Z tego artykułu dowiesz się:

Przedsiębiorcy będą mogli uwłaszczyć grunty wykorzystywane obecnie w ramach użytkowania wieczystego. Dobiegają końca prace nad nową ustawą, dzięki której zastąpione zostaną stare przepisy pamiętające jeszcze PRL. Jak zmieni się użytkowanie wieczyste?

Użytkowanie wieczyste po nowemu

Użytkowanie wieczyste to obszar w polskim prawie, który już został poddany reformom. Niestety tylko częściowym. W 2019 roku uwłaszczono mieszkańców oraz spółdzielnie na gruntach znajdujących się pod budynkami. Jednak nowe prawo w żaden sposób nie dotknęło przedsiębiorców.

Stare powiedzenie mówi, że kiedy powiedziało się „A”, trzeba powiedzieć też „B”. Dlatego Ministerstwo Rozwoju i Technologii już od jakiegoś czasu pracuje nad zupełnie nowymi rozwiązaniami prawnymi. Według deklaracji resortu z Placu Trzech Krzyży, prace te dobiegają do końca. Czy szybkiego i szczęśliwego? To już będzie zależało od procesu legislacyjnego. Pochylmy się zatem nad tym co już wiemy teraz.

Czytaj także: zakup nieruchomości w czasach wysokiej inflacji

Ukłon w stronę inwestorów

Resort przyznaje, że koncentruje się nad przepisami, które wprowadzą rynkowy model odpłatności za grunt sprzedawany użytkownikowi wieczystemu. Wśród adresatów nowych rozwiązań wymienia m.in. przedsiębiorców, a także organizacje i obywateli. Ministerstwo Rozwoju i Technologii liczy, że nowe prawo odnoszące się do użytkowania wieczystego zwiększy aktywność inwestorów.

Uwłaszczenie na wniosek. Nie z mocy prawa

Według ogólnych informacji, w posiadaniu których jest MRiT w Polsce istnieje ponad 400 tysięcy gruntów, które znajdują się w ramach użytkowania wieczystego. Proponowane rozwiązania zmierzają do tego, by pojawiła się zasada, według której uwłaszczenie nie będzie uruchamiane z mocy samego prawa.

Tu potrzebny będzie wniosek zainteresowanego podmiotu lub osoby. To oznacza, że eksperci z ministerstwa rozwoju dalecy są od przymuszania kogokolwiek do nabycia gruntu. Na pierwszy rzut oka wydaje się to słusznym rozwiązaniem.

Ile to będzie kosztowało?

W przypadku gruntów, które należą do Skarbu Państwa cena gruntu, ma wynosić 20-krotność rocznej opłaty, jaką ponosi podmiot za użytkowanie wieczyste. Taka taryfa będzie jednak obowiązywała wyłącznie w przypadku płatności jednorazowej. Jeżeli inwestor będzie chciał rozłożyć transakcję na raty, zapłaci 25 -krotność.

W przypadku samorządów cena wykupu ma wynieść co najmniej 20-krotność rocznej opłaty, jednak nie może przekroczyć realnej wartości nieruchomości.

Czy będzie można odmówić uwłaszczenia?

Prawo proponowane przez MRiT przewiduje, że żaden organ publiczny nie będzie miał prawa odmówić sprzedaży gruntu na rzecz wnioskodawcy, czyli np. przedsiębiorcy.

 

To Cię zainteresuje

Spotkania PARP dla przedsiębiorców. Sprawdź harmonogram

Najbliższe tygodnie będą obfitowały w spotkania organizowane przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości. Będą one skierowane do przedsiębiorców, operatorów…
spotkanie parp

Czynniki ekonomiczne na czele największych obaw Polaków. Inflacja wciąż „królową”

Inflacja wciąż na czele rankingu największych lęków Polaków. Jak wynika z cyklicznego badania pt. „Bieżące lęki i obawy…
KSEF

Czy można odwołać darowiznę?

Darowizna to jeden ze sposobów przekazania konkretnej rzeczy lub praw na obdarowanego. Przy okazji pojawia się pytanie: czy…
odwołać darowiznę

Umowa użyczenia pojazdu

Umowa użyczenia pojazdu pozwala z niego korzystać nieodpłatnie. Jak działa umowa użyczenia? Jak działa umowa użyczenia? Umowa użyczenia…
umowa-uzyczenia

Pośrednictwo nieruchomości tylko dla wybranych. Wrócą licencje?

Rząd bierze się za pośredników nieruchomości. Zapowiadane są zmiany w prawie, które mają uregulować patologie rynkowe. Nie będzie…
nieruchomości

Wiza do USA. Kiedy jest potrzebna?

Czy wiza do USA jest potrzebna? Jakie dokumenty musimy zgromadzić by odwiedzić Stany Zjednoczone? Obowiązek wizy do USA…
wiza

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier