Z tego artykułu dowiesz się:

Nie było rekordowo niskiego bezrobocia! Jak to? Przecież w wiele portali o tym pisało. Tak, nasza redakcja też. Jak się jednak okazało, GUS poprawił własne dane i wynika z nich, że stopa bezrobocia nie spadła poniżej historycznych rekordów. Ba! W ani jednym miesiącu nie spadła poniżej 5%.

GUS poprawił dane

Statystyka rządzi się swoimi prawami. I ma to do siebie, że w obliczu nowych danych czasem konieczna jest zmiana innych. Również tych, do których zdążyliśmy się przyzwyczaić. Nie tylko tych sprzed miesiąca, ale także w dłuższej perspektywie. Często jest tak, że tych zmian nie zauważamy. No, chyba że dane oscylują w okolicach rekordu lub psychologicznej bariery. Tak właśnie było w przypadku bezrobocia. GUS poprawił własne dane, a tym samym wiele nagłówków prasowych z ostatnich miesięcy stało się… nieaktualnych.

Z czego wynika korekta danych?

Tę sytuację dokładnie opisał ekspert ekonomiczny Konfederacji Lewiatan Mariusz Zielonka, który tłumaczy, jaki czynnik przez miesiące sztucznie zaniżał stopę bezrobocia i wprowadzał nas wszystkich w błąd.

Stopa bezrobocia jednak nie była rekordowo niska. Główny Urząd Statystyczny w oparciu o wyniki spisu powszechnego rolników oraz coroczną zmianę liczby pracujących poza rolnictwem indywidualnym dokonał średnio podwyższenia stopy bezrobocia o 0,3 pkt. proc. w każdym miesiącu. Tym samym w żadnym miesiącu stopa bezrobocia nie spadła poniżej granicy 5%. Już wyniki badania BAEL pokazywały poważny odpływ pracujących do rolnictwa, co jednocześnie przełożyło się obecnie na zmniejszenie mianownika we wzorze na stopę bezrobocia, co ją sztucznie podwyższyło”.

CZYTAJ TAKŻE: Jak liczyć zdolność kredytową? Starcie na linii KNF - deweloperzy

Ile wynosi bezrobocie w Polsce?

To, że nie było rekordu, nie oznacza jednak, że musimy jakoś inaczej patrzeć na stopę bezrobocia w Polsce. Nadal jest ona bardzo niska. We wrześniu wynosiła 5,1% zgodnie z polską metodologią, a to nadal bardzo dobry wskaźnik zbliżony do historycznych minimum.

Żadnym korektom ani rewizjom nie podlega za to liczba bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach pracy, a ta konsekwentnie wynosi niewiele ponad 800 tys. osób. Niewykluczone, że w którymś momencie zobaczymy w tym przypadku „siódemkę” z przodu, bowiem kondycja polskiego rynku pracy nadal jest bardzo dobra.

 

Prenumerata i newsletter “Magazynu Firma”

Aby otrzymać bezpłatną prenumeratę e-wydania “Magazynu Firma”, dopisz się do naszej listy mailingowej

To Cię zainteresuje

Rekordowy wzrost kosztów pracy i jego wpływ na konkurencyjność przedsiębiorstw w Polsce

W pierwszym kwartale 2025 roku przeciętny koszt pracy w Polsce wzrósł o 3,4% w ujęciu rocznym. Jest to…

Zwolnienia grupowe: regionalne dysproporcje i sektory zagrożone

Z danych opublikowanych przez Powiatowe Urzędy Pracy wynika, że w pierwszym półroczu 2025 roku Polska zmaga się z…

Kryzysy, które czekają MŚP w 2025 roku. I jak się przed nimi bronić

Z jednej strony rekordowa liczba nowo zakładanych firm, z drugiej – rosnąca fala zamknięć i zawieszeń działalności. Rok…

Jakie są koszty zatrudnienia pracownika w Polsce? Analiza wszystkich wydatków

Jakie są koszty zatrudnienia pracownika w Polsce? Kompleksowy przewodnik dla pracodawców Zatrudnienie pracownika to dla firmy nie tylko…

Dotacje dla małych firm w Polsce w 2025 roku

Przewodnik po dostępnych dotacjach rządowych i unijnych W 2025 roku przedsiębiorcy z sektora MŚP w Polsce mają wiele…
dotacje

Przewodnik po rejestracji firmy – CEIDG vs. KRS

Rejestracja firmy to jeden z najważniejszych kroków przy zakładaniu działalności gospodarczej. W Polsce przedsiębiorcy mają do wyboru dwa…
ceidg

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier