Z tego artykułu dowiesz się:

Bardzo dynamicznie spada chęć zakładania działalności gospodarczej w Polsce. W 2020 roku tylko 3,1 proc. badanych chce w najbliższym czasie założyć własną firmę. Rok wcześniej chętnych do tego było dwa razy więcej. Prawie co dziesiąty przedsiębiorca zamknął firmę bo…chce wrócić na etat.

Z raportu Global Enterpreneurship Monitor (GEM) przygotowanego przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości we współpracy z Uniwersytetem Ekonomicznym w Katowicach wynika, że w 2020 tylko 3,1 proc. Polaków chciało otworzyć firmę w ciągu najbliższych 3 lat.  Rok wcześniej takich osób było 5 proc. Lepsze nastroje są wśród tych, którzy już biznes prowadzą. Dojrzałe firmy, czyli takie, które istnieją dłużej niż 3,5 roku to ponad 12 proc. biznesów.

CZYTAJ TAKŻE: Pracodawcy przyznają: nie ma podwyżki, ludzie odchodzą

Powody zamykania firm

Główny powód zamykania firm to pandemia COVID-19. Tę przyczynę podawała połowa badanych przedsiębiorców. Co dziesiąty biznes został zamknięty z powodu nierentowności. Mniej więcej tyle samo zdecydowało się zlikwidować firmę i podjąć inną pracę.

Raport GEM wskazuje, że polscy przedsiębiorcy są najbardziej sceptyczni w odniesieniu do perspektyw rozwoju. Aż 3 na 4 przedsiębiorców prowadzących dojrzały biznes przyznaje, że pandemia spowolni ich rozwój. To najgorszy wskaźnik spośród wszystkich badanych krajów.

Dlaczego warto prowadzić biznes?

Nie zmieniają się za to motywy związane z zakładaniem biznesu. Biznesy zakłada się głównie po to by stworzyć samemu sobie miejsce pracy. Na drugim miejscu jest chęć lepszych zarobków. Na trzecim miejscu założenie, że przedsiębiorca może zmieniać świat. Badanie wskazuje też na ciekawą zależność. Pandemia spowodowała, że firmy zaczęły zamykać się na klientów zagranicznych. W porównaniu do 2019, w 2020 aż o 7 punktów procentowych wzrosła liczba przedsiębiorstw, które działają tylko na krajowym rynku.

 

Prenumerata i newsletter “Magazynu Firma”

Aby otrzymać bezpłatną prenumeratę e-wydania “Magazynu Firma”, dopisz się do naszej listy mailingowej

To Cię zainteresuje

Ile trwa założenie działalności gospodarczej?

Założenie działalności gospodarczej wymaga spełnienia kilku formalności. Ile trwa założenie działalności gospodarczej? Formalności związane z uruchomieniem jednoosobowej działalności…

Aż 35% Polaków przyznaje, że problemy finansowe mają wpływ na ich zdrowie psychiczne

Aż 35% Polaków przyznaje, że problemy finansowe mają wpływ na ich zdrowie psychiczne Problemy finansowe to nie tylko…
problemy_finansowe

Rynek produktów bez opakowania notuje ogromne wzrosty. Ciekawy pomysł na biznes?

Rynek produktów bez opakowania notuje wzrosty. Bez pudełek sprzedaje się dziś nie tylko kaszę, ryż czy makaron ale…
produkty bez opakowania

40 tys. na start biznesu. Alior Bank rusza z franczyzą

Alior Bank uruchomił program franczyzowy, w ramach którego dofinansowuje otwarcie placówki partnerskiej. Przedsiębiorcy mogą uzyskać nawet do 40…
alior_bank

Braki kadrowe w budowlance. Oto wolne miejsca pracy branży budowlanej

W porównaniu z końcem 2023 r. branża budowlana rozpoczęła rok w całkiem dobrych nastrojach. W styczniu 2024 r. wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury…

BIG Liczba: W 2023 r. firmy znalazły w rejestrze BIG InfoMonitor 2 mln niesolidnych dłużników

8,15 mln osób, czyli co czwartego dorosłego Polaka (26 proc.) sprawdziły banki i przedsiębiorcy w Rejestrze Dłużników BIG…
BIK

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier