2 min. czytania

Petro Poroszenko i Roshen. Kim jest były prezydent Ukrainy?

Petro Poroszenko i Roshen
Autor
Anna Nowakowska
Opublikowano
07 03 22
Z tego artykułu dowiesz się:

Mógł się ukryć w wielu miejscach na świecie. Walczy w obronie Kijowa. Były prezydent Ukrainy, król czekolady, przedsiębiorca i milioner zdobył wiele rynków na świecie. Na czym polega jego biznes? Petro Poroszenko i Roshen - to też symbole Ukrainy.

Petro Poroszenko i Roshen

Już w pierwszych dniach po ataku Rosji na Ukrainę, światowe media obiegły zdjęcia i filmy z uśmiechniętym Petro Poroshenko. W mundurze, kamizelce kuloodpornej i karabinem w ręku. 57-letni były prezydent Ukrainy i przedsiębiorca dołączył do obrońców Kijowa. Kilka dni później gratulował młodemu żołnierzowi strącenia rosyjskiego samolotu. Film natychmiast obiegł niemal wszystkie telewizje na świecie.

CZYTAJ TAKŻE: Przedsiębiorcy o uchodźcach. Natychmiast otworzyć rynek pracy

Petro Poroszenko to były prezydent, ale wciąż aktualny ukraiński „król czekolady”. W 1996 roku, czyli zaledwie pięć lat po rozpadzie Związku i Radzieckiego założył Korporację Cukierniczą „Roshen” (Кондитерська корпорація „Рошен”). Nazwa pochodzi od środkowych sylab jego nazwiska PoROSHENko. To jeden z pierwszych ukraińskich brandów, które dość szybko zdobyły nie tylko rodzimy rynek, ale szybko osiągnęły sukces na międzynarodowej scenie.

Jak Petro Poroszenko i Roshen osiągnęli sukces?

Wszystko zaczęło się od osób, które odwiedzały Ukrainę turystycznie lub biznesowo. Szybko okazało się, że produkty Roshen są chętnie kupowane przez klientów i zabierane do siebie. Cukierki „Kijów wieczorowy”, „Tort Kijowski” lub czekolada „Czajka” szybko zdobyły popularność jako obowiązkowe pamiątki z Ukrainy. Dobra sława poszła w świat. Dziś produkty tej firmy sprzedawane są w wielu krajach świata. W tym na przykład w Polsce, gdzie szczególną popularność zdobyły cukierki w białym opakowaniu Milky Splash.

W skład słodkiego imperium Poroszenki wchodzą nie tylko fabryki w Ukrainie (Kijów, Krzemieniec, Winnica), ale także zakłady na Litwie (Kłajpeda) oraz na Węgrzech (Budapeszt). Dodatkowo firma posiada własną mleczarnię, w wymienionej wcześniej Winnicy. Zakłady Roshen mają w swoim protfolio

Przemysł cukierniczy na Ukrainie

Do momentu wybuchu wojny Roshen produkował ponad 350 różnych produktów cukierniczych. Łącznie około 300 tysięcy ton słodkości rocznie. „Do asortymentu korporacji wchodzą cukierki czekoladowe, galaretki, karmelki, toffi, czekoladowe tabliczki i batony, herbatniki, wafle, ciastka, biszkoptowe rolady, pianki, marmolada i torty. Niektóre z nich nie mają konkurentów na rynku ukraińskim” – chwali się firma w oficjalnej broszurze.  Kiedy na początku ubiegłej dekady Roshen wchodził do Polski, media zapowiadały "rynkową słodką wojnę". Dziś nikt nie odważyłby się użyć tego określenia. Dziś brzmi ono co najmniej upiornie.

Były prezydent Poroszenko

Poroszenko został prezydentem Ukrainy kilka miesięcy po pierwszej odsłonie obecnego dramatu i zajęciu przez Rosjan Krymu oraz wybuchu wojny w Donbasie. Jego kandencja rozpoczęła się w czerwcu 2014 roku. Zastąpił na tym stanowisku pełniącego obowiązki głowy państwa Ołeksandra Turczynowa. W 2019 ubiegał się o reelekcję. Przegrał jednak w drugiej turze z obecnym prezydentem Wołodymirem Zełenskim. Porażka była bolesna. Ustąpił bowiem miejsca człowiekowi, który znany był wówczas z produkcji telewizyjnych, satyrycznych stand-upów i kolorowej prasy. Historia pokazała, że niespodziewany zwycięzca tamtych wydarzeń okazał się ukraińskim mężem stanu i ikoną obrony Ukrainy.

Poroszenko z Zełeńskim walczą dziś ramię w ramię broniąc tego samego miasta i wartości. Biznes zszedł na dalszy plan.

 

Prenumerata i newsletter “Magazynu Firma”

Aby otrzymać bezpłatną prenumeratę e-wydania “Magazynu Firma”, dopisz się do naszej listy mailingowej

To Cię zainteresuje

01 04 25

Biznes alkoholowy w sklepie spożywczym – jak zacząć? Analiza rynku, przepisy i porady

Biznes alkoholowy w Polsce. Jak wygląda rynek alkoholowy w Polsce? Biznes alkoholowy to nie lada wyzwanie ale rozpoczęcie…
branża alkoholowa
31 03 25

Ponad 65% MŚP w Polsce nie wie, czym jest KSeF

Krajowy System e-Faktur (KSeF) nadchodzi, a firmy wciąż nie są na niego przygotowane. Z badania Edisonda przeprowadzonego na…

Prywatny śmigłowiec dla Twojej firmy: Kiedy warto zainwestować w wynajem helikoptera

W dynamicznie zmieniającym się świecie biznesu, gdzie czas jest jednym z najcenniejszych zasobów, efektywność i prestiż odgrywają kluczową…
07 03 25

Kredyt kupiecki. Co to jest i jak działa?

Kredyt kupiecki czyli możliwość zapłaty za fakturę później niż odebraliśmy towar. Zbawienna opcja czy początek problemów z płynnością.…
kredyt kupiecki
24 02 25

ZMIANA CZASU 2025 – kiedy przestawiamy zegarki? Sprawdź daty zmiany czasu na letni i zimowy

Zmiana czasu 2025 to ważne wydarzenie, które wpływa na codzienne funkcjonowanie milionów ludzi. Kiedy zmiana czasu w 2025…
zmiana-czasu
23 02 25

Wybory w Niemczech 2025. Jaki wpływ będą mieć na polską gospodarkę?

Wybory parlamentarne w Niemczech, zaplanowane na 23 lutego 2025 roku, mogą znacząco wpłynąć na niemiecką scenę polityczną oraz…

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier