2 min. czytania

Pomoc rodziny w biznesie – kiedy konieczna umowa?

pomoc rodziny
Autor
Marek Klapa
Opublikowano
11 01 22
Z tego artykułu dowiesz się:

Pomoc rodziny w biznesie jest sprawą zupełnie naturalną. Zresztą sporo zrozumienia do takiego wsparcia ma nawet ustawodawca. Są jednak granice wsparcia najbliższych. Kiedy konieczna jest umowa? Kiedy córka, syn, rodzic, brat muszą w rodzinnym biznesie zostać zatrudnieni?

Pomoc rodziny w biznesie – kiedy potrzebny etat?

Prawo pozwala na pomoc rodziny w biznesie. Prawodawca wyszedł z założenia, że jest ona tak samo naturalna jak wsparcie teścia w remoncie domu, córki w urządzaniu ogrodu, czy zięcia w czasie żniw. Przyzwolenie ze strony państwa posiada jednak jedno zasadnicze ograniczenie. Taka doraźna pomoc powinna mieć charakter bezpłatny!

Dzięki temu zastrzeżeniu nawet jeśli członek rodziny jest osobą bezrobotną lub rencistą nie traci swojego statusu. Co więcej, nikomu z takiej pracy tłumaczyć się nie musi. Wyjątkiem jest osoba przebywająca na zwolnieniu lekarskim. Wówczas jakakolwiek praca, także nieodpłatna jest niedozwolona.

CZYTAJ TAKŻE: Kim jest osoba współpracująca?

Z tego wynika, że jeśli w jakimkolwiek momencie pojawia się kwestia wynagrodzenia za pracę, konieczna jest umowa! Państwo nie chce dopuścić do sytuacji, w której firma rodzinna staje się nieźle prosperującą, lokalną szarą strefą.

Doraźny charakter pomocy w firmie

Drugim warunkiem jest „doraźność” takiej pomocy. Mówimy o sytuacji, w której członek rodziny pomaga nam w biznesie w kluczowych momentach np. w szczycie zamówień, w czasie remanentu, choroby innego pracownika, hospitalizacji właściciela firmy i tak dalej. Jest to o tyle ważne, że państwo zapobiega w ten sposób praktyce pracy „za wikt i opierunek”. Co prawda nikt, nie będzie chciał pracować w charakterze kopciuszka, ale można sobie wyobrazić, że osoba przebywająca na przedłużającym się bezrobociu, lub niemająca pomysłu na siebie będzie bez umowy (czytaj także zabezpieczenia socjalnego) pracowała na rzecz rodzinnej firmy w nieskończoność. Państwo na taki scenariusz się nie godzi.

Kto może bezpłatnie pomóc w firmie?

Nieodpłatne świadczenie objęte zwolnieniem podatkowym – bo tak fachowo nazywana jest pomoc najbliższych w firmie, dotyczy tylko bliskich z tzw. pierwszej lub drugiej grupy pokrewieństwa. Mówimy więc o żonie lub mężu, dzieciach, wnukach, rodzicach, dziadkach, pasierbach, zięciach, synowych, rodzeństwie, ojczymie, macosze oraz teściach.

W przypadku drugiej grupy są to: dzieci rodzeństwa, rodzeństwie rodziców, dzieciach i małżonkach pasierbów, małżonków rodzeństwa, rodzeństwie małżonków oraz małżonków rodzeństwa małżonków (już kiedyś pisaliśmy, że podoba nam się to określenie – ciekawe, dlaczego w ustawie nie napisano po prostu „szwagier”).

W tych przepisach nie mieści się jednak pomoc osób, z którymi przedsiębiorca jest związany w związku nieformalnym. Wsparcie konkubentów czy narzeczonych odpada.

Kiedy konieczny jest etat?

Najprościej rzecz ujmując w każdej sytuacji, w której pomoc wymyka się z definicji doraźnej lub okazjonalnej pomocy, a wchodzi w zakres stałej współpracy, pojawia się konieczność sformalizowania takiej pracy. Po prostu pojawiają się kosztowne obowiązki np. związane z ZUS. Wówczas konieczne jest zawarcie umowy cywilnoprawnej, o pracę lub nawiązania współpracy w formie B2B. Dla państwa, granice rodzinnej pomocy łatwo można przekroczyć. Nie warto więc do samej pomocy za bardzo się przyzwyczajać.

Prenumerata i newsletter “Magazynu Firma”

Aby otrzymać bezpłatną prenumeratę e-wydania “Magazynu Firma”, dopisz się do naszej listy mailingowej

To Cię zainteresuje

01 04 25

Biznes alkoholowy w sklepie spożywczym – jak zacząć? Analiza rynku, przepisy i porady

Biznes alkoholowy w Polsce. Jak wygląda rynek alkoholowy w Polsce? Biznes alkoholowy to nie lada wyzwanie ale rozpoczęcie…
branża alkoholowa
31 03 25

Ponad 65% MŚP w Polsce nie wie, czym jest KSeF

Krajowy System e-Faktur (KSeF) nadchodzi, a firmy wciąż nie są na niego przygotowane. Z badania Edisonda przeprowadzonego na…

Prywatny śmigłowiec dla Twojej firmy: Kiedy warto zainwestować w wynajem helikoptera

W dynamicznie zmieniającym się świecie biznesu, gdzie czas jest jednym z najcenniejszych zasobów, efektywność i prestiż odgrywają kluczową…
07 03 25

Kredyt kupiecki. Co to jest i jak działa?

Kredyt kupiecki czyli możliwość zapłaty za fakturę później niż odebraliśmy towar. Zbawienna opcja czy początek problemów z płynnością.…
kredyt kupiecki
24 02 25

ZMIANA CZASU 2025 – kiedy przestawiamy zegarki? Sprawdź daty zmiany czasu na letni i zimowy

Zmiana czasu 2025 to ważne wydarzenie, które wpływa na codzienne funkcjonowanie milionów ludzi. Kiedy zmiana czasu w 2025…
zmiana-czasu

Podatek od prezentów ślubnych. Kiedy trzeba go zapłacić?

Podatek od prezentów ślubnych. Kiedy trzeba go płacić?   Lato to nie tylko czas wyjazdów wakacyjnych i odpoczynku.…
wesele

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier