Z tego artykułu dowiesz się:

Kiedy pomoc rodziny w firmie jest możliwa? Jak zatrudniać rodzinę?

Z rodziną najlepiej wychodzi się na zdjęciach? To nieco złośliwe i nie zawsze prawdziwe powiedzenie. Okazuje się bowiem, że z rodziną dobrze można wyjść w przypadku prowadzenia działalności gospodarczej. Jak wygląda pomoc rodziny w firmie? Kiedy nie muszę zatrudniać żony, brata, lub szwagra? Odpowiadamy!

Pomoc rodziny w firmie bez etatu

Córka pomaga w przedświątecznych porządkach. Teściowa odbiera dziecko z przedszkola. Zięć pomaga w remoncie łazienki. Takich życiowych sytuacji jest naprawdę bardzo wiele. Dokładnie według tego samego klucza podążył ustawodawca, zezwalając na pomoc rodziny w firmie. Bez umowy, bez formalności, bez składek, ale też, co bardzo istotne, bez wynagrodzenia. To oznacza, że w ramach bezpłatnej, doraźnej pomocy, możemy liczyć na pomoc członków rodziny np. w prowadzeniu sklepu.

Prawo nie wymaga w takiej sytuacji podpisywania jakichkolwiek dokumentów, czy informowania o tym fakcie ZUS-u, skarbówki lub urzędu pracy. Pomoc to pomoc. Grunt, że nieodpłatna. Precyzyjnie rzecz biorąc, przepisy określają taką możliwość jako „nieodpłatne świadczenie objęte zwolnieniem podatkowym”.

Osoba bezrobotna pomaga w rodzinnym biznesie

Przepisy dopuszczają sytuację, w której w Twoim biznesie będzie pomagał członek rodziny, posiadający status bezrobotnego. Przez sam fakt doraźnej pomocy w magazynie, sklepie, czy przy pakowaniu przesyłek do klientów nie przestanie być w świetle prawa bezrobotnym. Tu jednak musimy wrócić do wspomnianego już warunku. Taka osoba, nie może z tytułu pomocy osiągać przychodu. Jeśli tak się stanie, a urząd pracy się o tym dowie, pojawią się kłopoty. Warto o tym pamiętać!

Czy osoba na zwolnieniu może nieodpłatnie pomagać w firmie?

Zupełnie inaczej jest w przypadku członka rodziny, który przebywa na zwolnieniu lekarskim. Zgodnie z prawem, żadna praca, nawet ta nieodpłatna nie wchodzi w grę. Zwolnienie, to zwolnienie. Nawet jeśli mówimy o pomocy w sklepie małżonka, czy odpowiadania na e-maile od klientów w firmie córki. Jeśli informacja o takim działaniu dotarłaby do ZUS, konieczny byłby zwrot zasiłku chorobowego.

Kiedy umowa dla członka rodziny?

Biorąc pod uwagę powyższe, prawo jasno stawia granicę, po której przekroczeniu, z członkiem rodziny musimy zawrzeć stosowną umowę. Jest nią wynagrodzenie za wykonaną, nawet najdrobniejszą pracę. To logiczne rozwiązanie, biorąc pod uwagę liczbę firm rodzinnych w kraju. Gdyby nie było ono wprowadzone, mówilibyśmy o potężnym zagrożeniu szarą strefą. I to niewyobrażalnych rozmiarów.

Czym jest pomoc doraźna w firmie?

Prawo wspomina także o tym, że pomoc członka rodziny w firmie musi być doraźna. Co to oznacza? Chodzi np. o sytuację, w której w niewielkiej firmie zajmującej się produkcją ozdób świątecznych, członkowie rodziny pomagają w tzw. wysokim sezonie, kiedy zamówień jest znacznie więcej. Taka pomoc może wystąpić np. w razie choroby właściciela firmy, w czasie przeprowadzki związanej ze zmianą siedziby, lub innych sytuacjach, które można wymieniać w nieskończoność.

To ważne zabezpieczenie przed sytuacją, w której korzystanie z takiej furtki byłoby nadużywane przez przedsiębiorczych członków rodziny. Krótko mówiąc, państwo staje tutaj w obronie osób, które w różny sposób mogłyby być zmuszone, lub w inny sposób zobowiązane do pomocy w rodzinnej firmie i to bez wynagrodzenia i związanych z nim składek.

Kto może nieodpłatnie pomóc w firmie?

Prawodawca dość precyzyjnie określił katalog osób z naszej rodziny, które nieodpłatnie i doraźnie mogą pomóc nam w prowadzeniu firmy. Mowa o bliskich zaliczanych do pierwszej drugiej grupy pokrewieństwa. W pierwszym przypadku są to małżonkowie, dzieci, wnukowie, rodzice, teściowie, dziadkowie, pasierbowie, zięciowie, synowe, rodzeństwo, ojczym, macocha. Na tym jednak lista się nie kończy. W drugiej grupie znajdujemy: dzieci rodzeństwa, rodzeństwo rodziców, dzieci i małżonkowie pasierbów, małżonkowie rodzeństwa, rodzeństwo małżonków.

W tym gronie nie znajdziemy jednak partnerów będących w związkach nieformalnych. Niezależnie od tego czy mieszkamy z nimi pod jednym dachem, czy mamy wspólne dzieci, prawo jest tutaj jednoznaczne. Pomoc konkubenta lub konkubiny pozostaje nadal poza katalogiem.

 

 

 

To Cię zainteresuje

Jak efektywnie zarządzać czasem w małej firmie

Jak efektywnie zarządzać czasem w małej firmie? Poznaj sposoby na poprawę efektywności Prowadzenie małej firmy to pasjonujące wyzwanie,…
zarządzanie czasem
09 08 23

Wirtualne biuro- czym jest i jak działa?

Do rejestracji każdej firmy konieczne jest posiadanie adresu. Nie każdy przedsiębiorca chce posługiwać się adresem prywatnym, wybiera więc…

Dlaczego warto skorzystać z firmy przeprowadzkowej podczas zmiany siedziby firmy

Zmiana siedziby firmy to proces, który może okazać się wymagający i skomplikowany. Niezależnie od rozmiaru firmy i rodzaju…
przeprowadzka

Żabka wprowadza abonamenty obiadowe

  Abonament obiadowy w Żabce. Nowa usługa subskrypcyjna. Czy będzie sukces? Żabka - abonament na kawę Żabka, popularna…
żabka

Pomysł na biznes w małym mieście

Dlaczego warto prowadzić biznes w małym mieście? Małe miasta oferują wiele możliwości dla przedsiębiorców, którzy szukają nowych pomysłów…
pomysł-na-biznes-w-malym-miescie

Powstaje coraz więcej jednoosobowych firm. Częściej też wznawiane są zawieszone działalności

W pierwszym kwartale br. do rejestru CEIDG wpłynęło ponad 80 tys. wniosków dot. założenia jednoosobowej działalności gospodarczej. Tym…

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier