Z tego artykułu dowiesz się:

Kiedy pomoc rodziny w firmie jest możliwa? Jak zatrudniać rodzinę?

Z rodziną najlepiej wychodzi się na zdjęciach? To nieco złośliwe i nie zawsze prawdziwe powiedzenie. Okazuje się bowiem, że z rodziną dobrze można wyjść w przypadku prowadzenia działalności gospodarczej. Jak wygląda pomoc rodziny w firmie? Kiedy nie muszę zatrudniać żony, brata, lub szwagra? Odpowiadamy!

Pomoc rodziny w firmie bez etatu

Córka pomaga w przedświątecznych porządkach. Teściowa odbiera dziecko z przedszkola. Zięć pomaga w remoncie łazienki. Takich życiowych sytuacji jest naprawdę bardzo wiele. Dokładnie według tego samego klucza podążył ustawodawca, zezwalając na pomoc rodziny w firmie. Bez umowy, bez formalności, bez składek, ale też, co bardzo istotne, bez wynagrodzenia. To oznacza, że w ramach bezpłatnej, doraźnej pomocy, możemy liczyć na pomoc członków rodziny np. w prowadzeniu sklepu.

Prawo nie wymaga w takiej sytuacji podpisywania jakichkolwiek dokumentów, czy informowania o tym fakcie ZUS-u, skarbówki lub urzędu pracy. Pomoc to pomoc. Grunt, że nieodpłatna. Precyzyjnie rzecz biorąc, przepisy określają taką możliwość jako „nieodpłatne świadczenie objęte zwolnieniem podatkowym”.

Osoba bezrobotna pomaga w rodzinnym biznesie

Przepisy dopuszczają sytuację, w której w Twoim biznesie będzie pomagał członek rodziny, posiadający status bezrobotnego. Przez sam fakt doraźnej pomocy w magazynie, sklepie, czy przy pakowaniu przesyłek do klientów nie przestanie być w świetle prawa bezrobotnym. Tu jednak musimy wrócić do wspomnianego już warunku. Taka osoba, nie może z tytułu pomocy osiągać przychodu. Jeśli tak się stanie, a urząd pracy się o tym dowie, pojawią się kłopoty. Warto o tym pamiętać!

Czy osoba na zwolnieniu może nieodpłatnie pomagać w firmie?

Zupełnie inaczej jest w przypadku członka rodziny, który przebywa na zwolnieniu lekarskim. Zgodnie z prawem, żadna praca, nawet ta nieodpłatna nie wchodzi w grę. Zwolnienie, to zwolnienie. Nawet jeśli mówimy o pomocy w sklepie małżonka, czy odpowiadania na e-maile od klientów w firmie córki. Jeśli informacja o takim działaniu dotarłaby do ZUS, konieczny byłby zwrot zasiłku chorobowego.

Kiedy umowa dla członka rodziny?

Biorąc pod uwagę powyższe, prawo jasno stawia granicę, po której przekroczeniu, z członkiem rodziny musimy zawrzeć stosowną umowę. Jest nią wynagrodzenie za wykonaną, nawet najdrobniejszą pracę. To logiczne rozwiązanie, biorąc pod uwagę liczbę firm rodzinnych w kraju. Gdyby nie było ono wprowadzone, mówilibyśmy o potężnym zagrożeniu szarą strefą. I to niewyobrażalnych rozmiarów.

Czym jest pomoc doraźna w firmie?

Prawo wspomina także o tym, że pomoc członka rodziny w firmie musi być doraźna. Co to oznacza? Chodzi np. o sytuację, w której w niewielkiej firmie zajmującej się produkcją ozdób świątecznych, członkowie rodziny pomagają w tzw. wysokim sezonie, kiedy zamówień jest znacznie więcej. Taka pomoc może wystąpić np. w razie choroby właściciela firmy, w czasie przeprowadzki związanej ze zmianą siedziby, lub innych sytuacjach, które można wymieniać w nieskończoność.

To ważne zabezpieczenie przed sytuacją, w której korzystanie z takiej furtki byłoby nadużywane przez przedsiębiorczych członków rodziny. Krótko mówiąc, państwo staje tutaj w obronie osób, które w różny sposób mogłyby być zmuszone, lub w inny sposób zobowiązane do pomocy w rodzinnej firmie i to bez wynagrodzenia i związanych z nim składek.

Kto może nieodpłatnie pomóc w firmie?

Prawodawca dość precyzyjnie określił katalog osób z naszej rodziny, które nieodpłatnie i doraźnie mogą pomóc nam w prowadzeniu firmy. Mowa o bliskich zaliczanych do pierwszej drugiej grupy pokrewieństwa. W pierwszym przypadku są to małżonkowie, dzieci, wnukowie, rodzice, teściowie, dziadkowie, pasierbowie, zięciowie, synowe, rodzeństwo, ojczym, macocha. Na tym jednak lista się nie kończy. W drugiej grupie znajdujemy: dzieci rodzeństwa, rodzeństwo rodziców, dzieci i małżonkowie pasierbów, małżonkowie rodzeństwa, rodzeństwo małżonków.

W tym gronie nie znajdziemy jednak partnerów będących w związkach nieformalnych. Niezależnie od tego czy mieszkamy z nimi pod jednym dachem, czy mamy wspólne dzieci, prawo jest tutaj jednoznaczne. Pomoc konkubenta lub konkubiny pozostaje nadal poza katalogiem.

 

 

 

Prenumerata i newsletter “Magazynu Firma”

Aby otrzymać bezpłatną prenumeratę e-wydania “Magazynu Firma”, dopisz się do naszej listy mailingowej

To Cię zainteresuje

Skuteczne rozwiązywanie problemów w przedsiębiorstwie

W organizacji napotykanie wyzwań i ich skuteczne rozwiązywanie to umiejętność, którą nie każdy posiada. Zwłaszcza gdy mówimy o…
05 03 24

Minimalna pensja nie ochroni przed komornikiem?

Minimalna pensja stała się skuteczną ochroną przed egzekucją komorniczą. Zdaniem komorników - tak skuteczną, że nie pozwala na…
minimalna pensja

Jak zoptymalizować proces wysyłki w biznesie?

W czasach, kiedy każda sekunda liczy się w dostarczaniu produktów do klienta, sprawnie działający proces wysyłki jest niezbędny.…

Czy folder reklamowy to dobra forma promocji firmy i marki?

Czy folder reklamowy nadal może konkurować z dynamicznym światem marketingu cyfrowego. Czy to nadal skuteczna forma dotarcia do…

Rynek produktów bez opakowania notuje ogromne wzrosty. Ciekawy pomysł na biznes?

Rynek produktów bez opakowania notuje wzrosty. Bez pudełek sprzedaje się dziś nie tylko kaszę, ryż czy makaron ale…
produkty bez opakowania
07 02 24

Żabka poza Polską. Stworzy sklepy stacjonarne za granicą?

Żabka planuje ekspansję za granicą. Pierwszym krokiem jest nowa jednostka. Utworzona właśnie Żabka International ma zajmować się rozwojem…
żabka

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier