Z tego artykułu dowiesz się:

Nie było rekordowo niskiego bezrobocia! Jak to? Przecież w wiele portali o tym pisało. Tak, nasza redakcja też. Jak się jednak okazało, GUS poprawił własne dane i wynika z nich, że stopa bezrobocia nie spadła poniżej historycznych rekordów. Ba! W ani jednym miesiącu nie spadła poniżej 5%.

GUS poprawił dane

Statystyka rządzi się swoimi prawami. I ma to do siebie, że w obliczu nowych danych czasem konieczna jest zmiana innych. Również tych, do których zdążyliśmy się przyzwyczaić. Nie tylko tych sprzed miesiąca, ale także w dłuższej perspektywie. Często jest tak, że tych zmian nie zauważamy. No, chyba że dane oscylują w okolicach rekordu lub psychologicznej bariery. Tak właśnie było w przypadku bezrobocia. GUS poprawił własne dane, a tym samym wiele nagłówków prasowych z ostatnich miesięcy stało się… nieaktualnych.

Z czego wynika korekta danych?

Tę sytuację dokładnie opisał ekspert ekonomiczny Konfederacji Lewiatan Mariusz Zielonka, który tłumaczy, jaki czynnik przez miesiące sztucznie zaniżał stopę bezrobocia i wprowadzał nas wszystkich w błąd.

Stopa bezrobocia jednak nie była rekordowo niska. Główny Urząd Statystyczny w oparciu o wyniki spisu powszechnego rolników oraz coroczną zmianę liczby pracujących poza rolnictwem indywidualnym dokonał średnio podwyższenia stopy bezrobocia o 0,3 pkt. proc. w każdym miesiącu. Tym samym w żadnym miesiącu stopa bezrobocia nie spadła poniżej granicy 5%. Już wyniki badania BAEL pokazywały poważny odpływ pracujących do rolnictwa, co jednocześnie przełożyło się obecnie na zmniejszenie mianownika we wzorze na stopę bezrobocia, co ją sztucznie podwyższyło”.

CZYTAJ TAKŻE: Jak liczyć zdolność kredytową? Starcie na linii KNF - deweloperzy

Ile wynosi bezrobocie w Polsce?

To, że nie było rekordu, nie oznacza jednak, że musimy jakoś inaczej patrzeć na stopę bezrobocia w Polsce. Nadal jest ona bardzo niska. We wrześniu wynosiła 5,1% zgodnie z polską metodologią, a to nadal bardzo dobry wskaźnik zbliżony do historycznych minimum.

Żadnym korektom ani rewizjom nie podlega za to liczba bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach pracy, a ta konsekwentnie wynosi niewiele ponad 800 tys. osób. Niewykluczone, że w którymś momencie zobaczymy w tym przypadku „siódemkę” z przodu, bowiem kondycja polskiego rynku pracy nadal jest bardzo dobra.

 

Prenumerata i newsletter “Magazynu Firma”

Aby otrzymać bezpłatną prenumeratę e-wydania “Magazynu Firma”, dopisz się do naszej listy mailingowej

To Cię zainteresuje

Zaskakujące dane z policyjnych rejestrów. Kradzieże w sklepach wyhamowały

Kradzieże w sklepach. Dane zaskakują. Kradzieży w sklepach coraz mniej. Jak długo to potrwa? W I kw. 2024…
kradzieże w sklepach
21 05 24

Wakacje od ZUS coraz bliżej: Ile zyskają mali przedsiębiorcy?

Wakacje od ZUS coraz bliżej: Ile zyskają mali przedsiębiorcy? Wakacje od ZUS uchwalone. Sejm uchwalił długo oczekiwane przepisy…
wakacje od zus

"Moja Elektrownia Wiatrowa" dla właścicieli budynków mieszkalnych. Do wzięcia nawet 50 tys.

"Moja Elektrownia Wiatrowa" to program dopłat do przydomowego wiatraka dla właścicieli budynków mieszkalnych. "Moja elektrownia wiatrowa" umożliwi otrzymanie…
elektrownia wiatrowa

CPK jednak da zarobić małym firmom? Ekspert zdradza

CPK to ogromna szansa również dla małych firm przewozowych z Polski. Do tej pory woziły one towary po…

Aż 35% Polaków przyznaje, że problemy finansowe mają wpływ na ich zdrowie psychiczne

Aż 35% Polaków przyznaje, że problemy finansowe mają wpływ na ich zdrowie psychiczne Problemy finansowe to nie tylko…
problemy_finansowe

Rynek produktów bez opakowania notuje ogromne wzrosty. Ciekawy pomysł na biznes?

Rynek produktów bez opakowania notuje wzrosty. Bez pudełek sprzedaje się dziś nie tylko kaszę, ryż czy makaron ale…
produkty bez opakowania

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier