Z tego artykułu dowiesz się:

Nikt nie wie kiedy odbudowa Ukrainy będzie możliwa. Niemniej, prawie 800 polskich firm już przygotowuje się do udziału w tym wielkim przedsięwzięciu. Do specjalnego programu zgłosiło się 1,2 tys. przedsiębiorstw z naszego kraju.

Odbudowa Ukrainy – ile może kosztować?

Od momentu ataku Rosji na Ukrainę 24 lutego 2022 roku, nasz wschodni sąsiad zlicza katastrofalne straty zarówno wśród ludności, jak i w przestrzeni gospodarczej. Obecnie odbudowa Ukrainy po wojnie szacowana jest na około 750 mld dolarów. Z tej puli 110 mld USD to nakłady w rekonstrukcję zrujnowanej infrastruktury.

Polscy przedsiębiorcy chętni do udziału w odbudowie Ukrainy

Przypomnijmy, w czerwcu 2022 roku Ministerstwo Rozwoju i Technologii (MRiT) rozpoczęło rejestrację podmiotów, które chciałyby wziąć udział w przygotowaniach do powojennej odbudowy zniszczonego przez Rosjan kraju. Operatorem przedsięwzięcia została Polska Agencja Inwestycji i Handlu (PAIH). Do tej pory zgłosiło 1,2 tys. firm. Prawie 800 wzięło udział w konsultacjach branżowych, w których oprócz przedstawicieli resortu rozwoju wzięła udział także Ambasada Ukrainy w Warszawie. „Cieszę się, że tak wielu polskich przedsiębiorców odpowiedziało na nasz apel i chce w niej aktywnie uczestniczyć. Po ustaniu działań wojennych ich wiedza i doświadczenie będą bezcenne” – powiedział minister rozwoju i technologii Waldemar Buda.

Firmy zapisane do bazy są zainteresowane zarówno eksportem, inwestycjami, jak również kooperacją z ukraińskimi kontrahentami w formie podwykonawców.

CZYTAJ TAKŻE: Jak zatrudnić uchodźcę?

Jakie branże chcą brać udział w odbudowie Ukrainy?

Oprócz oczywistej w tym wypadku branży budowlanej swoją gotowość wyraziły także inne sektory. To m.in. producenci maszyn i urządzeń, firmy z branży IT, spożywczej oraz medycznej.

Jak napisano w komunikacie, polskie firmy, mogą nadal zgłaszać swoją gotowość do udziału w tym przyszłym, historycznym procesie. Nadal można się zgłaszać do Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu.

 

Prenumerata i newsletter “Magazynu Firma”

Aby otrzymać bezpłatną prenumeratę e-wydania “Magazynu Firma”, dopisz się do naszej listy mailingowej

To Cię zainteresuje

Rekordowy wzrost kosztów pracy i jego wpływ na konkurencyjność przedsiębiorstw w Polsce

W pierwszym kwartale 2025 roku przeciętny koszt pracy w Polsce wzrósł o 3,4% w ujęciu rocznym. Jest to…

Inwestowanie w niepewnych czasach: jak zarządzać kapitałem w 2025 roku?

W obliczu globalnych napięć geopolitycznych, presji inflacyjnej, rosnących kosztów pracy i transformacji energetycznej, rok 2025 stawia przed inwestorami…
pieniądze dla firm

Jak zwiększyć sprzedaż w małej firmie? Sprawdzone strategie na kryzys i konkurencję

W dzisiejszym dynamicznym świecie biznesu, gdzie konkurencja jest zacięta, a kryzysy potrafią zaskoczyć z dnia na dzień, zwiększenie…
11 06 25

„Zamykam firmę po 11 latach” – dramat mikroprzedsiębiorców przez nowe ceny energii i leasingów

Rosnące koszty energii, leasingów i składek ZUS zmuszają tysiące mikroprzedsiębiorców do zamykania firm. Poznaj prawdziwe historie, dane i…

Kryzysy, które czekają MŚP w 2025 roku. I jak się przed nimi bronić

Z jednej strony rekordowa liczba nowo zakładanych firm, z drugiej – rosnąca fala zamknięć i zawieszeń działalności. Rok…

Sztuczna inteligencja w małej firmie: 7 darmowych (i legalnych) narzędzi AI, które odmienią Twoją codzienność

Jeszcze kilka lat temu na myśl o sztucznej inteligencji widzieliśmy humanoidalne roboty lub hollywoodzkie scenariusze. Dziś AI to…
sztuczna inteligencja

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier