Od momentu ataku Rosji na Ukrainę 24 lutego 2022 roku, nasz wschodni sąsiad zlicza katastrofalne straty zarówno wśród ludności, jak i w przestrzeni gospodarczej. Obecnie odbudowa Ukrainy po wojnie szacowana jest na około 750 mld dolarów. Z tej puli 110 mld USD to nakłady w rekonstrukcję zrujnowanej infrastruktury.
Przypomnijmy, w czerwcu 2022 roku Ministerstwo Rozwoju i Technologii (MRiT) rozpoczęło rejestrację podmiotów, które chciałyby wziąć udział w przygotowaniach do powojennej odbudowy zniszczonego przez Rosjan kraju. Operatorem przedsięwzięcia została Polska Agencja Inwestycji i Handlu (PAIH). Do tej pory zgłosiło 1,2 tys. firm. Prawie 800 wzięło udział w konsultacjach branżowych, w których oprócz przedstawicieli resortu rozwoju wzięła udział także Ambasada Ukrainy w Warszawie. „Cieszę się, że tak wielu polskich przedsiębiorców odpowiedziało na nasz apel i chce w niej aktywnie uczestniczyć. Po ustaniu działań wojennych ich wiedza i doświadczenie będą bezcenne” – powiedział minister rozwoju i technologii Waldemar Buda.
Firmy zapisane do bazy są zainteresowane zarówno eksportem, inwestycjami, jak również kooperacją z ukraińskimi kontrahentami w formie podwykonawców.
CZYTAJ TAKŻE: Jak zatrudnić uchodźcę?
Oprócz oczywistej w tym wypadku branży budowlanej swoją gotowość wyraziły także inne sektory. To m.in. producenci maszyn i urządzeń, firmy z branży IT, spożywczej oraz medycznej.
Jak napisano w komunikacie, polskie firmy, mogą nadal zgłaszać swoją gotowość do udziału w tym przyszłym, historycznym procesie. Nadal można się zgłaszać do Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu.