2 min. czytania

Pomoc małżonka w biznesie. W razie kontroli kluczowe JEDNO SŁOWO!

pomoc małżonka w biznesie
Autor
Anna Nowakowska
Opublikowano
12 10 22
Z tego artykułu dowiesz się:

Mąż pomagający żonie w sklepie, żona wspierająca męża w jego firmie transportowej. Pomaganie to ludzka rzecz. Szczególnie w rodzinie. Jak pokazuje doświadczenie przedsiębiorców, w razie kontroli kluczowe jest jedno słowo. Bez takiego zdefiniowania, pomoc małżonka w biznesie może zakończyć się KARĄ!

Pomoc małżonka w biznesie

Czasem jedno słowo za dużo, może nas sporo kosztować. Ta rada dotyczy każdej dziedziny życia. Jednak przedsiębiorców szczególnie. Np. w czasie kontroli. Najgorsze co możemy powiedzieć np. kontrolerowi ZUS, to zdanie, które łatwo nam może przyjść w razie zastrzeżeń. Przykład „To już własny mąż nie mógł mi pomagać w biznesie, gdy byłam na chorobowym?”, lub „Przecież ta firma pracuje na nasz wspólny budżet”.

Problem w tym, że zdarza się, że ZUS może uznać naszego współmałżonka jako osobę współpracującą przy prowadzeniu pozarolniczej działalności gospodarczej. A jeśli tak to… podlega ubezpieczeniom społecznym. W razie, tak postawionej sprawy, musimy liczyć się z koniecznością sporych wydatków i problemów. No chyba że sprawa trafi do sądu, który uzna, że pomoc małżonka w firmie miała charakter OKAZJONALNY. Tak jest. To jest właśnie słowo klucz, które uzasadnia nieodpłatną pomoc członka rodziny w prowadzeniu firmy. Oczywiście musi być ono zgodne ze stanem faktycznym.

Czynności o charakterze okazjonalnym

Jeżeli uda nam się dowieść, że pomoc naszego męża, czy żony ma charakter OKAZJONALNY, lub SPORADYCZNY, konsekwencji finansowych nie będzie. Gorzej, jeśli kontrola wykaże, że nasz biznes korzysta z takiego wsparcia w sposób stały i powtarzający się. Takie podejście do tematu potwierdza orzecznictwo sądów, do których odwoływali się przedsiębiorcy w podobnych sprawach. Warto także zaznaczyć, że pomoc dotyczy „drobnych czynności”. Te, zgodnie ze zdrowym rozsądkiem i doświadczeniem trudno określić, że są współpracą przy biznesie.

Kto może pomagać w biznesie bez umowy i składek?

Prawo jasno określa, że w ramach pomocy ze strony członka rodziny, przedsiębiorca uzyskuje nieodpłatne świadczenie objęte zwolnieniem podatkowym. Nie możemy jednak zapominać o jednym, podstawowym warunku. Pomagający w myśl przepisów, musi należeć do pierwszej lub drugiej grupy podatkowej w świetle przepisów o podatku od spadków i darowizn. Dla jasności: do grupy pierwszej zaliczamy najbliższych: współmałżonka, dzieci, wnuki, rodziców, dziadków, pasierba, zięcia, synową, rodzeństwo, ojczyma, macochę oraz teściów.

W przypadku grupy drugiej, mowa o nieco dalszej rodzinie, tj. dzieciach rodzeństwa, braciach i siostrach rodziców, dzieci i małżonków pasierbów, małżonków rodzeństwa, rodzeństwo małżonków, małżonków rodzeństwa małżonków.

Pamiętajmy, że powyższe przepisy nie obejmują osób, z którymi żyjemy w związku nieformalnym.

 

To Cię zainteresuje

Jak efektywnie zarządzać czasem w małej firmie

Jak efektywnie zarządzać czasem w małej firmie? Poznaj sposoby na poprawę efektywności Prowadzenie małej firmy to pasjonujące wyzwanie,…
zarządzanie czasem
09 08 23

Wirtualne biuro- czym jest i jak działa?

Do rejestracji każdej firmy konieczne jest posiadanie adresu. Nie każdy przedsiębiorca chce posługiwać się adresem prywatnym, wybiera więc…

Dlaczego warto skorzystać z firmy przeprowadzkowej podczas zmiany siedziby firmy

Zmiana siedziby firmy to proces, który może okazać się wymagający i skomplikowany. Niezależnie od rozmiaru firmy i rodzaju…
przeprowadzka

Żabka wprowadza abonamenty obiadowe

  Abonament obiadowy w Żabce. Nowa usługa subskrypcyjna. Czy będzie sukces? Żabka - abonament na kawę Żabka, popularna…
żabka

Pomysł na biznes w małym mieście

Dlaczego warto prowadzić biznes w małym mieście? Małe miasta oferują wiele możliwości dla przedsiębiorców, którzy szukają nowych pomysłów…
pomysł-na-biznes-w-malym-miescie

Powstaje coraz więcej jednoosobowych firm. Częściej też wznawiane są zawieszone działalności

W pierwszym kwartale br. do rejestru CEIDG wpłynęło ponad 80 tys. wniosków dot. założenia jednoosobowej działalności gospodarczej. Tym…

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier