3 min. czytania

Pomysł na biznes. Czy opłaca się otworzyć żłobek?

żłobek
Autor
Maciej Nowicki
Opublikowano
01 06 21
Z tego artykułu dowiesz się:

Czy żłobek to dobry pomysł na biznes? Czy jest zapotrzebowanie na kolejne żłobki?

  • Mimo pandemicznych obostrzeń liczba żłobków wzrosła w ciągu roku o prawie 10 procent

  • Najgorsze nasycenie miejsc w żłobkach i klubach dziecięcych jest w Świętokrzyskiem, a także na Warmii i Mazurach – 92.

Nie dość, że niż demograficzny nie napawa optymizmem, w ubiegłym roku doszła jeszcze epidemia. Mogłoby się wydawać, że otwieranie żłobków teraz to słaby pomysł. Tymczasem jak wynika z danych GUS, w pełnym obostrzeń 2020 roku, wzrosła liczba miejsc w żłobkach i klubach dziecięcych i to aż o 8,5 procent rok do roku!

Czy opłaca się otwierać żłobek?

Odpowiedź na to pytanie zależy od miejsca, w jakim chcemy założyć żłobek. Są województwa, gdzie rynek wydaje się już nasycony (chociaż nieprzesadnie), są i takie, w których statystyki miejsc w żłobkach na 1 tys. dzieci w wieku do 3 lat wskazują na dramatyczne braki.

Czym jest dress code i czy należy wprowadzać go w firmie

Zanim opowiemy o szczegółach, warto opowiedzieć o tym co wydarzyło się w 2020 roku, w którym miejsc w placówkach zapewniających opiekę nad najmłodszymi znacząco przybyło. I nie przeszkodził w tym lockdown, reżim sanitarny i strach przed zakażeniem. Wzrost tego typu usług wydaje się być odporny na wszelkie przeciwności. Wyniósł bowiem 8,5% !

Ile działa w Polsce żłobków i klubów dziecięcych?

Na początek liczba, która może zaskakiwać. I to bardzo pozytywnie. W całym kraju działa obecnie 4,6 tys. żłobków, klubów dziecięcych oraz tzw. oddziałów żłobkowych, działających np. w organizacyjnych ramach przedszkoli.

Rozbijając tę liczbę na miejsca dla najmłodszych, otrzymujemy całkiem spory wynik 173,5 tys. miejsc. - to niemal tyle ile wynosi liczba wszystkich mieszkańców Gliwic na Śląsku. Ale czy to rzeczywiście dużo? Według danych Głównego Urzędu Statystycznego, na którym opieramy przedstawione w tym tekście dane, liczba miejsc na 1 tys. dzieci w wieku do 3 lat w skali kraju to 128, podczas gdy ten sam odczyt rok wcześniej tj. w 2019 r. - 124 – jest różnica? Jest. Jednak dane ogólnopolskie mają się nijak do wyników regionalnych

Gdzie opłaca się otwierać żłobek?

Przeglądając dane GUS, można natrafić na kilka geograficzno-statystycznych wskazówek, z których wynika, gdzie popyt na nowe miejsca w żłobkach może być największy. Na początek jednak wskażmy dwa województwa, które zdają się być dość dobrze nasycone tego typu usługami.

W województwie dolnośląskim wskaźnik liczby miejsc na 1 tys. dzieci w wieku 0-3 lata wynosi 200. Na drugim miejscu jest sąsiadująca z nim Opolszczyzna, gdzie odczyt tego parametru za 2020 rok wyniósł 177.

Na drugim biegunie tych wyliczeń znajdują się dwa województwa makroregionu Polski Wschodniej. Najgorsze nasycenie miejsc w żłobkach i klubach dziecięcych jest w Świętokrzyskiem – 90. Nieco lepiej, choć bez rewelacji jest także na Warmii i Mazurach – 92.

Jak zbadać lokalny rynek

W ten sposób łatwo zauważymy, że największe zapotrzebowanie na takie usługi będzie w tych dwóch województwach. Potrzebna jest tutaj jedna rozwaga. Niski parametr wcale nie musi wynikać z zaniedbań w dziedzinie samorządu czy biznesu (choć pewnie w wielu gminach tak jest).

CZYTAJ TAKŻE: Pomysł na biznes. W co zainwestować?

Mieszkańcy różnych regionów różnie podchodzą do kwestii opieki w żłobkach, choć bezsprzecznie przy tak niskim współczynniku, trudno go bronić np. większym zaangażowaniem dziadków w opiekę nad wnukami. Proste badanie rynku, np. anonimowe ankiety (bo RODO), mogą w tej kwestii pomóc, w uzyskaniu odpowiedzi na najważniejsze pytania. Analiza bowiem powinna dotyczyć jak najmniejszych społeczności np. gmin czy poszczególnych miejscowości.

Żłobek prywatny vs. żłobek publiczny

Jak podaje GUS, na koniec 2020 roku w Polsce działało 4,6 tys. placówek zajmujących się opieką nad dziećmi do trzeciego roku życia, z czego żłobki stanowiły 83,8%. Aż 76% należy do sektora prywatnego.

Ponad 2/3 (67,7%) z nich należały do osób fizycznych, które prowadzą działalność gospodarczą. Co dziesiąty podmiot założony został przez spółkę z o.o. (11%). Podobny odsetek dotyczył spółek cywilnych (9,3%). W przypadku żłobków publicznych niemal wszystkie (98%) podlegały pod gminy.

 

Prenumerata i newsletter “Magazynu Firma”

Aby otrzymać bezpłatną prenumeratę e-wydania “Magazynu Firma”, dopisz się do naszej listy mailingowej

To Cię zainteresuje

Ile trwa założenie działalności gospodarczej?

Założenie działalności gospodarczej wymaga spełnienia kilku formalności. Ile trwa założenie działalności gospodarczej? Formalności związane z uruchomieniem jednoosobowej działalności…

40 tys. na start biznesu. Alior Bank rusza z franczyzą

Alior Bank uruchomił program franczyzowy, w ramach którego dofinansowuje otwarcie placówki partnerskiej. Przedsiębiorcy mogą uzyskać nawet do 40…
alior_bank

Braki kadrowe w budowlance. Oto wolne miejsca pracy branży budowlanej

W porównaniu z końcem 2023 r. branża budowlana rozpoczęła rok w całkiem dobrych nastrojach. W styczniu 2024 r. wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury…

Działalność nierejestrowana 2024. Kiedy potrzebna jest kasa fiskalna?

Działalność nierejestrowana to dobry sposób na przetestowanie swojego biznesu i ułatwienie polegające na możliwości poprowadzenia firmy niewielkich rozmiarów.…
działalność nierejestrowana 2024

Kasa fiskalna 2024. Kto nie musi mieć kas fiskalnej? PEŁNA LISTA

Kasa fiskalna to nieodłączny element wielu biznesów. Są jednak takie, kiedy kasa fiskalna nie jest potrzebna. Kto nie…
kasa fiskalna

Jak zostać taksówkarzem? Warto wiedzieć bo konkurencja się zmniejsza więc łatwiej o spore zarobki

Jak zostać taksówkarzem? Dobrze zdobyć taką wiedzę. Okazuje się, że na rynku coraz mniej kierowców obsługujących taksówki więc…
jak zostać taksówkarzem

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier