Z tego artykułu dowiesz się:

Przedsiębiorcy będą mogli uwłaszczyć grunty wykorzystywane obecnie w ramach użytkowania wieczystego. Dobiegają końca prace nad nową ustawą, dzięki której zastąpione zostaną stare przepisy pamiętające jeszcze PRL. Jak zmieni się użytkowanie wieczyste?

Użytkowanie wieczyste po nowemu

Użytkowanie wieczyste to obszar w polskim prawie, który już został poddany reformom. Niestety tylko częściowym. W 2019 roku uwłaszczono mieszkańców oraz spółdzielnie na gruntach znajdujących się pod budynkami. Jednak nowe prawo w żaden sposób nie dotknęło przedsiębiorców.

Stare powiedzenie mówi, że kiedy powiedziało się „A”, trzeba powiedzieć też „B”. Dlatego Ministerstwo Rozwoju i Technologii już od jakiegoś czasu pracuje nad zupełnie nowymi rozwiązaniami prawnymi. Według deklaracji resortu z Placu Trzech Krzyży, prace te dobiegają do końca. Czy szybkiego i szczęśliwego? To już będzie zależało od procesu legislacyjnego. Pochylmy się zatem nad tym co już wiemy teraz.

Czytaj także: zakup nieruchomości w czasach wysokiej inflacji

Ukłon w stronę inwestorów

Resort przyznaje, że koncentruje się nad przepisami, które wprowadzą rynkowy model odpłatności za grunt sprzedawany użytkownikowi wieczystemu. Wśród adresatów nowych rozwiązań wymienia m.in. przedsiębiorców, a także organizacje i obywateli. Ministerstwo Rozwoju i Technologii liczy, że nowe prawo odnoszące się do użytkowania wieczystego zwiększy aktywność inwestorów.

Uwłaszczenie na wniosek. Nie z mocy prawa

Według ogólnych informacji, w posiadaniu których jest MRiT w Polsce istnieje ponad 400 tysięcy gruntów, które znajdują się w ramach użytkowania wieczystego. Proponowane rozwiązania zmierzają do tego, by pojawiła się zasada, według której uwłaszczenie nie będzie uruchamiane z mocy samego prawa.

Tu potrzebny będzie wniosek zainteresowanego podmiotu lub osoby. To oznacza, że eksperci z ministerstwa rozwoju dalecy są od przymuszania kogokolwiek do nabycia gruntu. Na pierwszy rzut oka wydaje się to słusznym rozwiązaniem.

Ile to będzie kosztowało?

W przypadku gruntów, które należą do Skarbu Państwa cena gruntu, ma wynosić 20-krotność rocznej opłaty, jaką ponosi podmiot za użytkowanie wieczyste. Taka taryfa będzie jednak obowiązywała wyłącznie w przypadku płatności jednorazowej. Jeżeli inwestor będzie chciał rozłożyć transakcję na raty, zapłaci 25 -krotność.

W przypadku samorządów cena wykupu ma wynieść co najmniej 20-krotność rocznej opłaty, jednak nie może przekroczyć realnej wartości nieruchomości.

Czy będzie można odmówić uwłaszczenia?

Prawo proponowane przez MRiT przewiduje, że żaden organ publiczny nie będzie miał prawa odmówić sprzedaży gruntu na rzecz wnioskodawcy, czyli np. przedsiębiorcy.

 

Prenumerata i newsletter “Magazynu Firma”

Aby otrzymać bezpłatną prenumeratę e-wydania “Magazynu Firma”, dopisz się do naszej listy mailingowej

To Cię zainteresuje

Wykorzystanie nadmiaru przestrzeni magazynowej - strategie i pomysły

Elastyczność w zarządzaniu przestrzenią magazynową staje się kluczowym elementem efektywnej logistyki. Firmy często stoją przed wyzwaniem, jak efektywnie…
przestrzeń magazynowa
09 02 24

Niewypłacalność przedsiębiorcy. Jak zrobić to skutecznie?

Niewypłacalność przedsiębiorcy. Jak to zrobić skutecznie? Prawnik radzi     Przedsiębiorcy w trudnej sytuacji finansowej mają na to…

Umowa leasingu po nowemu? Przedsiębiorców czeka rewolucja

Umowa leasingu jest zbyt sztywna, mało elastyczna. Pojawił się projekt zmian, który ma pomóc w tym by leasing…
umowa leasingu

Umowa spółki z o.o. - jak wygląda umowa spółki z o.o.?

Umowa spółki z o.o. to podstawowy dokument, który jest potrzebny przy  zakładaniu umowy spółki. Jak sporządzić umowę spółki?…
umowa spółki z o.o.

O ile wzrosły zarobki Ukraińców w 2023 r.? Czy Polska jest atrakcyjnym miejscem pracy?

O ile wzrosły zarobki Ukraińców w 2023r? Czy Polska jest wciąż atrakcyjna dla pracowników ze wschodu? Postanowiliśmy sprawdzić…
podatek-kasowy
10 01 24

Wypowiedzenie umowy zlecenia. Jak to zrobić

TakUmowa zlecenie regulowana jest przez kodeks cywilny. To podstawowy wyróżnik np. od typowej umowy o pracę. Inny jest…
wypowiedzenie

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier