Przedsiębiorcy nie przebierają w słowach, gdy recenzują nowe przypisy podatkowe. Ich zdaniem wadliwych przepisów jest dużo. Tak dużo, że jeszcze na początku 2022 roku Sejm będzie musiał zając się nowelizacją ustaw podatkowych. „Stanie się tak dlatego, że jest to największa zmiana prawa podatkowego od 30 lat, która została uchwalona w ekspresowym tempie, bez szacunku i uwagi dla zastrzeżeń i postulatów przedsiębiorców” -czytamy w komunikacie Konfederacji Lewiatan.
Przedsiębiorcy zwracają uwagę, że przyjęte ostatecznie vacatio legis wynoszące około 5-6 tygodni, to sprawa, która budzi szczególne wątpliwości. Zdaniem właścicieli firm, będą oni musie ponieść wysokie koszty przygotowania się do nowych zasad podatkowych. Wspominają także o ryzyku. I to nawet jeśli dołożą najwyższe starania. „Nie wszystko będzie wykonalne” - konstatują.
Członkowie Konfederacji Lewiatan wysłali list do prezydenta Andrzej Dudy za apelem o weto do uchwalonej właśnie ustawy, która powołuje do życia Polski Ład. Mają jednak świadomość, że w tym przypadku przekonanie do swoich racji, nie będzie tak łatwej jak w przypadku Senatu. Przypomnijmy, izba wyższa wsłuchała się w ich głos i przedłużyła vacatio legis do 1 stycznia 2023. Na nic jednak się to zdało. Sejm w znakomitej większości poprawki izby wyższej wrzucił do kosza.
Diagnoza Lewiatana wyrażona w liście jest jasna. „Zmiany, które mają wejść w życie 1 stycznia 2022 roku, pogorszą warunki funkcjonowania firm, istotnie zwiększą koszty prowadzenia działalności gospodarczej i są największą w historii podwyżką podatków dla przedsiębiorców”.
CZYTAJ TAKŻE: Koniec złudzeń. Polski Ład przegłosowany w Sejmie
Pracodawcy obawiają się „niezliczonych problemów”, które pojawia się przy wypełnianiu obowiązków podatkowych. Konfederacja Lewiatan prognozuje, że przez miesiące lub lata będą konieczne dodatkowe objaśnienia ze strony fiskusa. Niemal pewne są spory na linii „podatnicy – skarbówka – sądy administracyjne”.
Pracodawcy zwracają uwagę, że bez względu na to, czy prezydent zdecyduje się podpisać, czy zawetować ustawę, powinien zrobić to „niezwłocznie”.
„Przedsiębiorcy powinni możliwie szybko uzyskać pewność, co do ewentualnej konieczności dostosowania się do nowych przepisów, jeśli miałyby zacząć obowiązywać. Na przygotowanie pracowników i systemów zostały niecałe dwa miesiące”