2 min. czytania

Odejście prezesa ze spółki. Czy spółka może działać bez prezesa?

prezes
Autor
Szymon Ostrowski
Opublikowano
11 05 21
Z tego artykułu dowiesz się:

Czy odejście prezesa ze spółki jest problemem? Jak spółka może działać gdy nie ma prezesa?

Zarząd w spółce kapitałowej pełnią funkcję reprezentacyjno-wykonawczą. Zarząd prowadzi wszystkie sprawy spółki i ją reprezentuje. Czy spółka musi mieć prezesa? Czy odejście prezesa ze spółki rodzi spore problemy?

Spółka nie może działać bez zarządu. Ktoś musi bowiem ją reprezentować i odpowiadać za jej zobowiązania. Nie ma więc możliwości, by spółka mogła funkcjonować gdy nie jest powołany zarząd albo gdy zarząd spółki jest zlikwidowany. Jeśli w spółce jest tylko prezes i zostanie on odwołany, to spółka nie może funkcjonować. Spółka bez prezesa, bez zarządu nie może np. zaciągać żadnych zobowiązań. Jeśli wobec spółki toczy się postępowanie sądowe, to musi ono być zawieszone do czasu uzupełnienia zarządu o odpowiednie osoby.

CZYTAJ TAKŻE: Jednoosobowa działalność gospodarcza. Jak założyć firmę?

Odejście prezesa - brak zarządu w spółce

W bardzo dużych spółkach zarząd jest kilkuosobowy, a prezes zarządu ma zwykle zastępcę lub zarząd jest w stanie wybrać kogoś kto zamiast niego będzie zarządzał sprawami spółki.

W przypadku małych spółek odejście prezesa może całkowicie sparaliżować działalność takiego podmiotu.

Kurator w spółce

Brak prezesa w spółce, brak zarządu w spółce powoduje, że nie ma osoby, który odpowiada za jej zobowiązania. Nie ma też nikogo, kto może zostać pociągnięty do odpowiedzialności w przypadku jej niewypłacalności. W takiej sytuacji więc Sąd Rejestrowy jest upoważniony do powołania kuratora dla spółki. Kurator w spółce odpowiada za to by ustanowić zarząd spółki. Nie ma ok kompetencji prowadzenia bieżących spraw spółki.

Prokurent w spółce

Trochę inaczej wygląda sytuacja gdy w spółce nie ma zarządu ale jest prokurent. Prokurent, mówiąc najprościej jest pełnomocnikiem spółki. Może on więc podejmować w jej imieniu wiele czynności. Prokura działa niezależnie od tego czy w spółce jest zarząd, czy go nie ma. Oznacza to, że spółka bez zarządu, która jednak ma prokurenta, może działać.

CZYTAJ TAKŻE: Przekształcenie jdg w spółkę z o.o. Kiedy to się opłaca?

W takiej jednak sytuacji prokurent nie odpowiada osobiście za jej zobowiązania, a to powoduje, że spółka realnie jest miało wiarygodna.

 

Prenumerata i newsletter “Magazynu Firma”

Aby otrzymać bezpłatną prenumeratę e-wydania “Magazynu Firma”, dopisz się do naszej listy mailingowej

To Cię zainteresuje

09 02 24

Niewypłacalność przedsiębiorcy. Jak zrobić to skutecznie?

Niewypłacalność przedsiębiorcy. Jak to zrobić skutecznie? Prawnik radzi     Przedsiębiorcy w trudnej sytuacji finansowej mają na to…

Umowa leasingu po nowemu? Przedsiębiorców czeka rewolucja

Umowa leasingu jest zbyt sztywna, mało elastyczna. Pojawił się projekt zmian, który ma pomóc w tym by leasing…
umowa leasingu

Umowa spółki z o.o. - jak wygląda umowa spółki z o.o.?

Umowa spółki z o.o. to podstawowy dokument, który jest potrzebny przy  zakładaniu umowy spółki. Jak sporządzić umowę spółki?…
umowa spółki z o.o.

O ile wzrosły zarobki Ukraińców w 2023 r.? Czy Polska jest atrakcyjnym miejscem pracy?

O ile wzrosły zarobki Ukraińców w 2023r? Czy Polska jest wciąż atrakcyjna dla pracowników ze wschodu? Postanowiliśmy sprawdzić…
zarobki-ukrainy
10 01 24

Wypowiedzenie umowy zlecenia. Jak to zrobić

TakUmowa zlecenie regulowana jest przez kodeks cywilny. To podstawowy wyróżnik np. od typowej umowy o pracę. Inny jest…
wypowiedzenie
03 01 24

Masz telefon w T-Mobile? Zrzucisz się na karę UOKiK

T-Mobile ukarane przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów ponad 25 mln zł kary - poinformował UOKiK w komunikacie.…
t-mobile

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier