fiskus wydał niedawno interpretację przepisów. Odpowiada w niej na pytanie, czy pracownik musi zapłacić PIT za obiad u pracodawcy.

Obiad od pracodawcy? Zmiana interpretacji prawa?

Do tej pory wiele firm wychodziło z założenia, że tego typu posiłki nie podlegają opodatkowaniu. Jak donosi właśnie money.pl nastąpiła jednak wyraźna zmiana w podejściu, bowiem najnowsza interpretacja o numerze  0113-KDIPT2-3.4011.514.2021.4.NM mówi zupełnie coś innego. Jeśli pracodawca finansuje załodze posiłek, to trzeba to uznać jako przychód. A skoro tak, to należy taki bonus doliczyć do podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych PIT. 

Jeśli zatem miesięcznie, takie obiady kosztują pracodawcę np. 350 złotych na pracownika, to o taką kwotę należy powiększyć jego przychód. Coś czujemy, że z obiadków „na firmie” będą rezygnowali kolejni pracownicy. Czy przełkną fakt, że grzybowa, ziemniaki z surówką i mielonym to w sumie ich podwyżka?

CZYTAJ TAKŻE: Zapomniałem zapłacić zaliczkę na podatek. Co mi grozi?

Dlaczego obiad od pracodawcy musi być opodatkowany?

Argument jest prosty. Skoro pracownik nie musi kupować bułek i robić kanapek, ani wychodzić na przerwie do pobliskiego bistro (choć w przywołanym przez fiskusa przypadku takiej możliwości nie było) i może się najeść za pieniądze pracodawcy, to PIT musi zapłacić. Inaczej rzecz biorąc, pracownik w godzinach pracy nie musi ponosić kosztów związanych z wyżywieniem.

Odwracając sytuację. Gdyby nie zakładowa stołówka, każdego dnia ponosiłby wydatki na pieczywo, zupkę chińską czy na hot-doga na pobliskim Orlenie. W tej sytuacji nie ponosi. Dostaje jedzenie i musi od takiego benefitu zapłacić podatek. Proste? To dlaczego dotąd fiskus na takie „dodatki” przymykał oko?

Obiad w godzinach pracy

W skali kraju niewiele jest firm, które proponują swoim pracownikom obiady na zakładowych stołówkach. Obiad od pracodawcy do rzadkość, ale jednak jest oferowany, szczególnie w dużych zakładach. Wielu pracodawców, z różnych powodów woli zamówić catering dla załogi, niż zezwalać na opuszczanie terenu zakładu w godzinach pracy. Chodzi zarówno o kwestie logistyczne, BHP, jak również rozliczanie czasu pracy. Im większa firma, tym większy z tym kłopot.

Fast food z szefem na mieście

Interpretacja ta rzuca światło na jeszcze jedną sytuację. Wyobraźcie sobie, że szef z pracownikiem wyjeżdżają na miasto w sprawach służbowych. Nie jest to delegacja. W drodze powrotnej przełożony zaprasza podwładnego na kanapkę w McDonaldzie lub BurgerKingu. Ma gest. Płaci służbową kartą, bierze fakturę.

To oznacza, że w takiej sytuacji pracownik powinien od obiadu na mieście zapłacić podatek PIT (!) W końcu zestaw z tortillą i frytkami, w myśl tej interpretacji jest jego przychodem. Po stronie pracodawcy generuje to dodatkowe formalności, którymi ostatecznie będzie musiała zająć się księgowa.

Prenumerata i newsletter “Magazynu Firma”

Aby otrzymać bezpłatną prenumeratę e-wydania “Magazynu Firma”, dopisz się do naszej listy mailingowej

To Cię zainteresuje

Rekordowy wzrost kosztów pracy i jego wpływ na konkurencyjność przedsiębiorstw w Polsce

W pierwszym kwartale 2025 roku przeciętny koszt pracy w Polsce wzrósł o 3,4% w ujęciu rocznym. Jest to…

Zwolnienia grupowe: regionalne dysproporcje i sektory zagrożone

Z danych opublikowanych przez Powiatowe Urzędy Pracy wynika, że w pierwszym półroczu 2025 roku Polska zmaga się z…

Jakie są koszty zatrudnienia pracownika w Polsce? Analiza wszystkich wydatków

Jakie są koszty zatrudnienia pracownika w Polsce? Kompleksowy przewodnik dla pracodawców Zatrudnienie pracownika to dla firmy nie tylko…

Przewodnik po rejestracji firmy – CEIDG vs. KRS

Rejestracja firmy to jeden z najważniejszych kroków przy zakładaniu działalności gospodarczej. W Polsce przedsiębiorcy mają do wyboru dwa…
ceidg

Podatek od prezentów ślubnych. Kiedy trzeba go zapłacić?

Podatek od prezentów ślubnych. Kiedy trzeba go płacić?   Lato to nie tylko czas wyjazdów wakacyjnych i odpoczynku.…
wesele

Wycena spółki

Wycena spółki Wycena spółki to kluczowy element w sytuacjach, gdy dochodzi do sprzedaży przedsiębiorstwa, zmiany struktury właścicielskiej, czy…
biegły skarbowy

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier